У країн-членів НАТО немає одностайної згоди щодо збиття російських ракет над територією України, але вони все ж таки можуть погодитися це робити. Аргументом для цього є кілька випадків порушення російськими ракетами повітряного простору Польщі.
Про це заявив президент Анджей Дуда Польщі під час спільної пресконференції з президентом Володимиром Зеленський і прем'єркою Литви Інгрідою Шимоніте.
За його словами, питання збиття ракет РФ за допомогою країн Альянсу, коли вони летять ще над Україною все ще є певною "червоною лінією". Не називаючи конкретних держав Дуда зазначив, що для "них і навколо цього питання" триває така дискусія.
Польський президент нагадав, що саме Варшава порушила тему обговорень у блоці про збиття російських ракет силами НАТО над територією України під час неформальної зустрічі, яка відбулась в лютому цього року в Парижі.
"Ми поставили питання про те, НАТО захищало якоюсь мірою свої території, збиваючи ракети, які летять в напрямку країн-членів, але ще над територією України. Причому це знищення ракет вважалося б в контексті того, що бойові засоби, які виконували б це, знаходилися б на території блоку, або у повітряному просторі держав НАТО. І це питання, про яке в рамках НАТО від зими минулого року, йде дискусія. І сподіваюся, що члени Альянсу будуть переконані в необхідності цього кроку", — розповів Дуда.
Одним з аргументів на отримання такого рішення він назвав те, що принаймні двічі, російські ракети порушували повітряний простір НАТО в обличчі Польщі.
"І вже цей факт вказав би на те, що такі дії (збиття країнами НАТО російських ракет над Україною – ред.) були б не тільки фактично, а й юридично легітимними", – сказав глава Польщі.
Про операцію ЗСУ у Курській області РФ й підтримку України
Говорячи про операцію ЗСУ у Курській області Росії Дуда визнав, що українські сили використовують там озброєння, яке Києву надала Варшава.
"Зі зворушенням дивимося, як передані Польщею понад рік тому танки PT-91 Twardy сьогодні на полях битв захищають Україну та борються в районі Курська, де Україна показує, що може контратакувати, показує, що війна коштує дорого і що не можна було безкарно вгорнутись в Україну і не мати жодних втрат", — прокоментував він.
Крім цього президент Польщі запевнив у подальшій підтримці України на шляху вступу до НАТО та Євросоюзу й зазначив, що наразі у країні вже пройшли навчання 23 тисячі українських військових.
"Ми сьогодні не боїмося, навіть якщо будуть летіти російські ракети. Так, будемо і надалі допомагати Україні. Так, надаємо Україні військову та іншу підтримку, яка потрібна. Так, навчаємо українських воїнів, медичних рятівників, навчаємо українських пожежників. Так, робимо це кожного дня. Ми навчили вже 23 тисячі українських воїнів", — сказав Дуда.
24 серпня прем'єрка Литви Інгріда Шимоніте та президент Польщі Анджей Дуда прибули до Києва і взяли участь в урочистих заходах до Дня Незалежності України.
13 липня міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявляв, що Варшава розглядає пропозицію Києва збивати російські ракети, що прямують у бік території Польщі, поки вони ще знаходяться в українському повітряному просторі. У НАТО виступили проти такої ідеї.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.