"Автократи світу рівняються одне на одного". Журналістка Дрессер — про вибори у Мексиці, розпад демократій та Путіна

"Автократи світу рівняються одне на одного". Журналістка Дрессер — про вибори у Мексиці, розпад демократій та Путіна

журналістка та правозахисниця Деніз Дрессер
Мексиканська журналістка та правозахисниця Деніз Дрессер під час інтервʼю Суспільному, Київ, 15 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

1 жовтня у Мексиці відбудеться інавгурація президентки Клаудії Шейнбаум. Серед запрошених на подію — Володимир Путін. Україна зверталась до Мексики з вимогою його арештувати, якщо очільник Кремля таки приїде на церемонію. Андрес Мануель Лопес Обрадор — чинний президент і однопартієць Шейнбаум, запит Києва відхилив.

Про те, як мексиканці сприймають війну Росії проти України, чому останні вибори для країни стали відкатом в авторитаризм, а також який приклад Путін подає диктаторам на інших континентах — про це Суспільне поговорило з журналісткою та правозахисницею Деніз Дрессер, яку Forbes включив у список 50 найбільш впливових жінок Мексики.

Ви вже приїжджали в Київ торік і тоді написали, що Україна та Мексика мають багато спільних ран. Чи стали вони більш зрозумілими мексиканцям за цей рік?

Тоді Україна збиралася почати контрнаступ, було відчуття, що він стане успішним і зупинить Росію. Тепер настрої інші — гадаю, українці зрозуміли, війна може бути довгою. Крім того, я приїхала вже з іншої Мексики. У нас відбулися президентські вибори, які лишень зміцнили партію влади.

Перебування в Україні є нагадуванням про те, як легко можна втратити свободу та як можна сприймати її як належне, доки не втратив. Наш уряд сказав: ми не хочемо автономії виборчих інститутів і плануємо мілітаризувати Мексику. Військові керують аеропортами та портами, контролюють імміграцію, залучені у багато урядових проєктів. Ці небезпечні тенденції є в інших країнах Латинської Америки, але ми ніколи не бачили їх у Мексиці.

Ще одна річ — результат виборів у США і те, чим він обернеться для наших країн. Трамп заявив, що збирається депортувати 10 мільйонів мексиканців, які нелегально проживають у США. Каже, закриє кордон. Щодо України він озвучував неоднозначні повідомлення: мовляв, у мене хороші стосунки з Путіним, я знаю, як закінчити війну. Сподіваюся, українці не поведуться на цю риторику. Трамп просто піде назустріч вимогам Путіна і змусить Україну сісти за стіл переговорів на невигідних умовах.

Як ви охарактеризуєте нову президентку Мексики Клаудію Шейнбаум?

Багато представників міжнародної преси, пишучи про вибори в Мексиці, зосереджувалися на тому, що Шейнбаум — жінка, єврейка, вчена. Але це є другорядним шаром набагато важливішої історії: продовження популістичного режиму з авторитарними тенденціями.

Клаудія Шейнбаум, зокрема, підтримала судову реформу Лопеса Обрадора. Щоб пояснити в чому тут проблема: це якби Дональд Трамп отримав супербільшість в Сенаті та закликав, щоб усі міністри Верховного суду, судді та члени виборчого трибуналу обиралися всенародним голосуванням. Єдине місце у світі, де так роблять — Болівія. Дехто скаже, це — демократизація судової системи. Але насправді це — політичний контроль над нею, адже кандидатів висуває саме партія влади.

Останні шість років я провела у судових процесах, захищаючи себе та інших від нашого уряду. Наприклад, був процес проти президента за його напади на журналістів. Я вигравала ці справи, але якщо судова система буде контролюватися правлячою партією, будь-хто, хто є її критиком, залишиться беззахисним.

Такі тенденції, до речі, — один з наслідків вторгнення Росії в Україну. Коли так відверто нехтують правилами, то дають приклад іншим. Мовляв, можна діяти як заманеться, ставити інтереси президента чи партії над інтересами нації та міжнародними зобов’язаннями, і наслідків не буде. Зростання популістських авторитарних режимів, нерівності, пропаганди, постправди — ця токсична хвиля, що біжить по світу, вразила і Мексику.

В червні мексиканці на виборах президента проголосували за автократію. За те, щоб відтворити систему, проти якої голосували 24 роки томуУ 1994 році в Мексиці удосконалили виборче законодавство, в опозиції зʼявився доступ до ЗМІ. Також в країні розширили контроль громадськості над виборами. Внаслідок цих змін на президентських виборах у 2000-му переміг представник опозиції — кандидат від "Партії національної дії" Вісенте Фокс. Так скінчилась багаторічна монополія "Інституційно-революційної партії" на владу, і країна перейшла до багатопартійної системи. Демократії часто руйнуються людьми, що мали легітимність.

"Автократи світу рівняються одне на одного". Журналістка Дрессер — про вибори у Мексиці, розпад демократій та Путіна
Мексиканська журналістка та правозахисниця Деніз Дрессер під час інтервʼю Суспільному, Київ, 15 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

В країнах, де простір для демократії звужується, зазвичай у влади є відповіді, чому люди мають голосувати за них.

В Мексиці головну роль відіграло те, що уряд підвищив мінімальну зарплату. Люди погодилися пожертвувати демократією та правами заради економічної рівності. Проблема в тому, що врешті ви втрачаєте і те, і те. Коли я кажу мексиканцю: "важливо мати систему стримувань і противаг у незалежній судовій системі в країні, де половина живе за межею бідності", він відповість: "дякую, але я віддаю перевагу моїм 3000 песо від уряду". "Розмивання" демократії в багатьох країнах свідчить про її неспроможність забезпечити економічну рівність.

Клаудія Шенбаум успадкувала дуже крихку економічну ситуацію. Величезний борг, бюджетний дефіцит, вилучення інвестицій. Мексика стояла на порозі історичної можливості зміцнитися, а тепер стріляє собі в ногу політикою, яка відлякує міжнародних інвесторів.

Той факт, що жінка-президент очолює країну, сприймається як щось прогресивне для Мексики?

Я роками виходила на марші — спочатку за право на аборти, потім за рівність, а тепер проти насильства щодо жінок. Клаудія Шейнбаум була мером Мехіко. Це був єдиний раз у моєму житті, коли ми маршували містом і нас труїли газом. Шенбаум каже, що не феміністка, що її справою є бідність, нерівність і корупція. Те, що ви носите спідницю, не означає, що симпатизуєте правам жінок.

І уряд Лопеса Обрадора був антифеміністичним: скорочення гендерних програм, відсутність інтересу до проблеми феміцидів. Коли ми виходили на марші, він зводив сталеві бар’єри біля національного палацу. Казав: цими жінками маніпулюють праві та олігархи. Відмовлявся зустрічатися з матерями зниклих безвісти, яких у нашій країні понад 125 000У Мексиці окремі райони деяких міст контролюють злочинні угруповання. Зокрема, там регулярно зникають люди. У 2023 році кількість зниклих безвісти в країні перевищила 110 тисяч. Президент Андрес Мануель Лопес Обрадор вирішив не розвʼязувати цю проблему, а просто вдесятеро скоротив базу з іменами зниклих. Після протестів родин базу даних відновили. А Шейнбаум — це копія Лопеса Обрадора.

У вас мільйони підписників в X. Як ви оцінюєте вплив соціальних мереж на людей під час виборів?

Соцмережі в Мексиці — суперечлива територія. У нас є серія урядових ботів, ферм тролів, які дискредитують критиків влади. Я могла б зараз твітнути: "Лопес Обрадор — це Божий дар Мексики. Ніколи не було кращого президента!" І автоматично активувала б тисячі образ, мемів і карикатур на мене.

Також у цьому просторі росіяни поширюють пропаганду по всій Латинській Америці. Мексика дозволяє Росії це робити зі своєї бази в Мехіко. Гадаю, Путін в захваті від результату наших виборів. Він хоче бачити Мексику країною-суперником США. Як писала Енн Епплбаум у своїй недавній книзі "Автократія об’єднана": автократи підтримують один одного — і фінансово, і наративами.

Мексика відхилила запит України щодо арешту Путіна, якщо він відвідає інавгурацію Шейнбаум. Якщо це станеться, це буде ударом по міжнародному правосуддю. Чи розуміють це мексиканці?

Не думаю, що Путін приїде. Сумніваюся, що Шейнбаум хоче розпочати створення уряду, показово тицяючи в око США і більшій частині Європи. Вона сказала, це просто протокол.

Але ми бачили інші прояви цілком проросійської позиції, наприклад, Лопеса Обрадора. Його пропозиція передбачала п’ятирічне перемир’я з РФ. Коли я сказала про це Зеленському, той засміявся і відповів, що це лишень дозволить Росії закріпитися на позиціях, а потім знову вторгнутися в Україну. Він також засуджував і пропозицію Лули (Луїс Інасіу Лула да Сілва, президент Бразилії, що разом з Китаєм запропонував план завершення війни — ред). Але думаю, Лопес Обрадор і Лула мають різні причини для цих позицій.

"Автократи світу рівняються одне на одного". Журналістка Дрессер — про вибори у Мексиці, розпад демократій та Путіна
Мексиканська журналістка та правозахисниця Деніз Дрессер під час інтервʼю Суспільному, Київ, 15 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Для Лули да Сілви важливі економічні звʼязки з Росією.

Так. А Лопес Обладор просто походить зі старих лівих — кубинська революція, Че Гевара, антиамериканський імперіалізм. Він не дуже знається на міжнародних відносинах. Ми багато років мали витончену дипломатію. Мексика була відома в регіоні, як посередник, який знає, як будувати мости, але за Лопеса Обрадора розірвала дипломатичні відносини з низкою країн, позиціонувала себе як захисницю лівих, що перебувають під кримінальними переслідуваннями. Коли Ево Моралес покинув БолівіюУ 2019-му президент Болівії Ево Моралес оголосив про чергову перемогу на виборах. В країні почалися протести, Моралеса звинуватили у фальсифікації результатів. Він залишив країну і знайшов політичний притулок у Мексиці, він шукав притулку в Мексиці.

Мексиканські ліві нині є авторитарними, а не захисниками жертв, сімей зниклих, прав людини, довкілля, феміністок. На мене нападали 176 разів. І це нормалізовано.

Тепер Мексика переобрала лівий уряд. Той факт, що Шейнбаум вчена, гадаю, потрібно сприймати з горою скепсису. Наприклад, вона була мером Мехіко під час COVID-19 і місто, як і країна в цілому, найгірше у світі реагували на пандемію.

При цьому є ті, хто каже, що Шейнбаум впоралася з нею набагато краще Лопеса Обрадора.

Органи охорони здоров’я впровадили так звані "семафори". Якщо сигнал був жовтим, вам потрібно було бути обережним. Якщо помаранчевим, ви повинні були носити маску. Якщо він був червоним, будь-яка діяльність припинялася. У грудні 2019-го Шейнбаум вимкнула червоне світло на два-три тижні, бо не хотіла протистояти президенту, який не збирався закликати до загальнонаціонального карантину.

І вона зробила ще дещо. Її команда розповсюдила понад 250 000 наборів івермектину для лікування COVID-19. Він не є визнаним Всесвітньою організацією охорони здоров’я для лікування коронавірусу. Використовується на тваринах. І його роздали мексиканцям. Мексика була на четвертому місці серед країн, які найгірше впоралися з пандемією.

"Автократи світу рівняються одне на одного". Журналістка Дрессер — про вибори у Мексиці, розпад демократій та Путіна
Мексиканська журналістка та правозахисниця Деніз Дрессер під час інтервʼю Суспільному, Київ, 15 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Тетяна Джафарова

Мексика брала участь в Саміті миру, але не підписала фінальне комюніке. Які спільні точки Україна має спробувати знайти з Мексикою?

Шукати способи протидіяти російській пропаганді, бо Росія активно просуває себе у регіоні. На відміну, наприклад, від США, які були відсутні в Мексиці як у роки Байдена, так і Трампа. Цю порожнечу заповнили РФ та Китай. Росія — геополітично і стратегічно, КНР — економічно.

Тож треба розповідати, що саме поставлено на карту в Україні: якщо не зупинити Росію, вона піде до країн Балтії, потім — до Польщі, і так далі. Гадаю, мексиканці цього не розуміють. Ви повинні робити себе видимими, що, звісно, важко. Це видно по тому, коли мої студенти виходять на марші за Палестину, а не за Україну.

Шейнбаум ефективніше переконувати прагматичними аргументами: війна закінчиться, між Україною та Мексикою можуть зʼявитися міцніші економічні зв’язки. У Мексиці дуже активний Євросоюз. Залучіть європейських союзників, щоб закласти цю тему в мізки мексиканців.

Я була на Книжковому ярмарку у Гвадалахарі. На панелі щодо України була найбільша кількість відвідувачів, бо інформації бракує. Потрібно приходити й пояснювати. Через м’яку силу, фільми, музику, поезію. Коли вбили Вікторію Амеліну — це викликало резонанс серед мексиканців, тому що ми — країна поетів, письменників. Ці форми емоційних зв’язків є важливими й над ними слід працювати з обох сторін.

На початок