Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо різко висловився про словацьких журналістів, назвавши їх "кровожерливими виродками". Він пригрозив запровадженням нових обмежень для преси, зокрема створення національного медіарегулятора.
Про це пише Politico.
За його словами, журналісти безперервно атакували уряд Словаччини від дня виборів 30 вересня 2023 року, особливо вказуючи на видання Denník N, Sme та портал Aktuality.sk, які критикують діяльність Фіцо.
"З першого дня після оголошення результатів парламентських виборів (30 вересня 2023 року — Ред) ви не залишали нас у спокої ні на хвилину. Ви нападали на нас, як кровожерливі виродки", – сказав Фіцо.
Чиновник також звинуватив медіа у поширенні ненависті та спотворенні інформації, зауваживши, що вони "одержимі дияволом" і несуть відповідальність за погіршення атмосфери в суспільстві. Фіцо також згадав про напад на нього у травні, коли в нього стріляли, і частково поклав провину на журналістів.
Фіцо запропонував кілька заходів для посилення контролю над медіа, включаючи створення національної медіаінстанції та обов’язкові курси перекваліфікації для журналістів, а також запровадження санкцій за поширення помилкової інформації. Він наголосив, що подібного "медійного хаосу", як у Словаччині, немає в жодній іншій країні ЄС.
Опозиційні політики засудили ці заяви. Зора Яурова з партії "Прогресивна Словаччина" назвала ідею створення національного медіарегулятора прихованою спробою цензури, порівнюючи її з практиками в Північній Кореї.
"Ідея національного органу з питань ЗМІ, який би контролював журналістів, є нічим іншим, як погано завуальованою спробою цензури та обмеження ЗМІ, яка існує, можливо, тільки в Північній Кореї", — прокоментувала вона.
Інші представники опозиції, зокрема Вероніка Ремішова з партії "За людей", звинуватили Фіцо у поширенні ненависті та поділах у суспільстві.
Як пише видання, тиск на словацькі медіа посилився після повернення Фіцо до влади в жовтні 2023 року. У минулому його уряд вже робив кроки до посилення контролю над державними медіа, що викликало стурбованість серед правозахисних організацій та інституцій ЄС.
Що відомо про замах на прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо
15 травня нападник вистрілив у 59-річного Фіцо під час візиту глави словацького уряду до міста Гандлова, внаслідок чого прем'єр-міністр спочатку опинився у критичному стані, а через кілька годин був прооперований.
Момент стрілянини потрапив на відео обласного телебачення, нападник вистрілив п'ять разів, потрапивши прем'єру в живіт і ліву руку.
Тоді словацькі ЗМІ повідомили, що 71-річний чоловік, який стріляв, був колишнім охоронцем у торговому центрі, автором трьох поетичних збірок і членом Словацького товариства письменників. Видання Aktuality.sk процитувало слова його сина, який сказав, що його батько був законним власником ліцензії на зброю.
На недатованому відео, розміщеному на Facebook, видно, що ймовірний нападник сказав: “Я не згоден з політикою уряду”.
Агентство Reuters підтвердило, що людина на відео збігається із зображенням чоловіка, заарештованого після замаху на Фіцо.
Пізніше словацька поліція висунула звинувачення 71-річному Юраю Ц., який 15 травня скоїв замах на прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Він був звинувачений у спробі вбивства з метою помсти.
Замах на Фіцо засудили словацькі політики та світові лідери, зокрема й президент України Володимир Зеленський.
18 травня суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою 71-річному Юраю Цинтулі, який підозрюється у вчиненні замаху на вбивство словацького прем'єр-міністра Роберта Фіцо.