Верховна рада проголосувала за статус військових, які воюють у РФ

Верховна рада проголосувала за статус військових, які воюють у РФ

Важливо
ЗСУ у Курській області
Українські військові їдуть на танку з вказівним знаком "Любимівка" біля російсько-українського кордону в Сумській області, 15 серпня 2024. AP/Evgeniy Maloletka

Верховна рада ухвалила в цілому законопроєкт №11483 про статус військових, які воюють на території РФ.

Як повідомив нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, "за" проголосував 321 народний депутат.

За його словами, закон гарантує військовим, що воюють на території у РФ, зокрема в Курській області, такі ж виплати та преференції, як на передовій.

Голова Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Олександр Завітневич пояснив, що ініційований президентом законопроєкт стосується соцзахисту військових, які беруть участь у бойових діях на території РФ.

"Маємо гарантувати учасникам операції на Курщині, та усіх інших наших дій на території держави-агресора, що вони отримуватимуть абсолютно всі виплати та преференції, які передбачені для передової", — зазначив він.

За словами Завітневича, документ унеможливлює неоднакове застосування на практиці положень Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" для бійців, які беруть участь в операції у Курській області.

Передбачається, що дія Закону поширюватиметься на:

  • військовослужбовців ЗСУ;
  • інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення;
  • державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями;
  • Служби зовнішньої розвідки України;
  • розвідувального органу Міністерства оборони України;
  • розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону;
  • Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

15 серпня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної ради законопроєкт про статус військових, які воюють у РФ.

Зеленський наголосив на необхідності ухвалення оборонного законодавчого пакета для України найближчим часом. Зокрема, потрібно чітко гарантувати на законодавчому рівні, що українські воїни, які беруть участь у Курській операції, будуть отримувати абсолютно всі виплати та преференції, які передбачені для передової.

19 серпня комітет з нацбезпеки підтримав законопроєкт №11483, який гарантує військовим, що воюють у РФ, зокрема в Курській області, такі ж виплати та преференції, як на передовій.

Бої у Курській області РФ

6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.

Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.

8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.

Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.

На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.

12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ перебуває близько тисячі квадратних кілометрів території Росії.

15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.

На початок