У Раді зареєстрували черговий законопроєкт щодо недостовірного декларування. Що пропонують

У Раді зареєстрували черговий законопроєкт щодо недостовірного декларування. Що пропонують

У Раді зареєстрували черговий законопроєкт щодо недостовірного декларування. Що пропонують
УНІАН

23 народних депутати зареєстрували в парламенті законопроєкт 4441 щодо відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в декларації та за неподання декларації. Це вже не перший документ, яким пропонується встановити відповідальність за фейкові дані в деклараціях після того, як КСУ скасував статтю 366-1 КК України. Він пом'якшує покарання за недостовірне декларування.

Законопроєкт розробила парламентська робоча група з врегулювання ситуації з Конституційним судом. Серед авторів є представники майже усіх парламентських фракцій, окрім "Голосу". Автори, зокрема, визнають, що позбавлення волі за недостовірне декларування "є надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень" і натомість пропонують нові види відповідальності.

Що пропонується

У документі мовиться про те, щоб виключити статтю 366-1, яку власне КСУ і визнав неконституційною, вона пропонувала покарання у вигляді, зокрема, позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Замість ст.366-1 пропонується доповнити Кримінальний кодекс України новими статтями 366-2 та 366-3, які пом'якшують відповідальність за недостовірне декларування. Автори хочуть відмовитися від позбавлення волі на певний строк, і обмежитися штрафом або громадськими роботами, з позбавленням права обіймати певні посади.

"Встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, а також за умисне неподання суб’єктом декларування декларації є надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень", – йдеться у пояснювальній записці законопроєкту.

Якщо відомості відрізняються від достовірних на суму від 500 до 3000 тис. прожиткових мінімумів (з січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становитиме 2270 грн. - ред.), то штраф складе від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Або пропонується покарання у вигляді громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

За неподання декларації може бути накладений штраф від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Або пропонується покарання у вигляді громадських робіт на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Читайте також: Робоча група напрацювала заходи з подолання конституційної кризи. Що пропонується

Розгляд цих справ залишається в предметній підсудності Вищого антикорупційного суду. Досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 366-2 та 366-3 КК України, здійснюють детективи Національного антикорупційного бюро України.

Крім цього, проєктом пропонується розширення кола посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, зокрема шляхом включення до переліку цих посад першого заступника та заступника директора НАБУ, голови НАЗК і його заступників, керівника Офісу Президента України, його заступника та першого заступника.

Раніше схожий законопроєкт вніс до Ради президент Володимир Зеленський. Він зокрема пропонує виключити з КК статтю 366-1 і при цьому доповнити його новою статтею 366-2 "Декларування недостовірної інформації", встановивши, що це є кримінальним правопорушенням, якщо відомості у декларації відрізняються від достовірних на суму понад 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб на день подання декларації.

Крім того, пропонується окремо визначити у статті 366-3 КК кримінальну відповідальність за неподання декларації для особи, яка є уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

27 листопада стало відомо, що парламентська робоча група з врегулювання ситуації з Конституційним судом України має представити три законопроєкти до 1 грудня.

Що відомо

  • 27 жовтня Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону. На виконання цього рішення НАЗК закрило реєстр електронних декларацій. Рішення КСУ обурило міжнародних партнерів України та громадськість.
  • Раніше Зеленський подав законопроєкт, яким пропонує звільнити суддів КС у повному складі, що за законом, не можливо, а у Верховній раді зареєстрували законопроєкт про відновлення дії окремих положень закону "Про запобігання корупції" та ККУ.
  • У Верховній раді створено робочу групу, якій доручили розробити законопроєкти з питань електронного декларування та діяльності Конституційного суду.
  • Верховна рада може розглянути закон про відповідальність за недостовірне електронне декларування на пленарному тижні 30 листопада – 4 грудня.
На початок