Колишній голова правління Укренерго Володимир Кудрицький вперше прокоментував своє зняття з посади. Він заявив, що в наглядової ради (НР) не було питань до звіту про захищеність підстанцій Укренерго і що тепер для компанії важливе незалежне управління та призначення всіх незалежних членів НР — аби Україна не втратила підтримку міжнародних партнерів.
Про це Кудрицький написав у Facebook удень 3 вересня.
Він сказав, що сам ініціював позачергове засідання наглядової ради (НР) 2 вересня:
"Саме незалежність корпоративного управління компанії та прозорі бізнес-процеси — ключова запорука надання західними партнерами 1,5 мільярда євро фінансової підтримки на відновлення енергосистеми та її захист".
Кудрицький представив членам НР звіт про захист об'єктів інфраструктури і до цього звіту в НР "жодних запитань не було". За даними Кудрицького, на підстанціях "Укренерго" побудовано понад 60 антидронових укриттів — вони зведені за кошти міжнародної підтримки.
"Це не означає, що після прильоту декількох десятків ракет енергосистема не відчує удару. Це означає, що ми зможемо швидко, за декілька днів, відновити її роботу", — пояснив ексголова Укренерго й акцентував, що його звільнення "не має жодного стосунку" до питання захищеності підстанцій.
Хоча в окремих інформресурсах, як наголосив експосадовець, "була розгорнута кампанія з дискредитації «Укренерго»". Зокрема, ще після російського масованого обстрілу 23 листопада 2022 року були спроби зробити замовні новини про те, що керівництво Укренерго винне в критичній ситуації з відключенням АЕС.
"Я попросив пресслужбу зібрати ці публікації [за останній час] – вийшов пухленький каталог штучно поширених, майже ідентичних та бездоказових повідомлень, які спрямовані на руйнування іміджу компанії", — доповнив Кудрицький.
Насамкінець він запевнив, що досвід в.о. голови правління Олексія Брехта зможе забезпечити належну підготовку енергосистеми до зими.
"Збереження в Укренерго професійної команди і призначення у наглядову раду всіх незалежних її членів — запорука того, щоб в майбутньому компанія не стала генератором такого роду грошових потоків [на замовні дискредитувальні статті — ред.]. І не втратила підтримку західних партнерів, яка повністю використовується на відновлення енергосистеми", — підсумував Володимир Кудрицький.
Звільнення Кудрицького
За інформацією Суспільного, Кудрицького вирішили звільнити після Ставки головнокомандувача 30 серпня, на якій був присутній міністр енергетики Герман Галущенко. Після цього Кудрицькому запропонували звільнитися за власним бажанням. За інформацією видання Forbes, посадовець відмовився.
Тож Кудрицького могли звільнити лише рішенням наглядової ради, до складу якої входять 3 незалежні члени та 3 представників України. Як повідомило Суспільному джерело в дипломатичних колах, міжнародні донори закликали відтермінувати розгляд питання про відставку Кудрицького, допоки наглядова рада не буде укомплектована сьомим членом. Такий лист скерували премʼєр-міністру Денисові Шмигалю, голові Офісу президента Андрію Єрмаку, а також міністерці економіки Юлії Свириденко, міністру фінансів Сергієві Марченку та міністру енергетики Галущенку.
У понеділок, 2 вересня, більшістю голосів наглядової ради звільнили голову НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького.
Після цього голова наглядової ради Укренерго Данієль Доббені та незалежний член ради Педер Андреасон 3 вересня, подали письмові повідомлення про дострокове припинення своїх повноважень. Вони вважають зняття з посади Кудрицького політичного вмотивованим. За їхніми словами, "за результатами представленого звіту [про поточну роботу Укренерго], для нього [звільнення Кудрицького] немає жодних обґрунтованих підстав".