Перейти до основного змісту
До Києва приїхала голова МЗС Німеччини, вночі сили ППО збили 50 російських безпілотників. 985 день війни. Онлайн

До Києва приїхала голова МЗС Німеччини, вночі сили ППО збили 50 російських безпілотників. 985 день війни. Онлайн

Оновлюється
українські військові на Донеччині
Військовослужбовці 24-ї механізованої бригади встановлюють протитанкові міни і невибухові загородження вздовж лінії фронту поблизу міста Часів Яр на Донеччині, 30 жовтня 2024 року. AP/24-та механізована бригада/Олег Петрасюк

4 листопада — 985-й день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час:

Канада відправила Україні першу систему ППО NASAMS

Канада відправила першу замовлену для України систему протиповітряної оборони NASAMS. Її надходження очікується до кінця цього року.

Про це в телефонній розмові з президентом України Володимиром Зеленським повідомив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

"Прем’єр-міністр повідомив про відправку першої замовленої Канадою для України системи ППО NASAMS. Розраховуємо отримати її до кінця поточного року", — заявив Зеленський.

Лідери країн також обговорили співпрацю в організації другого Саміту миру із залученням країн Глобального Півдня.

"Говорили й про подальшу оборонну підтримку України, ситуацію на полі бою, зокрема залучення до війни Північної Кореї. Скоординували співпрацю в межах канадського головування у G7 наступного року", — додав Зеленський.

Тайвань надасть Україні 5 мільйонів доларів в рамках спільної програми з Литвою

Центральна агенція з управління проєктами в Литві (СРМА) та представництво Тайваню в країні підписали меморандум щодо надання Україні 5 мільйонів доларів.

Про це повідомляє видання RTI.

Зазначається, що це вже другий меморандум, підписаний країнами.

Наразі Литва допомогла реалізувати чотири проєкти на 5,28 мільйона доларів в Україні за підтримки Тайваню через Литовський фонд розвитку та гуманітарної допомоги.

CPMA зазначив, що кошти, які надає Тайвань, будуть спрямовані на підтримку України у сферах: освітньої інфраструктури, підготовці людей в поводженні з вибухонебезпечними предметами, реабілітації та реінтеграції ветеранів війни.

Коаліція з розмінування: Литва передала Україні пікапи та міношукачі

Україна у межах коаліції з розмінування отримала від Литовської Республіки 230 сучасних автомобілів і 240 міношукачів.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Під час передачі обладнання для розмінування в Києві, міністр національної оборони Литовської Республіки Лаурінас Кащюнас зазначив, що це перша партія, яка була придбана у межах міжнародної коаліції з розмінування України.

"Це крок вперед у відновленні миру та поверненні землі її народу", — сказав він.

У Курській області РФ 11 тисяч військових КНДР — Зеленський

У Курській області Росії кількість північнокорейських військових збільшилася до 11 тисяч. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

Зеленський розповів деталі проведення Ставки з військовими, зокрема представники Головного управління розвідки та Служби безпеки України доповіли про ситуацію щодо військових КНДР в Курській області РФ.

"Була сьогодні також окрема доповідь ГУР та Служби зовнішньої розвідки щодо північнокорейських військових на території Росії. Вже 11 тисяч у Курській області. Ми бачимо збільшення північнокорейців, не бачимо збільшення реакції партнерів. На жаль", — заявив Зеленський.

Зеленський: Росія використовує проти України вдесятеро більше "шахедів", ніж минулої осені

Нині Російська Федерація у війні проти України використовує приблизно вдесятеро більше "шахедів", порівняно з осінню минулого року.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський після засідання Ставки верховного головнокомандувача.

"Зараз Росія використовує приблизно вдесятеро більше "шахедів", ніж минулої осені, тож ми маємо повноцінно їм протидіяти", – наголосив Зеленський.

У вечірньому зверненні 4 листопада президент України додав, що "російський терор" із застосуванням "шахедів" та авіабомб зростає щомісяця.

"Потрібно більше заходів протидії. Це стосується і посилення мобільних вогневих груп, і впровадження реальної практики збиття "шахедів" дронами, і розвитку наших Сил саме так, щоб нарешті вирішити проблему російських авіабомб", — заявив Зеленський.

Також він додав, що на Ставці обговорили питання збільшення власного виробництва зброї — дронів та ракет.

"Збільшуємо контракти для українських виробників. Додаємо довгострокових можливостей виробляти таку зброю, інвестувати у розвиток таких виробництв. Відповідні доручення дав і міністру оборони, і на Ставці", — повідомив Зеленський.

Німеччина виділить додаткові 200 млн євро на гуманітарну допомогу Україні

Німеччина напередодні зими виділить додаткові 200 мільйонів євро на гуманітарну допомогу Україні. Про це на пресконференції з очільником українського МЗС повідомила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

"Ми збільшуємо нашу гуманітарну підтримку +200 мільйонів євро додатково для зимової підтримки. Ті домівки, які не мають тепла, зможуть забезпечити себе теплом", — заявила Бербок.

Вона також додала, що для забезпечення домівок теплом взимку будуть надані генератори.

Крім цього, очільниця МЗС Німеччини наголосила, що найкращий захист для України — зміцнення протиповітряної оборони. За її словами, Німеччина буде обʼєднувати зусилля в рамках "міжнародної ініціативи ППО". Посилювати підтримку в цій сфері Бербок також закликала й інші країни.

Вона додала, що обговорила з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою співпрацю у виробництві дронів.

Кабмін подав у Раду законопроєкт про ліквідацію МСЕК

Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт 12178 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи, тобто про реформування (ліквідацію) МСЕК.

Про це повідомляється на сайті парламенту.

"Кабмін подав у Раду анонсований законопроєкт про реформування (ліквідацію) МСЕК", — написав нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк.

Вибори у США: Єрмак розповів про відносини Зеленського з Гарріс і Трампом

Президент України Володимир Зеленський має хороші особисті стосунки з обома кандидатами в президенти США — Камалою Гарріс від Демократичної партії та Дональдом Трампом від Республіканської партії.

Про це розповів глава Офісу президента Андрій Єрмак в інтерв’ю Наталії Мосейчук на інформаційному марафоні "Єдині новини".

"Я знаю точно, я був присутній на всіх цих зустрічах (у США — ред.), у президента дуже гарні відносини і з віцепрезиденткою Камалою Гарріс, і з Дональдом Трампом. Я не можу розкривати, як ви розумієте, особливо напередодні виборів якісь деталі, але я точно можу вам сказати, це не просто формальні, це дуже гарні особисті відносини", — сказав Єрмак.

Він додав, що, хто б не переміг на виборах у США, новий президент не буде готовий подарувати Путіну перемогу чи зробити щось таке, що похитне статус Америки як лідера вільного світу та сильної країни. Загалом, за словами Єрмака, вибори президента США є виключно вибором американського народу, який Україна поважає.

Сибіга: "Україна впевнена у підтримці США"

Україна впевнена у підтримці США і після проведення виборів буде вибудовувати тісні союзницькі відносини з тим президентом, якого обере американський народ.

Про це заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на пресконференції з главою МЗС Німеччини Анналеною Бербок у Києві, передає кореспондентка Суспільного.

“Ми впевнені в підтримці США і після проведення виборів будемо вибудовувати тісні союзницькі відносини з тим президентом, якого обере американський народ. Ми впевнені в двопартійній підтримці США, а також підтримці народу. Вже ця війна не лише про Україну, а відновлення світового порядку, побудованого на нормах міжнародного права, принципах статуту ООН. Розпочавши повномасштабну агресію, РФ спричинила кілька глобальних криз, продовольчу, енергетичну, безпекову, і світ має зупинити цю агресію”, — сказав Сибіга.

Міністр додав, що станом на 31 серпня 2024 року США виділили військової підтримки на 56,8 млрд євро, а загальна вартість допомоги європейських держав склала 54,61 млрд євро. Тому допомога від європейських партнерів також надзвичайно вагома й важлива для України.

Як відзначив Сибіга, на сьогодні Німеччина посідає друге місце після США за обсягами допомоги, яку Україна отримує від союзника. Ця допомога має прямі наслідки для зміцнення оборонних спроможностей вже зараз, захисту цивільної інфраструктури, адже РФ останніми днями різко посилила ракетний терор, спрямований по обʼєктах енергетики перед зимою.

“Неважливо, як закінчаться вибори в США завтра, але для нас, для Німеччини, це означає, що ми не маємо до цього прив’язуватись і повинні й надалі інвестувати в захист України. Тому що це ми інвестуємо у свій власний захист у рамках політики оборони, так як ми це робили раніше всередині НАТО з нашими трансатлантичними друзями, з американцями”, — сказала Бербок.

За її словами, йдеться про особливу відповідальність у ситуації, коли невідомо, як закінчиться вибори в США.

“І це міжнародна відповідальність, ми маємо консолідувати свої зусилля в цьому і робити свою справу, і щодня маємо бути вдячні, що ми можемо жити , прокидатися у свободі, мирі і вести життя”, — додала міністерка.

Дві бригади закликали військових повернутися на службу після СЗЧ

Дві окремі механізовані бригади (ОМБр) ЗСУ — 53-я та 47-ма закликали повернутися на службу військовослужбовців, які самовільно залишили частини.

У 53-ій ОМБр наголосили, що для кожного військового, який раніше самовільно залишив частину, зараз "відкриті двері для повернення".

"Один проступок не визначає нас повністю. Ми підтримуємо тих, хто хоче виправити помилки минулого. Для кожного військовослужбовця, який раніше самовільно залишив частину, зараз відкриті двері для повернення. У нас одна країна, одна мета, і перемогти ми зможемо тільки разом. Важливо, щоб кожен, хто готовий захищати нашу землю, міг приєднатися до спільної справи, незалежно від минулих рішень", — йдеться у повідомленні.

У 47-й бригаді також закликали військових повернутися і зазначили, що є різні причини СЗЧ.

"Хтось втомився та скучив за рідним, інші — не знайшли місця в своїй бригаді за тим фахом, який надали. Ми ж готові запропонувати тобі гідні умови з сучасним підходом. Наша ціль — надати можливість кожному бійцю повернутися в стрій та реалізувати себе", — йдеться у повідомленні.

У бригаді додали, що їхні рекрутери нададуть консультацію й супровід на всіх етапах повернення.

Щонайменше 112 українських та іноземних журналістів побували у російському полоні — ІМІ

З початку російсько-української війни 2014 року зафіксовано 634 злочини проти медіа, включаючи фізичну агресію, вбивства, обстріли журналістів та кібератаки. Щонайменше 112 іноземних та українських журналістів побували в російському полоні та стали заручниками. 17 журналістів з Криму перебувають в російському ув'язненні.

Про це йшлося на пресконференції "Чи покарають Росію за злочини проти свободи слова в Україні?" від Інституту масової інформації (ІМІ), передає кореспондентка Суспільне Крим.

Керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ Катерина Дячук заявила, що Росія намагається знищити інформацію, яку документують журналісти.

За її даними, станом на зараз, щонайменше 112 журналістів, як іноземних, так й українських, побували в російському полоні та стали заручниками. Водночас з 2022 року зафіксовано понад 50 випадків потрапляння журналістів у полон РФ.

Журналісти почали потрапляти в полон на початку березня 2014 року, коли почалася окупація Криму, каже Дячук. Тривалість полону варіювалася від кількох годин до двох років. Вони зазнавали у полоні катувань та побиття, незалежно від статі. Особливу увагу окупаційні силовики приділяють громадянським журналістам у Криму, які висвітлювали репресії Росії.

Також вона зауважила, що з початку окупації півострова через "інформаційний вакуум" почала формуватись громадянська журналістика в Криму. Активісти та патріотично налаштовані кримчани почали висвітлювати репресії Росії на півострові. Багато з них отримали довготривалі терміни ув'язнення.

"Вони отримали довготривалі терміни ув'язнення Росією. І вони є в нашому нинішньому актуальному списку полонених", — наголосила керівниця відділу моніторингу свободи слова ІМІ.

Крім того, Дячук зазначила, що РФ відновила свої погрози щодо обстрілу телевеж. Щомісяця фіксують понад 20 таких випадків.

Начальник Департаменту кримінально-правової політики та захисту інвестицій в Офісі генерального прокурора Олексій Бонюк повідомив, що з 2022 року почали фіксувати воєнні злочини проти журналістів. Спеціалізований департамент в Офісі генпрокурора займається розслідуванням цих злочинів.

Він наголосив на важливості боротьби з безкарністю злочинів проти журналістів в умовах війни, незважаючи на труднощі, а також на важливості публічності та притягнення винних до відповідальності.

Бонюк навів статистику за матеріалами офіційних розслідувань:

  • 107 проваджень щодо воєнних злочинів проти журналістів з боку РФ;
  • 57 загиблих журналістів (8 міжнародних);
  • 45 поранених (25 міжнародних);
  • 20 незаконно затриманих або позбавлених волі;
  • один журналіст перебуває в полоні.
  • чотири обвинувальні акти щодо 9 людей, з яких трьох засудили (одну людина позбавлена волі до 9 років, дві людини — до 12 років).

Водночас директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк заявила, що за вищезазначені злочини має бути колективна відповідальність і санкції мають бути накладені та посилені на Росію як державу. Також має бути посилений вплив міжнародних організацій.

"Ми маємо лише зареєстровані справи, оскільки наша правоохоронна система відкриває провадження. Але ми не бачимо достатньої реакції і уваги з боку міжнародної спільноти. Навпаки, ми бачимо якісь конференції, в яких беруть участь "хороші росіяни" про те, що "давайте приймати санкції, давайте щось пом'якшувати, дуже тяжко живеться людям в Росії", — зауважила вона.

Станом на зараз, за її даними, 17 журналістів з Криму перебувають в російському ув'язненні. Деякі з них в дуже поганому стані. Зокрема, Ірина Данилевич пережила інсульт і втратила слух на лівому вусі. Їй не надається медична допомога.

"В нас дуже багато питань до міжнародних організацій, чому вони не звертають на це уваги", — заявила Романюк.

Нагадаємо, щорічно 2 листопада відзначається Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, який був заснований ООН 2013 року.

Директорку благодійної організації судитимуть за шахрайство із купівлею авто для військового

Директорку однієї з благодійних організацій судитимуть в Києві у справі про шахрайство стосовно купівлі авто для військового. Про це повідомляє Київська міська прокуратура.

До директорки благодійної організації звернулась мати військовослужбовця ЗСУ та попросила придбати автомобіль для сина.

Встановили, що жінка погодилась допомогти та попросила внести завдаток за машину. Вона надсилала матері військовослужбовця фото автомобіля, який начебто купують.

"Проте, дійсно заплативши завдаток за машину, директорка згодом відмовилась її купувати. А $2850, які отримала для придбання авто, розпорядилася на власний розсуд", — йдеться в повідомленні.

У прокуратурі зазначили, що матері військовослужбовця, яка чекала на машину, обвинувачена розповідала про необхідність почекати через складнощі з транспортуванням, а згодом обіцяла повернути гроші.

Наразі обвинувальний акт відносно директорки благодійної організації скерували до суду. Їй може загрожувати позбавлення волі до 3 років.

З початку повномасштабного вторгнення зафіксовано 634 злочини РФ проти журналістів

Про це повідомила керівниця відділу моніторингу свободи слова Інституту масової інформації Катерина Дячук.

"Станом на зараз, якщо ми візьмемо часи повномасштабного вторгнення, ми зафіксували 634 злочини проти медіа. Це різні види злочинів: і фізична агресія, вбивства, обстріли журналістів, поранення журналістів, кібератаки, обстріли телевеж. Тобто Росія все робить для того, щоб знищити ту інформацію, яку журналісти як документалісти нинішньої історії України, документують та доносять світу. І власне Росія робить це для того, щоб закрити їм рота", – зазначила Дячук.

На Одещині через нічну атаку "шахедів" були пошкоджені приватні будинки та табір відпочинку

Про це повідомили в Болградській районній державній адміністрації.

Зокрема, у Болградській громаді через атаку були пошкоджені 12 приватних будинків. У них вибило скло у вікнах, зірвало частину даху. Також пошкоджень зазнали будівлі на території табору відпочинку у Василівській громаді. За даними РДА, поранених серед людей немає. На місці атаки працюють правоохоронці. Вони документують наслідки російського удару.

До Києва приїхала голова МЗС Німеччини, вночі сили ППО збили 50 російських безпілотників. 985 день війни. Онлайн
Пошкоджений будинок на Болградщині через атаку російських безпілотників у ніч проти 4 листопада. Болградська районна державна адміністрація/Facebook

До Києва приїхала голова МЗС Німеччини, вночі сили ППО збили 50 російських безпілотників. 985 день війни. Онлайн
Пошкоджений будинок на Болградщині через атаку російських безпілотників у ніч проти 4 листопада. Болградська районна державна адміністрація/Facebook

Урядова делегація Південної Кореї повернулася додому після візиту в Київ

Про це повідомляє агенція Ренхап.

Делегація, до складу якої входили високопосадовці розвідки та військові, відвідала Україну. Цей візит відбувся після повідомлень про те, що Пхеньян відправив тисячі солдатів воювати разом з Москвою у війні проти Києва.

Наразі Сеул розглядає можливість відправити групу спостерігачів в Україну для спостереження за північнокорейськими військами, розгорнутими на підтримку Росії.

У п’ятницю радник з питань національної безпеки Шін Вон Сік заявив законодавцям під час парламентського аудиту, що такий крок буде важливим для Південної Кореї для розуміння сучасної війни.

Очікується, що в разі відправлення команда спостерігачів складатиметься з військових і розвідників і, можливо, візьме участь в аналізі північнокорейської бойової тактики та допитах захоплених військовослужбовців.

Війська РФ вдарили по Бериславу на Херсонщині

Російські військові обстріляли Берислав Херсонської області. Про це в Telegram інформує обласна військова адміністрація.

Внаслідок російської атаки 63-річний місцевий житель отримав вибухову травму та уламкові поранення ноги. Наразі йому надають медичну допомогу у лікарні, йдеться у повідомленні.

Україна проводить тендер на 10 000 дронів через закритий модуль Prozorro

Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

"Розробка модулів донаведення — технічно складне завдання, попри це в Україні їх виробляють уже 10+ компаній. На ринку зʼявляється конкуренція, яка дає змогу закуповувати дрони за найнижчою ціною. Так держава вже законтрактувала 3 000 FPV-дронів з донаведенням з найменшою вартістю завдяки тендеру на Prozorro і зараз проводить ще один на 10 000 таких БпЛА".

Він також зазначив, що критична потреба на фронті зараз — боротьба з російським РЕБ, і дрони з донаведенням частково її задовольняють.

Україна взимку може зіткнутися з багатогодинними відключеннями електроенергії

Про це пише видання Politico, посилаючись на кількох українських енергетичних експертів.

Вказується, що кожна зима під час повномасштабної війни в Україні була важкою, але прийдешня зима настане після багатьох місяців російських повітряних ударів по українській енергетичній інфраструктурі. За словами головного наукового співробітника Національного інституту стратегічних досліджень України та експерта з енергетичного ринку Геннадія Рябцева, тільки наприкінці серпня цьогоріч Росія випустила понад 200 ракет і дронів по об'єктах енергетики. Це скоротило потужність генерації електроенергії в Україні більш ніж на 9 ГВт. Тобто це втрата восьми електростанцій і понад 800 об’єктів теплопостачання.

"Найреалістичніший сценарій", з яким країна зіштовхнеться цієї зими, як каже Рябцев, включає обмеження "постачання електроенергії для промисловості та домогосподарств на 8-14 годин на день".

Українська депутатка, яка очолює підкомітет Верховної ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб заявила у коментарі Politico, що "ситуація дійсно критична" й висловила сподівання, що міжнародні партнери нададуть Україні допомогу якомога швидше.

Колаборантку зі Старобільська засудили до 10 років за допомогу депортувати дітей до РФ

Про це повідомили в управлінні Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях.

До повномасштабного вторгнення жінка працювала координаторкою проєктів в одній з громадських організацій у Старобільську, після окупації міста почала співпрацювати з РФ.

Слідство довело, у травні 2022 року засуджена стала так званою начальницею відділу у справах сім'ї та дітей в окупаційні адміністрації Старобільського району "ЛНР". Жінка причетна до депортації дітей в Росію, повідомили в СБУ.

"За наявними даними, колаборантка причетна до передачі рашистам викрадених із захопленої міської ради особових справ дітей-сиріт зі Старобільщини для подальшої депортації неповнолітніх до РФ. Наразі вона переймається розвитком на окупованій території російської організації "Рух перших" — путінського аналогу радянської піонерії, на який покладено виховання дітей та юнацтва в дусі ідеології та політики Кремля".

Суд визнав жінку зі Старобільська винною у колабораціонізмі та заочно призначив покарання — 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Під неї потрапили житловий будинок, земельна ділянка та кошти на банківських рахунках, які належать фігурантці.

Зеленський: З новими пакетами підтримки покращилось постачання артилерії

Про це президент повідомив за результатами наради з головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським, начальником Генштабу Анатолієм Баргилевичем та міністром оборони України Рустемом Умєровим.

"Детально щодо ситуації на фронті. Покровський напрямок, Курахівський, Торецький, а також Купʼянський – найбільша увага. Окрема доповідь щодо Курської операції і знищення російських сил у визначених районах поблизу нашого державного кордону. Є важливі зрушення в питаннях щодо постачання від партнерів для фронту – фіксуємо збільшення постачання згідно з пакетами підтримки. Кращими стали результати в постачанні щодо артилерії", – розповів Володимир Зеленський.

Він також доручив міністру оборони додатково збільшити замовлення українських дронів для відповідних операцій.

Кабмін спростив реєстрацію волонтерських авто для військових

Про це повідомило Міністерство соціальної політики України.

Уряд запровадив механізм тимчасового державного обліку волонтерських транспортних засобів. Тепер військовослужбовці можуть зареєструвати таке авто на своє ім'я та користуватися ним на законних підставах до завершення дії воєнного стану та три місяці після його скасування або припинення.

Для реєстрації автомобіля військовослужбовцю потрібно протягом 10 днів з моменту підписання акту приймання-передачі подати до сервісного центру заяву, документ, що посвідчує особу, довідку про проходження військової служби, акт приймання-передачі транспортного засобу та роздруковану електронну декларацію.

Військовослужбовці, які отримали транспортні засоби з початку грудня 2023 року до набрання чинності постанови, можуть зареєструвати їх протягом наступних трьох місяців. Для спрощення подальшої перереєстрації автомобіля на інших військових, в акті приймання-передачі можна вказати до п’яти осіб, які матимуть право керувати цим транспортом.

"Нафтогаз": Цієї зими ціни на газ збільшуватися не будуть

Про це Суспільному заявив голова правління НАК "Нафтогаз України" Олексій Чернишов.

"Ціни на газ для населення залишаються стабільними, ніяких змін не передбачається протягом цієї зими. "Нафтогаз" є національною компанією, яка є в національних інтересах, тому цілком розуміє необхідність підтримання населення в такий складний момент. Також нагадаю, що ще є мораторій на будь-яку зміну цін. Тому впевнено, входимо цю зиму, газу достатньо, ціни стабільні. Але ми маємо все ж таки концентруватися, фокусуватися на енергоефективних заходах, як в побуті, так і на рівні виробництва", – наголосив Чернишов.

Він додав, що компанія збільшує видобуток газу – загальний об'єм добування планується на рівні 14,9 млрд кубометрів в цьому році: "Це дає можливість нам забезпечити українським газом, українське домогосподарство, також підприємства теплокомуненерго, інших споживачів".

63% українців готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно – КМІС

Про це свідчать результати опитування, яке упродовж 20 вересня — 3 жовтня 2024 року провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

Соціологи вказують, що від початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року до лютого 2024-го ситуація практично не змінювалася.

Так, стабільно близько 71-73% українців відповідали, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно (і ще 2-3% говорили про 1 рік). У цей же період про менший власний запас міцності (декілька місяців-пів року) говорили 18-21% респондентів.

"Між лютим і жовтнем 2024 року ми вперше фіксуємо зниження частки тих, хто готовий терпіти стільки, скільки буде потрібно. При цьому все одно більшість українців – 63% – стверджують, що вони готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Разом з цим з 3% до 6% стало більше тих, хто говорить про 1 рік, тобто разом про відносно довгий період говорять 69% українців", — йдеться у повідомленні.

В Україні через зниження температури повітря зростає споживання електрики

"Споживання має тенденцію до зростання. Станом на 9:30, його рівень був на 8,5% вищим, ніж попереднього робочого дня – у п’ятницю, 1 листопада. Причина такої суттєвої зміни – відчутне падіння температури повітря в усіх регіонах України", – повідомляє пресслужба НЕК "Укренерго".

У регулятора зазначили, що 3 листопада, добовий максимум споживання був зафіксований увечері. Він був на 4,4% вищим, ніж попередньої неділі – 27 жовтня.

Також в "Укренерго" закликали українців не вмикати одночасно кілька потужних електроприладів у вечірні години – з 16:00 до 21:00.

Перші військові КНДР вже потрапили під обстріл на Курщині

Про це повідомив керівник Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони Андрій Коваленко.

Мінекономіки: Рівень зловживань при економічних бронюваннях – не більше 10%

Про це міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла у коментарі Суспільному.

Як відомо, процедуру економічного бронювання призупинили до 15 листопада. До цієї дати планується проведення аудиту рішень про визначення критично важливих підприємств та організацій. Результати перевірок має проаналізувати Мінекономіки й до 20 листопада поінформувати уряд.

"Аудит досить триває, але я можу сказати, що висновки наступні. Із всіх підприємств, які в державі, статус критичних стоїть лише у 12%. І ці 12% генерують 67% доходів в державному бюджеті. Це говорить про те, що бронювання як система працює. Ми бачимо, що тут є зловживання, але не більше 10%. Я думаю, навіть 5-6% із того, що ми зараз бачимо. І в першу чергу ми зараз перевіряємо ці підприємства, які подавали і заявляли одні дані по рівню заробітної оплати з оплаченими податками, а потім, наприклад, вони різко змінили середню заробітну плату по підприємству, або вони різко наростили штат по тих секторах, де дозволено бронювання", – розповіла Свириденко.

За її словами, серед основних зловживань, було виявлено заниження заробітної плати:

"Підприємство при подачі документів вказувало одну зарплату, потім ми бачимо, що зарплата зменшилася. Звичайно, що зарплата не є єдиним основним критерієм, має бути комбінація критерїїв, але коли підприємство віднесено до критично заброньованих, але зарплата є дуже низькою – викликає певне здивування і це є основою, підставою для проведення аудиту в тому числі".

СБУ затримала чоловіка, який координував удари РФ по Сумщині

Військова контррозвідка Служби безпеки затримала ще одного російського агента у Сумах. Ним виявився 23-річний місцевий житель, який коригував ворожий вогонь по своєму регіону.

Як встановило розслідування, саме за координатами фігуранта 22 жовтня цього року рашисти атакували Суми дронами-камікадзе типу "шахед". Тоді внаслідок ворожого удару по житлових будинках міста загинуло троє цивільних. Серед них – одна дитина, учениця 9-го класу місцевої школи.

За матеріалами справи, крім наведення російських дронів на цивільну інфраструктуру міста агент розвідував геолокації Сил оборони. Для збирання розвідданих зрадник об’їжджав територію Сум та прилеглих районів на своєму авто. Встановлено, що агент перебував на прямому зв’язку з кадровим співробітником головного управління генштабу країни-агресора (більш відомого як ГРУ).

За даними слідства, російське ГРУ дистанційно завербувало фігуранта восени цього року, коли він активно писав у російських Телеграм-каналах, що очікує на захоплення Сумщини.

Голова МЗС Німеччини прибула до Києва з неоголошеним візитом

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок приїхала до Києва, це її восьмий візит в Україну з початку повномасштабного вторгнення.

Політикиню зустрів німецький посол в Україні Єгер та український посол у ФРН Макеєв, пише Spiegel.

На фронті за добу відбулося 169 боєзіткнень, армія РФ втратила 1300 солдатів — Генштаб

На фронті протягом минулої доби відбулось 169 бойових зіткнень. Найскладніша ситуація на Покровському та Курахівському напрямках. За добу на війні в Україні армія РФ втратила 1300 військових. Загалом за даними Генштабу, від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила близько 700 390 солдатів.

Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 4 листопада.

Загалом вчора противник завдав по позиціях ЗСУ та населених пунктах 3 ракетні удари із застосуванням 5 ракет, а також 90 авіаційних ударів, зокрема скинувши 142 керовані авіаційні бомби. Крім цього, здійснив понад 4400 обстрілів, з них 98 із реактивних систем залпового вогню, та задіяв для уражень 1564 дрони.

За минулу добу ракетні війська та артилерія Сил оборони завдали 3 удари по районах зосередження особового складу й озброєнням та військовий техніці армії РФ. Крім цього було уражено 3 російські артилерійські системи та оперативно-тактичний ракетний комплекс.

Яка ситуація на фронті

На Харківському напрямку армія РФ 4 рази проводила наступальні та штурмові дії у районі Вовчанська.

На Куп'янському напрямку кількість бойових зіткнень за добу сягнула 16. Сили оборони відбивали атаки окупантів у районах Голубівки, Синьківки, Степової Новоселівки, Колісниківки, Берестового, Загризового, Кругляківки, Вишневого та Першотравневого.

На Лиманському напрямку ЗСУ зупинили 9 атак армії РФ. Основні зусилля росіяни концентрували у районах населених пунктів Греківка, Терні та Діброва.

На Торецькому напрямку російська авіація завдала ударів по районах населених пунктів Торецьк, Дружба, Петрівка та Діліївка. Також армія РФ 4 рази намагалась просунутися вперед у районі Торецька.

На Покровському напрямку ЗСУ відбили 27 атак. Армія РФ намагалась просунутися неподалік Миролюбівки, Лисівки, Променю, Сухого Яру, Новогродівки та Вишневого.

На Курахівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати армію РФ. У районах Іллінки, Острівського, Дальнього, Антонівки та Катеринівки окупанти 27 разів намагалися прорвати оборону ЗСУ.

На Времівському напрямку ЗСУ відбили 12 атак росіян.

На Оріхівському напрямку підрозділи армії РФ 1 раз намагалися просунутись у напрямку Новоданилівки.

На Придніпровському напрямку армія РФ 3 рази безрезультатно атакувала позиції Сил оборони.

На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань російського війська не виявлено.

"На кордоні з Чернігівською та Сумською областями противник зберігає військову присутність, проводить розвідувальну діяльність та артилерійські обстріли. Сили оборони України продовжують операцію на Курському напрямку, де російська рамія за минулу добу завдала 28 авіаударів, застосувавши 40 керованих авіабомб, також ЗСУ відбили там 13 атак", — йдеться у повідомленні Генштабу.

Загалом минулої доби втрати російських військових склали 1300 осіб. Крім того, ЗСУ знешкодили 11 танків, 15 бойових броньованих машин, 35 артилерійських систем, 1 реактивну систему залпового вогню, 93 БПЛА оперативно-тактичного рівня, 77 автомобілів та три одиниці спеціальної техніки окупантів.

Троє людей загинули у Ківшарівці на Харківщині через удар ФАБ-500

3 листопада близько 21:36 по Ківшарівці Куп'янського району російська армія завдала авіаційного удару.

Про це повідомив керівник поліції Харківщини Володимир Тимошко.

За його даними, внаслідок авіаудару загинули троє цивільних — двоє жінок та чоловік. Ще одна жінка, якій 71 рік, зазнала поранень.

Тимошко зазначив, що у селищі пошкоджені житлові будинки, медичний заклад та авто медиків екстреної допомоги.

За даними керівника ОВА Олега Синєгубова, російський боєприпас влучив по пʼятиповерховому будинку. Було зруйновано підʼїзд.

Вночі 4 листопада українська ППО збила 50 російських дронів — Повітряні сили

Проти ночі 4 листопада Росія завдала удару балістичною ракетою "Іскандер-М" по Дніпропетровщині, атакувала Харківщину керованими авіабомбами та запустила по Україні 80 ударних дронів типу "шахед" і безпілотників невстановленого типу. У результаті протиповітряного бою українська ППО знищила 50 БПЛА у межах дев'яти областей.

Про це повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

"Станом на 08:30 ранку підтверджено збиття 50-ти БПЛА в Київській, Сумській, Одеській, Херсонській, Миколаївській, Житомирській, Черкаській, Чернігівській та Кіровоградській областях", — йдеться у повідомленні.

Ще 27 російських безпілотників було локаційно втрачено в різних регіонах України.

У ПС додали, що повітряний напад відбивали зенітні ракетні війська, авіація, підрозділи РЕБ, мобільні вогневі групи Повітряних сил та Сил оборони України.

На додаток до НАТО: Голова Європарламенту Мецола вважає, що ЄС має створити свою організацію безпеки

Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола заявила, що Європейському Союзу слід створити власну організацію з безпеки, яка має бути на додаток до НАТО.

Про це політикиня сказала в інтерв'ю elMundo.

Мацола наголосила, що Євросоюз завжди має бути "сильнішим, послідовнішим та ефективнішим".

"Я говорю те саме, коли йдеться про створення, наприклад, справжнього союзу безпеки і оборони. Союзу, який ми давно вимагали, який би доповнював НАТО і не став би конкурувати з ЄС", — сказала очільниця Європарламенту.

Вона зазначила, що Європа перебуває на межі надзвичайно нестабільної ситуації через повномасштабну війну в Україні, яку розв'язала Росія. Мецола зауважила, що Євросоюз має бути готовим до всього, незалежно від того, хто увійде до Білого дому після виборів президента США.

"У січні буде новий президент (у США — ред.), а отже, і нова адміністрація. Також з'являться новий Сенат та новий Конгрес, які є нашими колегами, коли справа доходить до голосування щодо фінансової допомоги Україні. Я сподіваюся, що ми зможемо продовжити працювати разом", — додала Мецола.

Генсек ООН зробив заяву про солдатів з КНДР у війні проти України

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш висловив "глибоку стурбованість" через повідомлення про розміщення північнокорейських солдатів у Росії, які, за даними, були направлені на лінію фронту в Україні.

Про це повідомляє агентство EFE.

У недільній заяві Гутерреш зазначив, що це може "означати дуже небезпечну ескалацію війни в Україні" і закликав зробити все можливе для запобігання інтернаціоналізації конфлікту.

У Києві загоряння у двох районах

У Києві в Деснянському районі, де впали уламки дрона, займання на території парку Муромець, повідомив міський голова Кличко.

В Оболонському районі, попередньо, займання на набережній. Горять зелені насадження.

У Києві відбій повітряної тривоги

У Києві відбій повітряної тривоги, повідомили в КМДА.

У Києві уламки дронів впали у двох районах

Уламки дронів упали в Оболонському та Деснянському районах, повідомили в КМДА. Попередньо — на відкритий простір.

У Києві працює ППО

У Києві працює ППО, повідомили в КМВА.

У Києві оголосили повітряну тривогу

У Києві оголосили повітряну тривогу, повідомили в КМДА.

Кількість постраждалих у Харкові зросла до 13 людей

Кількість постраждалих у Харкові зросла до 13 людей, серед яких троє поліцейських, повідомили в МВС.

Попередньо армія РФ завдала удару по місту авіабомбами ФАБ-250.

У Києві працюють сили ППО

У Києві працюють сили ППО, повідомили в КОВА.

Топ дня

Вибір редакції

На початок