24 серпня 2024 року Україна вдесяте відзначатиме День Незалежності в умовах війни. Цей день — привід розповісти дітям, що саме означає свобода та воля. Чому для них важливо усвідомлювати, що означають ці терміни, як саме та на яких прикладах правильно пояснювати їх дітям — розповідає психологиня благодійного фонду "Голоси дітей" Олена Лісова.
Як говорити про незалежність з дітьми
Приблизно з двох років діти вже мають уявлення та певне розуміння незалежності, каже Олена Лісова: "Вони на пропозицію чи непрохану спробу допомоги відповідають: "Я сам". Це — прояв незалежності, який слід поважати. Тож на цьому прикладі можна збудувати розмову: воля та свобода — це, наприклад, коли ти можеш сам вирішити, що і як робиш. Паралелі з прикладами можуть найкраще пояснити дитині певне значення слова чи явища".
День Незалежності — як день народження
Маленьким дітям День Незалежності можна пояснити як День народження України. Зауважити, що країна — ніби дитина: заслуговує на повагу, має свої потреби, має бути почутою й впізнаваною з-поміж інших.
"Буде добре зауважити, що цього дня Україна повернула свободу, стала окремою державою. І цю окремість, особливості, несхожість на інші країни слід поважати", — пояснює психологиня.
Незалежність — це повага до кордонів
Проводячи паралель України з дитиною, їй можна пояснити й територіальну недоторканість. Особливо — якщо дитина має власну кімнату або "недоторканний" куточок, який вважає своїм безпечним місцем.
"Слід пояснити дитині, що це — її окремий простір, територія, де вона вирішує, що робити, де є певні кордони — насамперед ті, які вона вибудувала, і які треба поважати. І так само пояснити, що без кордонів України не було б нашої країни. Тож їх слід відстоювати, аби країна мала свою територію, всередині якої люди — вільні особистості. І тому Україна бореться з іншою країною-агресоркою за територію та свободу. Оскільки та країна не хоче визнавати думку України та її право самостійно вирішувати, що робити", — каже Олена Лісова.
Чому важлива незалежність на прикладі тих, хто руйнує іншим гру
Психологиня зауважує, що пояснити важливість Дня Незалежності можна також на принципі дитячих ігор: з поясненням, що порушення незалежності — коли інша дитина втручається у гру, яка вже триває, і намагається насаджувати власні правила, ігноруючи наявні.
У цьому випадку варто зауважити, що інколи в таких непорозуміннях справа доходить до стусанів — і таке ж відбувається й між країнами, якщо одна не поважає іншу.
Також, аби пояснити дітям важливість Дня Незалежності, підійдуть мультфільми або доступні для дитячого віку програми. Зокрема, на тему державної символіки, її історії тощо — з поясненням, що українці борються за свою волю та особливості менталітету.
Незалежність — те, за чим тебе впізнають
Олена Лісова каже, варто пояснити й важливість державних символів, за якими впізнають Україну. Психологиня згадує свою практику: коли просить дітей намалювати щасливе життя, ті зазвичай малюють себе, батьків, домашніх улюбленців… і прапор України. Або ж зафарбовують будинок чи небо у патріотичні кольори.
"Зараз для наших дітей синьо-жовтий колір нашого прапора, означає свободу, щастя й волю. Вони люблять його, малюють, коли прошу намалювати важливі чи щасливі спогади. І майже на всіх малюнках є наш прапор чи українська вишиванка. Тому важливо пояснити, що символіка України — це те, за чим її впізнають інші країни. І саме за цей символізм наша країна зараз бореться. Бо це означає її право на впізнаваність", — пояснює Лісова.
Незалежність — свобода обирати навіть одяг чи цукерку
Олена Лісова додає: найважливіше, що мають дати батьки в розумінні Дня Незалежності дітям — усвідомлення, чим є для них Україна.
Паралелі можна проводити будь-які: пояснювати, що свобода означає обирати, що ти вдягатимеш сьогодні або чим вечерятимеш, куштуватимеш цукерку чи морозиво.
Проте головне — не насаджувати патріотизм примусом, а пояснювати, чому він важливий і що означає для незалежності України та кожного з нас.
"Важливо, щоб діти ідентифікували себе українцями. Наше нове покоління — гордість та надія для України, оскільки діти, народжені під час війни, уже мають почуття до нашої держави, шанують традиції, усвідомлюють, що вся Україна — це їхній дім", — наголошує психологиня.
Але ще важливо, додає Лісова, пояснити дітям, що незалежність і воля — не лише право робити те, що і як вони хочуть, а й відповідальність за вибір. І чим більше є свободи — тим більше відповідальності доведеться нести. І боротися за незалежність доведеться кожному, хто справді хоче бути вільним.