Україні важливо отримати дозвіл на застосування американської та європейської далекобійної зброї для ударів по військових об'єктах Росії.
Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю NBC News.
Він пояснив, що це не лише питання до США, а й до інших країн-партнерів, які вже надавали Україні озброєння.
Зеленський нагадав про успішну операцію в Криму, де Україна, використавши зброю від США, Великої Британії, Франції та власні ресурси, змогла витіснити російський флот і відновити роботу зернового коридору. Тепер Україна звертається до партнерів з проханням про підтримку, щоб не допустити створення Росією буферних зон, які б ставили під загрозу українські міста, такі як Харків, що страждає від тисяч ракетних атак на місяць.
Президент підкреслив, що Україні необхідна не тільки обіцянка, а й реальне постачання зброї, такої як ATACMS, Storm Shadow та інші далекобійні системи.
"Ми повинні мати їх у наявності в Україні, а не лише обіцянки", — наголосив Зеленський.
Зеленський також зазначив, що ці системи дозволять знищити російські військові аеродроми поблизу українських кордонів, із яких здійснюються авіанальоти і скидаються бомби.
"Я показав партнерам на мапі всі ці аеродроми. Дайте нам можливість використовувати цю зброю, і ми знищимо десяток їхніх можливостей. Це суттєво зменшить кількість бомб, які падають на наші міста" — додав він.
За словами Зеленського, якщо Україна зможе скоротити кількість авіанальотів, це врятує життя багатьох людей, зменшивши масштаб обстрілів з тисяч до сотень.
"Сотні також приносять смерть, але не тисячі", — підсумував президент, закликавши партнерів надати Україні необхідну підтримку для захисту від агресора.
Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю
Раніше четверо офіційних осіб США анонімно заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.
Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї.
Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.
Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.
5 червня стало відомо, що ЗСУ вже використовували американську зброю для ударів по території Росії, після того, як США дозволили це робити. Українським оборонцям дозволили атакувати, але тільки прикордонну територію Росії біля Харківської області.
У травні Данія та Норвегія заявили, що не проти ударів по території Росії озброєнням, яке вони надають Україні у межах військової допомоги.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі також заявили, що Оттава не заперечує проти ударів по території Росії зброєю, яку передала Канада, оскільки канадська влада не має жодних умов для постачань зброї в Україну.
У серпні міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер у контексті Курської операції ЗСУ і використання західної зброї на території РФ заявив, що вся німецька зброя передавалась під відповідальність України, яка "захищається від агресора і реалізує своє право на самооборону".