Дві американські соціологічні компанії, які проводили екзитполи на парламентських виборах у Грузії 26 жовтня, поставили під сумнів офіційні результати з перемогою владної партії "Грузинська мрія".
Про це повідомляє Reuters.
Американська компанія Edison Research на замовлення проопозиційного телеканалу Formula заявила, що розбіжності між її власним екзитполом та офіційними результатами вказують на "маніпулювання".
Екзит-пол Edison Research показав, що "Грузинська мрія" набрала лише 41% голосів.
"Різниця в 13 балів між оцінкою Едісона та офіційним результатом у 54% для "Грузинської мрії" не може бути пояснена лише нормальними коливаннями та свідчить про маніпуляції результатами голосування на місцевому рівні", – йдеться в заяві компанії.
За словами соціологів, "відхилення від статистично очікуваних результатів було широко поширеним, але найбільш вираженим на конкретних виборчих дільницях у сільській місцевості".
Інша соціологічна компанія зі США, яка проводила екзитпол для проопозиційного телеканалу Mtavari Arkhi, заявила, що офіційні результати "статистично неможливі".
"Ми спостерігаємо статистично неможливі розбіжності, що складають понад 8 процентних пунктів від загальної кількості голосів, або ж 172 523 необроблених голоси, щонайменше у 27 округах", — йдеться в заяві компанії.
Соціологи наголосили, що розбіжність "не можна пояснити статистичними відхиленнями, що вказує на можливі порушення при голосуванні".
Що відомо про вибори у Грузії
Керівна партія Грузії "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах, які відбулися 26 жовтня.
Як повідомили у Центральній виборчій комісії, в результаті підрахунку 99% голосів партія отримала 53,92% (1 118 836 голосів).
Дані були підраховані на всіх 3110 дільницях (дані однієї дільниці в Марнеулі визнали недійсними через вкидання бюлетенів).
Отже, у новому складі парламенті у "Грузинська мрія" отримала 88 мандатів, а опозиція – 62.
За інформацією ЦВК, бар'єр у 5% подолали такі опозиційні сили:
- "Коаліція за зміни" — 11% (229 006 голосів, 19 мандатів);
- "Єдність — Національний рух" — 10,1% (210 895 голосів, 16 мандатів);
- "Сильна Грузія" — 8,8% (182 891 голос, 14 мандатів);
- "Гахарія за Грузію" — 7,7% (161 250 голосів, 13 мандатів).
Крім того, за попередніми даними ЦВК, на 58 виборчих дільницях, відкритих за кордоном, лідирувала "Коаліція за зміни" з 33,32% (11 406 голосів).
За цим політичним об'єднанням йшли: "Єдність – Національний рух" – 19,9%, "Грузинська мрія" — 13,3%, "Сильна Грузія" – 14,9%, "Гахарія за Грузію" — 9%.
Опозиційні партії та коаліції не визнають підсумки парламентських виборів у Грузії та планують мітинги. Вони відмовляються входити до парламенту та отримувати мандати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала це голосування "російським" і "тотально сфальсифікованим".
У низці європейських країн, а також в ЄС та НАТО висловили стурбованість результатами виборів у Грузії, зокрема посилаючись на доповідь міжнародних спостерігачів.
У заяві спільної місії міжнародних спостерігачів від ОБСЄ, Ради Європи, Європарламенту та НАТО зазначається, що в цілому процес голосування був добре організований. Водночас спостерігачі вказали, що "напружена обстановка", що склалася, і "нерівні умови гри" підривають довіру до результатів виборів. Зрештою, як випливає із спільної заяви, виборчий процес у Грузії не відповідав міжнародним демократичним принципам достатньою мірою.
ОБСЄ також засудила, як було зазначено, зафіксовані випадки підкупу голосів, подвійного голосування, фізичного насильства та залякування.
Ввечері 28 жовтня перед будівлею грузинського парламенту відбувся мітинг прихильників опозиції проти результатів парламентських виборів. Зокрема один із лідерів партії "Єдність — Національний рух" Георгій Вашадзе виступаючи на мітингу заявив, що грузинська опозиція вимагає повторних виборів, які проведе міжнародна адміністрація.
31 жовтня у ЦВК Грузії повідомили, що перерахували голоси та підтвердили перемогу "Грузинської мрії" на парламентських виборах.