Лікарі заборонили Шуфричу онлайн-участь у засіданні суду: обрання запобіжного заходу перенесли

Лікарі заборонили Шуфричу онлайн-участь у засіданні суду: обрання запобіжного заходу перенесли

Підготовче засідання у справі Шуфрича перенесли на 5 вересня
Нестор Шуфрич на підготовчому засіданні у Печерському райсуді Києва 4 вересня 2024 року. Суспільне Новини/Нікіта Галка

У четвер, 5 вересня, суд не розглянув обрання запобіжного заходу народному депутатові України IX скликання від забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя" ("ОПЗЖ") Несторові Шуфричу і оголосив перерву до 6 вересня.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Спочатку Шуфрич брав участь у засіданні за допомогою відеозв'язку. Нардеп і його адвокати просили про відкладення засідання для ознайомлення з матеріалами клопотання прокурорів про продовження запобіжного заходу. Суд оголосив перерву до 19:00.

Адвокат Шуфрича повідомив Суспільному, що лікарі заборонили Шуфричу продовжувати брати участь онлайн у засіданні через стан здоров'я. Суд оголосив перерву до 6 вересня.

Напередодні, 4 вересня Печерський райсуд Києва під час підготовчого засідання у справі нардепа Шуфрича і його експомічника В’ячеслава Черепаня дав згоду на виклик лікарів до суду через погане самопочуття Шуфрича, а також погодив клопотання про розгляд справи колегією з трьох суддів.

Про це повідомив кореспондент Суспільного із зали суду.

Так, у справі Шуфрича, якого звинувачують у державній зраді та передачі коштів для оплати роботи охоронній фірмі в окупованому Криму у 2016-му році, у четвер, 5 вересня, на 12:00 у Печерському суді має зібратися колегія суддів.

Як повідомив журналіст Суспільного, на засідання суду 4 вересня Шуфрича доставили прямо з лікарні, де він проходив реабілітацію після операції.

Одним із перших клопотань захисту Шуфрича був виклик швидкої допомоги на засідання суду через погане самопочуття підзахисного. На це суд погодився, тому до залу суду були викликані лікарі. Ще одним клопотанням захисників Шуфрича була вимога розглядати справу щодо обвинувачення в державній зраді колегію з трьох суддів, а не одним, як це було у середу. Це клопотання також було підтримане.

Таким чином засідання перенесли на 12-ту годину, 5 вересня і це підготовче засідання має продовжуватися за участі колегії суддів.

Як заявив адвокат Шуфрича Дмитро Савицький, закон каже, що таке клопотання має ініціювати саме обвинувачений у тих кримінальних справах, де санкція статті передбачає покарання більше 10 років.

“В цьому суді ми слухали велику кількість клопотань слідчих суддів, велика кількість суддів залучалася до вирішення певних питань процесуального характеру на стадії досудового розслідування. Щоб забезпечити неупередженість, об'єктивність – ми вважаємо, що таке кримінальне провадження має слухати судова колегія у складі трьох професійних суддів”, — сказав Савицький.

Водночас, як передає кореспондент Суспільного, прокурори кажуть про те, що така колегія може не зібратися, оскільки, за їхніми словами, фактично всі судді Печерського суду вже раніше брали участь в попередніх етапах цієї справи і мають заявити самовідвід.

Якщо така колегія не збереться, то засідання буде ще відтерміновано, розповів наш журналіст.

Також завтра о 10:45 Київський апеляційний суд має розглянути клопотання адвокатів Шуфрича щодо зміни підсудності.

Обох фігурантів звинувачують у фінансуванні дій зі зміни та повалення конституційного ладу, захоплення держ влади, зміни меж території і державного кордону України. Окрім цього, Шуфричу ще й інкримінують дерожавну зраду. Обидва фігуранти звинувачення відкидають.

“Без відома батька, без відома мого товариша Вячеслава Черепаня, менеджер заключає договір на охорону земельної ділянки структурою МВС, а саме ВОХР. В Криму ж ми ж не могли в 2016 році знайти ВОХР український, на жаль. А директор вирішив, що треба воєнізована охорона, воєнізована була тільки ця єдина структура в Криму. І він заключив договір за 10 тисяч доларів на місяць, заключив його на рік. Ні з ким не погоджений, це видно з переписки справи. Батько про це дізнався і наказав розірвати цей договір. Цей договір було розірвано, він діяв один місяць. І перезаключили з приватною, не воєнізованою структурою, без зброї”, — сказав Шуфрич.

Що цьому передувало

Напередодні в Офісі Генпрокурора повідомили, що прокурори Офісу генерального прокурора скерували до суду обвинувальний акт стосовно народного депутата України IX скликання від забороненої партії "Опозиційна платформа — За життя" ("ОПЗЖ") і його експомічника.

Їх звинувачують, у фінансуванні дій, вчинених з метою насильницької зміни та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території і державного кордону України (ч. 3 ст. 110-2 Кримінального кодексу України).

Крім цього, депутатові інкримінують державну зраду (ч. 1 ст. 111 КК України).

За даними слідства, обвинувачені разом з іншими довіреними депутату особами після тимчасової окупації Криму росіянами забезпечили реєстрацію нерухомості — будинку і земельної ділянки в смт Сімеїз за законами РФ. Це майно нардеп придбав у 2013 році через підконтрольне підприємство та довірених осіб.

У 2016 році для охорони майна обвинувачені організували укладення договору охорони з незаконним воєнізованим формуванням – "ФГУП "Охрана" Росгвардії по Республіці Крим".

Надалі вони організували передачу та перерахування Росгвардії, яка бере участь у війні проти України, понад 648,7 тисяч російських рублів за охорону майна.

Крім того, депутат був завербований російською ФСБ і виконував завдання одного із колишніх заступників секретарів Ради національної безпеки і оборони України, який у 2014 році виїхав до Москви.

Обвинувачений систематично у своїх виступах та інтерв’ю публічно поширював наративи держави-агресора, проводячи підривну діяльність проти України. Він підтримував ідеї проросійської спрямованості подальшого розвитку України.

Депутат, знаючи про захоплення росіянами частини території України, продовжував здійснювати підривну діяльність.

Обвинувачені перебувають під вартою. Обидва фігуранти звинувачення відкидають. Шуфрич, зокрема, вважає, що державної зради в його діях немає.

Хто такий Нестор Шуфрич

Нестор Шуфрич — народний депутат партії  “ОПЗЖ”, діяльність якої остаточно заборонили в Україні у 2022-му році. Свою політичну кар’єру Шуфрич почав ще в 1990-х роках. Протягом всієї своєї депутатської діяльності займав проросійську позицію.

Шуфрич був депутатом 6-ти скликань Верховної Ради. Спершу Шуфрич був членом Соціал-демократичної партії України. З 2006 по 2007-й рік, коли уряд очолював Віктор Янукович, Шуфрич був міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Потім увійшов до Ради 6-го скликання в складі Партії Регіонів. З посади міністра його звільнили і призначили за указом тодішнього президента Януковича заступником секретаря РНБО. Нестор Шуфрич перебував у партії Регіонів аж до моменту її розпаду, а після 2014-го року став народним депутатом 8-го скликання від Опозиційного блоку. У Раду 9-го скликання увійшов як член проросійської партії ОПЗЖ Віктора Медведчука і очолював парламентський комітет з питань свободи слова.

У вересні 2023 року правоохоронці оголосили підозру в державній зраді народному депутатові від забороненої партії "ОПЗЖ" Нестору Шуфричу. Також Служба безпеки України провела у Шуфрича обшуки. Слідчі дії тривають.

8 лютого 2024 року Шуфричу повідомили про підозру за фінансування Росгвардії у Криму.

Чим відзначився за політичне життя

У червні 2013-го року Нестор Шуфрич підписався під Зверненням депутатів від Партії регіонів і  Комуністичної партії до польського Сейму з проханням “визнати Волинську трагедію геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні діяння українських націоналістів”. Тоді перший президент України Леонід Кравчук назвав це національною зрадою.

За президентства Януковича, Шуфрич у відповідь на Євромайдан 16-го січня 2014-го віддав свій голос за “Закони про диктатуру”. Після втечі Януковича Шуфрич вступив у нову політичну партію Опоблок і продовжив займати не проукраїнську позицію.

У січні 2018-го року Нестор Шуфрич був одним із тих, хто голосував проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. У своїх виступах  нардеп неодноразово заперечував російсько-українську війну, що триває з 2014 року, а  бойові дії на Сході України називав “війною між українцями”.

4 березня 2022 року Шуфрича затримала територіальна оборона Києва, через те, що він робив селфі на блокпосту. Шуфрич тоді заявив, що це було для підтвердження того, що він залишається у столиці попри бойові дії на її околицях.

На початок