Військовослужбовець російської армії біля Очеретиного Донецької області підірвав штаб офіцерів батальйону "Шторм Z" і перейшов на бік України.
Про таку операцію розповіли на пресконференції в Києві 20 серпня, передає кореспондентка Суспільного.
Операція мала назву "Очерет" (від назви населеного пункту, біля якої проводилася). Її реалізували за допомогою проєкту Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими "Хочу жить" та легіону "Свобода Росії".
Операцію провів російський пілот FPV з позивним "Сільвер". Він вийшов на зв'язок з легіоном узимку 2024 року. За його словами, звернутися до української сторони його спонукали "систематичні воєнні та інші злочини командування, включно з позасудовими стратами, побиттями та поборами в окупаційному підрозділі".
"Сільвер" передав розвіддані про розташування, чисельність та наміри російських арміййців на конкретному напрямку фронту.
Щоб утекти, "Сільвер" кинув гранату в вентиляційний отвір підвалу штабу підрозділу "Шторм Z", де спав його комбат та інші офіцери.
"Там десь 15 людей було у підвалі. У цьому приміщенні була труба просто над ліжком, де спав комбат. Вона виходила на вулицю поруч з під’їздом, і ми вирішили в цю трубу вкинути гранату або дві, щоб вони поруч з ними вибухнули", — розповів "Сільвер".
Потім солдат РФ відступив заздалегідь продуманим маршрутом. В Україні "Сільвер" став рекрутом легіону "Свобода Росії".
На цій же пресконференції речник проєкту "Хочу жить" Віталій Матвієнко сказав, що за два роки існування сайт ініціативи переглянули 48 млн разів з території Росії. Проведено більш як 300 успішних операцій.
Що відомо про проєкт "Хочу жить"
"Державний проєкт "Хочу жить" покликаний допомогти військовослужбовцям російської армії безпечно здатися в полон українським Збройним Силам", — кажуть у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
18 вересня 2022 року в межах проєкту було також запущено Єдиний центр та цілодобову гарячу лінію прийому звернень від російських військових та їхніх родин.
Для отримання інформації, як здатися в полон, російським військовослужбовцям або їхнім рідним та близьким слід телефонувати за цілодобовими номерами:
- +38 066 580 34 98;
- +38 093 119 29 84.
Крім того, на базі проєкту діє чат-бот "Спаси себя", за допомогою якого можна залишити заявку на здачу в полон ЗСУ.