Родина голови АМКУ Кириленка отримувала інструкції від адвоката, аби виправдати незаконні статки — "Схеми"

Родина голови АМКУ Кириленка отримувала інструкції від адвоката, аби виправдати незаконні статки — "Схеми"

Голова АМКУ Павло Кириленко
Голова АМКУ Павло Кириленко. Донецька ОВА

Родина голови Антимонопольного комітету Павла Кириленка, якого підозрюють у незаконному збагаченні на понад 56 млн гривень отримувала певні інструкції від адвоката, який пов'язаний із заступником голови ОП Олегом Татаровим. Зокрема правник давав поради, як приховати відомості про обставини набуття численного елітного майна та створити "легенду" про нібито легальне походження коштів для його придбання.

Про це йдеться у розслідуванні "Схем" (проєкт "Радіо Свобода"), у якому журналісти посилаються на електронну адресу про яку стало відомо під час судових засідань зі слів сторони обвинувачення.

Зазначається, що прокурорка САП не озвучила, хто саме відправляв ці інструкції, лише назвала електронну поштову адресу з якої їх надсилали.

"Схеми" з'ясували, що пошта, з якої надходили рекомендації у справі Кириленка, належить адвокату Василю Федитнику. Він тісно пов’язаний із заступником керівника Офісу президента Олегом Татаровим.

Федитник – адвокат, який раніше працював в адвокатському об’єднанні "Татаров, Фаринник, Головко" та у 2021 році був у Татарова на дні народження, який на той момент вже став заступником керівника ОП. А у 2022-му написав спільно з ним же науковий матеріал.

Журналісти, спираючись на дані офіційного слідства та власний аналіз дійшли висновку, що саме з пошти цього адвоката з оточення Татарова після початку офіційного розслідування НАБУ та САП щодо голови АМКУ Павла Кириленка надходила низка рекомендацій сім’ї посадовця.

Зокрема йдеться про:

  • "дружина, тесть, теща – змінити телефони на iPhone останньої моделі, встановивши подвійну аутентифікацію";
  • "замінити номери телефонів на інші";
  • "промоніторити й витягнути інформацію з пошти для їх аналізу на ризики";
  • "почистити пошту і видалити її";
  • знайти "осіб, які могли надати позику для здійснення інвестування чи придбання об’єктів інвестування".

Адвокат Федитник надсилав їх на адресу екссудді Печерського суду Віти Бортницької, яка також була залучена до надання консультацій родині Кириленка після порушення щодо нього кримінального провадження. Вона також має зв’язок з Татаровим – захищала кандидатську дисертацію під його керівництвом.

У суді тесть Кириленка Олександр Матієнко справді повідомив, що гроші на численне майно, оформлене на нього він позичив у третьої особи – хоча раніше під час спілкування з журналістами ця версія не озвучувалась. А після обшуків з'ясувалося, що родичі Кириленка дійсно замінили телефони на нові.

Також у будинку, де проживають Наталія та Олександр Матієнко (тесть та теща) Кириленка, детективи знайшли рукописні документи із заготовкою свідчень для суду, в яких були враховані рекомендації щодо пояснення походження великих сум на елітну нерухомість.

28 серпня за рішенням ВАКС Кириленку було обрано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 30 мільйонів гривень, а також встановлено особисті обв'язки терміном на 2 місяці. У коментарі Суспільному він повідомив, що продовжує виконувати обов'язки голови Антимонопольного комітету. На час слідства його не відсторонювали від роботи. При цьому на засіданні 15 серпня прокурори просили суд відправити Кириленка під варту з можливістю застави у 120 млн гривень.

Вже 29 серпня стало відомо, що очільник АМКУ вніс призначену судом заставу.

Суть справи

25 березня 2024 року САП та НАБУ розпочали кримінальне провадження щодо голови АМКУ Павла Кириленка за статтями "незаконне збагачення" та "декларування недостовірної інформації".

Це сталося після того, як журналісти "Схем" (проєкт "Радіо Свобода") оприлюднили розслідування, у якому йшлося, що родичі з боку дружини Кириленка придбали "елітне майно" в Ужгороді, Києві та області на 70 млн грн, що не відповідає їхнім заробіткам.

14 серпня НАБУ і САП повідомили голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку про підозру. Йдеться про незаконне збагачення на 56,2 млн гривень, а також неправдиве декларування.

За даними слідства, у 2020–2023 роках Кириленко на посаді керівника Донецької ОВА, набув 21 об’єкт нерухомого майна та 1 люксовий автомобіль шляхом реєстрації права власності на родичів своєї дружини.

Що відомо про Павла Кириленка

Павло Кириленко керував Донецькою обласною військовою адміністрацією понад чотири роки — з літа 2019 року. Перед тим він був на посаді військового прокурора Ужгородського гарнізону Західного регіону.

Кириленко родом з Донецької області. Як розповідав у інтерв'ю Суспільному, він був у нині окупованому РФ Донецьку востаннє у червні 2014 року. Частина його родини лишилась в окупації. На питання про них, Кириленко відповів: "Хочете, жорстко відповім? У мене немає там сім’ї. Немає нікого, немає людей цих. І вони про це знають".

Павло Кириленко має юридичну освіту: закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого у Харкові, працював у прокуратурах Донецької області, АР Крим і в Генпрокуратурі.

У 2022 році на посаді начальника Донецької ОВА зарплатня Павла Кириленка з урахуванням окладу, надбавок та премій склала 846 тисяч 991,21 гривні на рік.

5 вересня 2023-го після погодження уряду, президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Кириленка з посади керівника Донецької обласної військової адміністрації. Як було написано в документі, Кириленко подав відповідну заяву.

6 вересня того ж року Верховна рада підтримала кандидатуру Кириленка на посаду голови Антимонопольного комітету.

На початок