У Рівному безкоштовно забирають листя на біогумус. Що варто знати

У Рівному безкоштовно забирають листя на біогумус. Що варто знати

У Рівному безкоштовно забирають листя на біогумус. Що варто знати Суспільне Рівне

Не спалювати та не кидати у контейнери для побутових відходів, а збирати у мішки. Саме це просять робити з листям представників ОСББ рівненські комунальники. Фасоване листя працівники КАТП-1728 будуть забирати безкоштовно, вивозитимуть на сміттєвий полігон та компостуватимуть.

Для цього в рамках реалізації проєкту Громадського бюджету підприємство отримало майже 900 тисяч гривень. Перше обладнання для компостування та переробки листя на гумус закупили, готову продукцію чекають уже навесні.

Компостування листяСуспільне Рівне

Фасоване у мішках листя з прибудинкової території будинків на вулиці Соборна забирають на сміттєвий полігон.

"КАТП-1728 буде забирати листя, не дивлячись, що його немає в тарифі. Буде забирати безкоштовно. Але у нас є одне прохання: щоб листя було ось так, як тут, упаковане, у мішках, в пакетах. Ми його заберемо, але, щоб листя не кидали нам в контейнери побутові і не робили "кагатів", бо грузити лопатами листя – не дуже правильно", – каже директор КАТП-1728 Ростислав Кралюк.

Компостування листяСуспільне Рівне

Цього року листя, яке звозять на сміттєвий полігон, перероблятимуть на біогумус. Для цього облаштовують спеціальний майданчик для компостування.

Компостування листяСуспільне Рівне

"Буде подрібнювач листя, в нього є труба, яка буде листя втягувати і подрібнювати його, і ось тут накопичувати. І періодично буде їхати трактор, з боку в нього є перекидач, він буде листя перекидати, насичувати його киснем і пришвидшувати процес гниття", – пояснює директор КАТП-1728.

Наразі, зі слів Ростислава Кралюка, підприємство придбало один подрібнювач та розкидач. Решта необхідного обладнання ще проходять процедуру закупівлі.

Компостування листяСуспільне Рівне

З понеділка, 30-го листопада, до компост-майданчика мають підвести електрику, оскільки саме на ній працюватиме усе обладнання.

"Весною будемо запускати каліфорнійського черв'яка, який прискорить процес переробки. І вже на квітень-травень будемо мати готову продукцію. Ми його частину будемо використовувати на наші потреби, у нас же багато є зелених зон. А частину будемо продавати, спробуємо його продавати", – додає Ростислав Кралюк.

Компостування листяСуспільне Рівне

Запуск технології переробки листя на біогумус на рівненському сміттєвому полігоні став можливим завдяки проєкту Громадського бюджету, який у 2019-му році отримав перемогу. Загальна вартість реалізації ідеї 860 тисяч гривень.

Компостування листяСуспільне Рівне

"В Україні Рівне – одне з перших міст, яке запускає на такому рівні централізованому переробку рослинних відходів на компост. Така практика є у Львові, вони почали раніше трішки на пів року, і у них уже скоро буде такий компост", – розповіла авторка проєкту Оксана Майборода.

Компостування листяСуспільне Рівне

"Користуючись можливістю звернутися через ЗМІ, прохання до голів ОСББ, управлінських компаній, приватних підприємців: якщо листя буде упаковане – ми його заберемо безкоштовно. На сайті у нас є телефони відповідальних осіб, ви нам дзвоните, ми приїжджаємо і забираємо", – сказав директор КАТП-1728.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди