Як захистити свої права та свободи в суді та за його межами. Пояснює адвокат

Як захистити свої права та свободи в суді та за його межами. Пояснює адвокат

Ексклюзивно
Як захистити свої права та свободи в суді та за його межами. Пояснює адвокат Прокуратура Тернопільської області

10 грудня міжнародна спільнота відзначає День прав людини. У статті 55 Конституції зазначається, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Адвокат та член комітетів з трудового права та аграрного і земельного права Національної асоціації адвокатів України Дмитро Навроцький в ефірі Українського радіо розповів, які способи захисту своїх прав і свобод є дієвими та як ефективно ними скористатися.

За словами експерта, українці вже навчилися захищати свої права та знають, як це зробити.

"Сьогодні українці знають, що будь-які права можна захистити виключно в судах, а не в телефонному режимі. І за останні 5 років в судах збільшилася кількість справ, пов'язаних із захистом певних сімейних і соціальних гарантій, із захистом житлових прав. Це стосується і платіжок, і оскарження незаконних штрафів чи занадто великих платежів або необґрунтованих перерахунків житлово-комунальних послуг. Це стосується захисту їх прав на отримання певного належного соціального страхування або надання якісних медичних послуг. І в судах знаходиться справді багато справ, де звичайні українці намагаються захистити свої права", – повідомив Навроцький.

З чого слід почати

Як зазначив експерт, насамперед слід визначити той орган або посадову особу певного органу, яка порушила право.

"Найкраще і найефективніше буде написати письмове звернення, на яке вам мають дати відповідь. Як показала практика, коли люди ходять до представників органів місцевого самоврядування або до інших органів на особисті прийоми, досить часто вони закінчуються нічим. Їм кажуть, що вирішать проблему, а вона по факту не вирішується", – наголосив адвокат.

Через це в першу чергу він радить написати офіційне звернення, в якому слід висловити свою проблему і попросити розібратися в ній.

"Це буде корисно, тому що якщо ви адресували своє проблемне питання не до того органу, він зобов'язаний перенаправити ваше звернення до правильного органу або роз'яснити вам про те, що ви звернулися не туди", – розповів Навроцький.

Захист прав за межами суду

При цьому він зауважив, що законодавство визначило деякі позасудові механізми, які допомагають захистити свої права у різних сферах, зокрема у сфері захисту речових прав, права власності та оренди тощо. Одним за таких органів є антирейдерська колегія при Міністерстві юстиції.

"Це один із квазісудових органів і один із позасудових шляхів вирішення реєстраційних спорів і суперечок, які пов'язані із захистом корпоративних прав, якщо ви засновник певної юридичної особи. Тобто, якщо ви побачили у Державному реєстрі речових прав або дізналися з інших джерел, що ви сьогодні не власник вашого майна, то ви можете звернутися за оскарженням в колегію. Якщо в колегії ви не отримаєте позитивний результат, ви можете піти до суду", – зазначив адвокат.

За його словами, Колегія ефективна тим, що вона має розглянути певну скаргу протягом 60 днів, а суди розглядають такі питання набагато довше. Крім того, є багато інших антирейдерських органів, зокрема Офіс бізнес-омбудсмена, а також антирейдерський штаб при Кабінеті міністрів. Також в Україні розвивається система медіації.

"Є медіатори, кваліфіковані спеціалісти, які намагаються примирити сторони між собою. Це стосується спорів між фізичними особами, а також сімейних та трудових питань. Тобто це – один зі способів досудового врегулювання спору, щоб вони дійшли якоїсь єдиної точки зору", – пояснив Навроцький.

Вирішення суперечок за участі судді

За словами експерта, також існує "позасудове або досудове" врегулювання спору за участі судді.

"На сьогоднішні це – новий правовий механізм, який був введений новими процесуальними кодексами, що дозволяє подати позовну заяву до суду, та визначити, що ви бажаєте, щоб ваш вибір врегулював безпосередньо суд", – зазначив він.

За словами адвоката, у цьому випадку досить популярним є спори щодо межі земельної ділянки або, наприклад, встановленого між двома будинками паркану.

"Якщо у вас виник спір, то він регулюється виключно в судовому порядку, якщо сторони не дійдуть згоди в позасудовому порядку. Наразі вже можна звернутися до суду і попросити таке питання віднести до компетенції суду, щоб саме суд розсудив вас не по всій процедурі, яка триває досить довго", – розповів він.

Конституційна скарга

Як пояснив адвокат, також існує механізм під назвою конституційної скарги, який стосується захисту прав і порушення прав людини за Конституцією України.

"Це так само новий інститут, який чимось схожий на Європейський суд з прав людини. Він дозволяє звернутися будь-якій особі до Конституційного Суду після розгляду справи судами першої, другої і третьої інстанції.

За словами Навроцького, у цьому випадку справу можуть передати на новий розгляд у разі, якщо вдасться обґрунтувати порушення прав позивача. Крім того, після винесення остаточного рішення у справі позивач є 6 місяців для того, щоб звернутися із конституційною скаргою.

Медичні скарги

Також експерт зазначив, що за певних обставин пацієнти лікарень можуть захищати свої права, якщо у них вимагають сплату за лікування чи вимагати повернення грошей.

"Якщо це приватні лікарні, і ви проходили там тести або лікування, то не можна. Якщо це державна лікарня, то треба розуміти, хто вимагав гроші і яким чином, чи укладалися якісь договори. Тому що в деяких лікарнях існує так звана система добровільного страхування, де ви начебто сплачуєте страховий внесок за те, щоб вас оглянув чи прийняв той чи інший лікар. Тобто тут треба враховувати цю специфіку", – пояснив він.

У таких ситуаціях адвокат рекомендує просити у лікарні рахунок та укласти договір з вимогою пояснити причину, за якою пацієнт має платити кошти.

Чи потрібен для захисту прав адвокат

За словами Навроцького, нині процесуальне законодавство дозволяє вирішувати деякі спори без участі адвоката.

"Це стосується таких справ, які розглядаються в адміністративному провадженні, зокрема в цивільному та господарському, коли справа проводиться у спрощеному провадженні, без участі сторін або без виклику сторін", – пояснив експерт.

За його словами, після цього суд на підставі поданих документів перевіряє, чи законно обґрунтована позовна заява, та виносить рішення по справі. У такому випадку потрібно буде витратитися на адвоката, лише щоб він підготував позовну заяву. Водночас експерт зауважив, що є категорія справ, де захистити себе без допомоги адвоката неможливо.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди