Благодійність чи шахрайство? Як визначитися? Життєві історії та поради фахівців

Благодійність чи шахрайство? Як визначитися? Життєві історії та поради фахівців

Благодійність чи шахрайство? Як визначитися? Життєві історії та поради фахівців
Колаж Суспільне Черкаси

Як не потрапити на гачок шахраїв–"благодійників" розбиралися під час етеру на Українському радіо Рось.

Черкащанин, юрист Максим Полішкевич нещодавно ледве не став жертвою фіктивного збору коштів для хворої дитини. Максим на своїй сторінці у фейсбуці описав ситуацію, як невідомий чоловік просив у нього кошти на операцію синові. Черкащанин хотів допомогти дитині, але, гортаючи сторінку нового знайомого, зрозумів, що це обман:

"Додається в друзі невідомий чоловік. Потім він пише якесь типове повідомлення "доброго ранку, хорошого дня" і одразу, що йому потрібні кошти для хворої дитини. На лікування потрібно було 40 тисяч, і не вистачало 10 тисяч 200 гривень. Таких дописів у нього в стрічці повно, і кожного разу він “тегає” все нових і нових друзів. А от сума, якої не вистачає, - щоразу така сама”, - розповів Максим Полішкевич.

За словами юриста, лише наше уважне ставлення до того, кому ми допомагаємо, зробить так, що наші гроші не пропадуть, а допоможуть. Ретельно обирайте, кому віддаєте свої гроші, радить він. Є чимало людей, які насправді потребують допомоги, і їм необхідно жертвувати адресно.

Декілька років тому черкащанка Ольга стала жертвою схожої схеми. Жінка вирішила допомогти зібрати кошти для дитини, якій терміново потрібна була операція.

"Дізналась випадково у фейсбуці. Побачила пост про допомогу і коментар знайомих, у яких потім перепитала, чи це дійсно так. Вони підтвердили, що це правда. У той момент я не перепитала, чи ця ситуація вирішена, чи ще досі актуальна. Я кинулася збирати кошти. Зібравши певну суму, перекинула її. Люди були вдячні. Зранку дитині повинні були робити операцію, але прийшла смс, що дитина померла. Я важко сприйняла цю інформацію, а через деякий час прийшло інше повідомлення, що батькам не вистачає 100 доларів, аби перевезти тіло дитини в Україну. І я повинна знайти ці кошти. Це повідомлення змусило мене засумніватися в чесності цих людей. Після того, як я відмовилася шукати ці гроші, мені почали приходити нехороші смс і мене заблокували. Лише через деякий час я дізналася, що це реальна історія, у тих людей дитинка одужала. А фото використали шахраї”, - розповіла жінка.

Що варто знати. Поради фахівців

Схожий пост про шахрайство у мережі фейсбук опублікувала 1-го грудня голова благодійного фонду “Твоя опора” Валерія Татарчук. Жінка написала, що для дитини, якій збирають терміново кошти, в інституті Амосова немає. Всі діти, які потребують допомоги, знаходяться під опікою фонду “Твоя опора” і збори на картки не ведуться. Жінка зайшла на сторінку автора посту і побачила, що декілька днів до цього автор публікував схоже звернення про допомогу для іншої дитини, але номер картки для збору був такий самий. Різні діти, різні батьки, різні пости, але номери для збору — ідентичні. Благодійниця звернулася до громадян, аби вони уважно стежили за подібними проханнями.

“На жаль, такі збори є досить частими. Єдине, що може ідентифікувати шахрайський збір, — це те що збирають терміново і на картку. Швидко потрібно, дитина помирає. До цього додається якась жахлива фотографія з дитиною. Якщо ви почнете запитувати контакти мами, де саме знаходиться ця дитина, хто лікар, ніхто вам не дасть конкретної відповіді,”— зауважила Валерія Татарчук.

Зі слів жінки, ви маєте право запитати у батьків все: паспорт, виписку з лікарні, призначення на операцію, ви можете попросити телефон лікаря і передзвонити йому.

Звісно, є такі моменти, коли батьки самі збирають кошти на лікування. І ці збори ведуться на картку. І тут палиця з двох кінців: це може бути правдою, це може бути дійсно так, і дитина буде потребувати допомоги. З іншого боку, трапляється, що батьки збирають гроші на свою вже померлу дитину та витрачають гроші на свої побутові потреби. Зі слів Валерії, був такий випадок, коли батько їздив на таксі з Одеси до Києва на зібрані кошти, тому що вважав, що в нього моральна травма.

“Нещодавно мені подзвонила наша постійна донорка і сказала, що батьку 4-х дітей (він сам лікар) терміново потрібна операція. Хоч наш фонд не займається допомогою дорослим, але я пообіцяла проконсультуватися з цього питання. Для цього мені потрібні були документи (підтвердження діагнозу, направлення на операцію). Я попросила, щоб пацієнт приїхав на обстеження. Терміновість операції зникла, людина зникла,”— розповіла благодійниця.

Зі слів Валерії, її фонд перевіряє ретельно інформацію про своїх підопічних — укладає договори:

“Ми ніколи не даємо гроші батькам, завжди на зв'язку з лікарем та бачимо, що дійсно відбувається у виписках”.

Валерія радить підтримували інституційні фонди, що займаються системним вирішенням проблеми.

Натомість директорка Українського форуму благодійників Поліна Нюхіна радить не боротися із шахраями, а проводити просвітницьку кампанію і пояснювати людям, як не потрапити на гачок таких шахраїв.

“Правоохоронну функцію не треба на себе перебирати: я раджу проводити просвітницьку кампанію, у межах цього просвітництва пояснювати людям, як не потрапити до лав шахраїв, як обрати надійний та прозорий фонд. Мені здається, не треба боротися, а робити превенцію цих дій. Коли українське суспільство буде розумітися на відповідальній благодійності, тоді шахраям припинять жертвувати,” — зауважила Поліна.

За словами Поліни Нюхіної, рахунки благодійних організацій захищені, кожен фонд звітує про отримані та витрачені кошти. Жінка радить жертвувати через безпечні платформи, які перевіряють всі збори:

“Надійний благодійний фонд не братиме з людини відсотки за свої послуги. Кожен фонд обирає власну місію. Якщо це допомога хворим дітям, то цей фонд не буде допомагати дорослим. Перед тим, як звертатися до організації, потрібно ознайомитися з її діяльністю. Надійний фонд завжди матиме про себе публічну інформацію: що це за фонд, для чого та коли створений", — зазначила Поліна Нюхіна.

Однак, зі слів директорки Українського форуму благодійників, в Україні немає централізованої статистики благодійних організацій, а є карта благодійності України, в якій щороку оновлюється інформація.

https://www.mixcloud.com/radioros/08-12-тема-дня-як-відрізнити-благодійність-від-шахрайства/

Авторка Альона Ніколенко

На початок