"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції Гідності

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції Гідності

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції Гідності

День гідності та свободи присвячений двом революціям - Помаранчевій та Революції Гідності. Який слід ці революції залишили в спогадах і в нинішньому житті людей, розповіли сумчани, учасники Революції Гідності, Андрій Букін та Іван Бортнік в ефірі Українського радіо: Суми.

"Жорстокість силових структур вразила найбільше. Це було і як по Києву, так, власне, і по Сумах. В Сумах, я нагадаю, що у нас були затримані. Людей побили в адміністрації, їх затримали, відвезли в райвідділ і в швидкому порядку нічні суди були в Сумах", - говорить Андрій Букін.

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіRadisvoboda.org

"Власне, для мене це був шок, здивування, тому що ми знали і працівників правоохоронних органів, які це робили, і вони, власне, й досі працюють на високих посадах в місті Суми і в Сумській області. Так само, було величезне здивування щодо того, що люди, які ходять в формі міліції, вони покликані охоронять людей, а вони робили те, що вони робили. Тоді, коли був студентський Майдан, я нагадаю, в листопаді. І з листопада по 1 грудня відбулось побиття студентів, в цьому не було сенсу. Вони і так вже розходились. І власне, це жорстоке побиття, воно повернуло людей на Майдан", - згадує Андрій Букін.

Читайте також: Річниця двох революцій. Що потрібно знати про День гідності та свободи
"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіМузей Революції Гідності

28 листопада 2013 року. Автор фото: Богдан Пошивайло

"Мене вражала єдність людей. Я бачив дівчат, студенток, які приносили їсти, пекли якісь тістечка і просто роздавали. Я бачив жінок в норкових шубах, які тягали бруківку і бочки палили. Я це бачив. Я бачив дідуся і бабусю, які принесли і поклали в скриньку гроші. І я розумів, що це "похоронні" гроші. До сліз. Я бачив, коли приїхала машина Лінкольн пікап, новенький, тільки з салону, але повний кузов у нього дров, заліза. Через півгодини він став не новий, подряпаний. Але ця людина і далі возила ці дрова. Були настільки різні люди... От кажуть - хтось там платив гроші на Майданіі, хтось там керував. Да ніхто не керував. Ви знаєте, цей Майдан Гідності я порівнюю з мурашником. Всі робили загальну справу," - говорить Іван Бортнік.

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіFacebook: Андрій Букін

Андрій Букін розповідає, що під час Революції Гідності, за статистикою, зменшилась кількість правопорушень. "Це говорить про те, що в пікові періоди суспільство здатне регулювати всі свої функції в середині власними зусиллями", - вважає він.

Чи можна було запобігти кровопролиттю?

Запобігти загибелі і травмуванням людей під час Революції Гідності було можна, вважає Андрій Букін. "Якби була стратегія тих чиновників, які керували країною, як мінімум, спустить на гальма оці революційні події, то запобігти можна було б. Починаючи від того, що не треба було бить студентів. І друга річ - надважлива, вже після побиття Янукович міг звільнить тодішнього міністра МВС Захарченка і тим самим показать те, що він іде на поступки. Але ця їхня позиція, що "ми своїх не здаєм" затягувала зашморг у них на шиї. Коли три місяці люди живуть в холоді на вулиці, вимагаючи щось світле, добре, якісь цінності підтримуючи, і таких людей величезна кількість, то кульмінація мала бути в будь-якому разі, " - вважає Букін.

Іван Бортнік - прибічник радикальніших рішень. На його думку, штурмувати провладні будівлі потрібно було 1-го грудня, коли людей на Майдані було найбільше. "Тоді б не було загиблих, максимум, хтось комусь би на ногу наступив", - вважає Бортнік.

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіМузей Революції Гідності

8 грудня 2013 року. Автор фото: Богдан Пошивайло

Чим займались на Майдані?

"Це і охорона Майдана, і тієї сцени. Будували барикади, і шини носили, і вогнища палили, і їсти готували. Все до купи", - згадує Іван Бортнік.

"У Сумах вже в лютому я займався загальною координацією акції прямої дії, коли дядя Ваня залишався ще в Києві", - говорить Андрій Букін. Дядею Вадею він називає Івана Бортніка.

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіМузей Революції Гідності

8 грудня 2013 року. Автор фото: Сергій Бабенко

Чи змінилась Україна з того часу, і які асоціації викликає цей день?

"Те що ми змінились - це 100 %. Для мене цей день - це боротьба. І, власне, все наше життя - це боротьба. І немає ніякої різниці, де вона відбувається - на Майдані, на фронті, в офісі, на вулиці, де завгодно. Для того, щоб держава рухалась в правильному напрямку, ми маєм буть активними і боротись. Борітесь, поборете.", - говорить Андрій Букін.

"Колись Степан Бандера казав, що настануть часи, коли на заклик "Слава Україні" тисячі відкажуть "Гроям слава!", і це вже є", - говорить Іван Бортнік.

"Єдність людей" та "жорстокість силових структур". Спогади сумчан-учасників Революції ГідностіМузей Революції Гідності

3 грудня 2013 року. Автор фото: Богдан Пошивайло

"Оту "йолку", яка стояла на Майдані в плакатах, треба було вилить в бронзі і поставить у дворі президента, щоб вона нагадувала майбутнім президентам про те, що тебе знесуть, якщо будеш погано себе вести. Для мене цей день - це надії, що все ж таки повинен якось перемогти здоровий глузд в нашій країні. Мені батько покійний казав - для того, щоб одне покоління жило гарно, три покоління повинні страждати. Ось я - третє, вважаю. Мої діти - четверте. Для них все робим", - говорить Іван Бортнік.

Авторки - Катерина Іваненко, Анна Скрипняк

Що відомо

  • День Гідності та Свободи встановлений на честь початку двох революцій: Помаранчевої у 2004 році та Революції Гідності 2013-го. Цей день відзначається щороку відповідно до Указу Президента України від 13 листопада 2014-го року.
  • У Сумах відзначили День гідності та свободи.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди