Міністерство культури зобов`язало Сумську міськраду реставрувати скульптури Арістіда Круазі

Міністерство культури зобов`язало Сумську міськраду реставрувати скульптури Арістіда Круазі

Міністерство культури зобов`язало Сумську міськраду реставрувати скульптури Арістіда Круазі Суспільне Суми

Скульптури "Два янголи" та "Голгофа" роботи француза Арістіда Круазі, які знаходяться на центральному цвинтарі Сум, - є пам’ятками національного значення. Це стало причиною звернення прокуратури до Мінкульту з листом про необхідність їхнього збереження. Міністерство культури, у свою чергу, зобов'язало міську раду реставрувати скульптури.

"У вересні нам прийшов лист про те, що перевірка ініційована, а у жовтні вже надійшла інформація, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом зобов’язано Сумську міську раду, у власності якої знаходяться ці пам’ятки культурного значення, укласти охоронні договори та провести реставраційні роботи. Звертались ми до Міністерства культури, оскільки ці пам’ятки включені до реєстру Національних пам’яток, це єдині пам’ятки в м. Суми подібні", - розповів заступник начальника управління обласної прокуратури Олександр Макаров.

Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради замовив оцінку вказаних пам'яток, розповів директор департаменту Юрій Клименко. "Оцінка первісна складає 5 млн 187 тис 314 грн і, відповідно до акту приймання-передачі основних засобів, даний об’єкт був 24 липня 2020 року переданий на баланс департаменту інфраструктури міста", - сказав Клименко.

Міністерство культури зобов`язало Сумську міськраду реставрувати скульптури Арістіда КруазіСуспільне Суми

За інформацією сумського дослідника Павла Кушнірова, робота французького скульптора Арістіда Круазі "Два янголи" була замовлена сумським меценатом Павлом Харитоненком для могили його малолітньої доньки Зінаїди, яка померла восьмирічною у 1889 році від дифтериту. А роботу "Голгофа" цукрозаводчик замовив для могили свого батька – Івана Харитоненка. Бронзова копія "Голгофи", без нижньої скульптурної групи, стоїть на могилі самого Круазі. Обидві скульптури, що знаходяться вСумах, виконані з білого мармуру.

Телефоном директор департаменту інфраструктури Олександр Журба про плани на реконструкцію пообіцяв розповісти 10-го грудня. Загалом, сказав, що в бюджеті міста зараз бракує понад 140 млн грн.

Автор - Ігор Стрельцов

Що відомо

  • У вересні 2009 року, постановою Кабінету Міністрів України ці об’єкти були внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією "національного значення". Ці об’єкти мають надзвичайно високу художню цінність, історико-культурну цінність, повідомили раніше Суспільному в управлінні культури.
  • Останній раз питання реставрації піднімав у липні, тепер вже колишній голова Сумської облдержадміністрації Роман Грищенко. Тоді на сайті облдержадміністрації зазначалося, що скульптури очистять від бруду, але роботи з очищення так і не почалися.
Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше