Під час Голодомору 1932-1933 загинуло близько мільйона жителів Полтавщини

Під час Голодомору 1932-1933 загинуло близько мільйона жителів Полтавщини

Під час Голодомору 1932-1933 загинуло близько мільйона жителів Полтавщини УНІАН

Близько мільйона жителів Полтавщини загинули від голоду 1932-1933 років. Це четверта частина усіх жертв в Україні, каже науковця Людмила Бабенко. Остаточну ж кількість померлих у той час не визначили досі: разом із ненародженими це близько 7,5 мільйонів людей, а з тими, хто емігрували, приблизно 10 мільйонів.

Про голодомор на Полтавщині й в Україні зараз свідчать світлини, занотовані спогади та документи. Ось ці книги із записами про померлих усередині минулого століття зберігають в обласному архіві.

"У даному документі вказано "истощение, отравление макухой", − говорить працівниця обласного архіву Тетяна Воскобійник.

Записи у 1932-33, які робили на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Записи у 1932-33, які робили на Полтавщині

Такі записи у 1932-33 робили на Полтавщині, каже працівниця архіву Тетяна Воскобійник.

"Від голоду". У більшості випадків такий запис не поширений, намагалися приховати. Прямих причин, які б демонстрували акт геноциду над українцями, полтавцями, жителями районів у цих документах знайти, практично, нереально", − каже Тетяна Воскобійник.

На Полтавщині і в Україні голодували тричі. У двадцятих – після приходу більшовиків до влади, через 10 років – під час примусової хлібозаготівлі. Іще один – після Другої світової.

Голод в УкраїніСуспільне Полтава

Голод в Україні

"В усіх трьох випадках держава, яка мала б (підтримувати – ред.) ті райони, які були охоплені масовою смертністю в результаті недороду, недоїдання. Вона навпаки проводила політику хлібозаготівель, яка спрямована була на врятування політичного більшовицького режиму", − розповідає доктор історичних наук Людмила Бабенко.

Людмила Бабенко говорить: за даними науковців, у 20-их та в кінці 40-их років загинуло від голоду майже по мільйону українців. 1932-33 – іще близько 4 мільйонів.

"На 1932-1933 рік Полтавщина входила до Харківської області. І якраз області із найбільшим числом померлих – це Харківська й Київська. Загалом по Харківській губернії називають цифру 1 мільйон і близько 100 тисяч жертв. Із них, за оприлюдненими у кінці 90 років даними дослідника, історика Олександра Єрмака, на Полтавщині – десь близько мільйона",− говорить Людмила Бабенко.

Жертви Голодомору в УкраїніСуспільне Полтава

Жертви Голодомору в Україні

Остаточної цифри жертв дослідники не встановили досі. Аби вижити, люди їли листя, насіння бур’янів, ловили пацюків та мишей.

"Але найбільш жахливі випадки, які описують, це, звичайно, випадки канібалізму. Люди навіть організовували цілі цехи по переробці людського м’яса. Як, наприклад, у нас у Полтаві було на Пролетарській, недалеко від Південного вокзалу, де раптом з’явилися ятки, де продавали пиріжки з м’ясом, холодець. І зрештою там знаходили людські рештки",− говорить працівниця краєзнавчого музею Наталія Кузьменко.

"Чорні дошки"Суспільне Полтава

"Чорні дошки"

"Знаходимо документ, про так звані сумнозвісні "чорні дошки". На ці "чорні дошки" заносили населені пункти, які не виконували план, як зазначалося, хлібозаготівель. Найстрашніше те, що з продовженням цього періоду, в середині 1933 і на завершальних стадіях, на ці "чорні дошки" заносили не окремі населені пункти, а цілі села, цілі райони",− каже працівниця обласного архіву Тетяна Воскобійник.

Пам’ять загиблих від голоду в Україні щорічно вшановують у четверту суботу листопада. Цього дня о 16-й годині оголошують загальнонаціональну хвилину мовчання.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди