"Є три різні сценарії". Хто привезе в Україну вакцину від COVID-19 та як її зберігатимуть

"Є три різні сценарії". Хто привезе в Україну вакцину від COVID-19 та як її зберігатимуть

Ексклюзивно
"Є три різні сценарії". Хто привезе в Україну вакцину від COVID-19 та як її зберігатимуть
AP

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Міністерство охорони здоров’я подасть другу частину заявки щодо отримання вакцини від COVID-19 у межах ініціативи COVAX 14 грудня 2020 року. Виконувач обов’язків гендиректора Центру громадського здоров'я МОЗ Ігор Кузін розповів Суспільному, як міністерство планує її зберігати, транспортувати та розподіляти.

Про терміни подання другої заявки до COVAX під час засідання уряду 9 грудня розповів прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

"Міністерство охорони здоров’я з активним залученням Центру громадського здоров’я та експертів минулого тижня вже спрямувало першу частину заявки для отримання вакцин в рамках ініціативи COVAX. Другу частину заявки до COVAX буде подано 14 грудня цього року", – зазначив прем’єр.

Окрім того, Шмигаль повідомив, що уряд визначив пріоритетні групи людей, які в першу чергу отримають вакцину від COVID-19, а також сформував дані щодо логістичної спроможності для її зберігання та транспортування.

Як зберігатимуть та перевозитимуть вакцину

Як розповів Суспільному виконувач обов’язків генерального директора Центру громадського здоров'я МОЗ України Ігор Кузін, у міністерстві розробили три різні сценарії транспортування та зберігання вакцини.

"COVAX ще не прийняв рішення про конкретну назву вакцини, яка буде надаватися країні, зараз ще дуже важко сказати, яку саме вакцину ми отримаємо, і якого саме холодового ланцюга або температурного режиму вона потребуватиме. Тому зараз розроблено три основні сценарії, залежно від температури", – розповів Кузін.

За його словами, у разі, якщо вакцина потребуватиме зберігання за температури -70 градусів, медичні установи на національному рівні зможуть прийняти 60-70 тисяч доз одночасно. У разі, якщо температурний режим становитиме -20 градусів, то кількість доз, яку зможуть прийняти медустанови, зросте до 340 тисяч, при цьому на рівні областей міністерство зможе розподілити близько 160 тисяч доз вакцини.

"Найбільш сприятлива ситуація у нас щодо вакцини, яка потребуватиме умов зберігання +2-+8 градусів. Така вакцина зможе бути на національному рівні прийнята на рівні щонайменше 12 мільйонів доз і 6,8 мільйона доз мають бути розподілені вже на регіональному рівні", – зазначив посадовець.

При цьому в разі, якщо Україна все ж отримає вакцину, яка потребує зберігання за температури -70 градусів, уряд намагатиметься залучити до її зберігання приватний сектор.

"Зараз ведуться перемовини по залученню приватного сектору до зберігання такої вакцини, і в нас є декілька приватних організацій, які мають таке необхідне холодильне обладнання. Тому зараз у рамках усіх дорожніх карт, які розробляються по різних температурних режимах, відбувається робота по тому, щоб забезпечити майже 100% зберігання вакцини, як на національному, так і на регіональному рівні", – пояснив Кузін.

За його словами, вакцина, яка вимагає найнижчого температурного режиму зберігання, потребуватиме дорожчої логістики. При цьому в ЦГЗ все ж розраховують, що Україна переважно отримає вакцину, яка потребуватиме для зберігання +2-+8 градусів.

Хто транспортуватиме вакцину

За словами Ігоря Кузіна, зберіганням, логістикою та розподіленням вакцини займатиметься державне підприємство "Укрвакцина".

"На рівні держави зараз є національне підприємство "Укрвакцина", яка безпосередньо займається вже не перший рік логістикою, доставкою або розподіленням вакцин по території країни. Це дуже потужне державне підприємство, яке забезпечує імунізацію мільйонів осіб впродовж кожного року. Тому досвід логістики вакцин, звичайно, є", – зазначив він.

Водночас фахівець не виключає, що до роботи доведеться залучити і приватні структури.

"Нині йдеться про таку вакцинальну компанію, яка не відбувалася жодного разу, коли вакцинуються одночасно великі групи населення. Вона потребуватиме залучення всіх закладів охорони здоров'я, лікарів, медиків і засобів масової інформації. Враховуючи те, що це будуть безпрецедентні заходи, то не лише "Укрвакцина" розглядається, як основний розпорядник такої вакцини. Скоріш за все, що до нього будуть залучені певні приватні структури", – пояснив він.

Чи отримають вакцину ті, хто вже перехворів

Як зазначив Кузін, якщо людина вже перехворіла на COVID-19, це не має стати на заваді її вакцинуванню.

"Якщо вона буде належати до груп ризику, факт того, що людина перехворіла на коронавірусну хворобу, не є протипоказанням до щеплення, однак більш детально можна буде сказати після того, коли ми отримаємо інформацію про конкретну назву вакцини, яка буде приходити в Україну або по механізму COVAX, або по механізму держзакупівель", – зазначив він.

За словами фахівця, ЦГЗ буде надаватиме детальні роз'яснення щодо вакцинування, оскільки кожна вакцина має певний перелік протипоказань.

Коли розпочнеться вакцинація

Як зазначив Кузін, кампанія з вакцинації має розпочатися у другому кварталі 2021 року.

"Попередньо ми розраховуємо на те, що перші партії вакцини мають прийти у країну впродовж першого кварталу 2021 року, тому сама вакцинальна компанія буде запущена з другого кварталу, якщо все запрацює добре".

Як пояснив посадовець, протягом 2-3 тижнів керівництво COVAX буде вивчати запити країн, які є складовою цієї глобальної ініціативи, а наприкінці 2020 року, після прямих перемовин з організацією, український уряд зможе дізнатися точну назву вакцини.

Що відомо

  • Експерт Федір Лапій заявив, що в Україні навряд чи з’явиться вакцина від COVID-19 власного виробництва, однак не виключено, що влада закупить іноземну вакцину у квітні, ще до отримання державою препарату за програмою COVAX.
  • У Moderna заявили, що їхня вакцина від COVID-19 забезпечує імунітет щонайменше на 3 місяці.
  • Вакцина від COVID-19 виробництва компанії Pfizer і BioNTech завершила випробування, проявивши ефективність у 90% випадків застосування. ЄС оголосив про готовність придбати 300 мільйонів доз.
  • Британія затвердила вакцину Pfizer для широкого використання.
  • Американська фармацевтична компанія BioNTech та її європейський партнер Pfizer звернулися до Європейського агентства з лікарських засобів для реєстрації вакцини від COVID-19 власного виробництва на території країн Європейського Союзу.
  • В американській біотехнологічній компанії Moderna заявили, що їхня вакцина повністю захищає від тяжкої форми COVID-19.
  • Консультативний комітет Управління продовольства і медикаментів США підтвердив ефективність та безпечність вакцини проти COVID-19 від Pfizer та BioNTech.
  • Головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко 16 жовтня повідомив, що в межах ініціативи COVAX Україна отримає вакцину від коронавірусу або безкоштовно або за зниженою ціною.
  • 70% українців вважають COVID-19 реальною загрозою особисто для себе та родини, а 79% опитаних підтримують ідею масового тестування населення. При цьому раніше "Рейтинг" оприлюднив результати дослідження, за якими, 40% українців відмовилися б від вакцини, навіть якби за неї не потрібно було платити.

На початок