"Мінування", відмови опонентів і COVID-19. Як в Україні проходили дебати перед другим туром виборів

"Мінування", відмови опонентів і COVID-19. Як в Україні проходили дебати перед другим туром виборів

Ексклюзивно
"Мінування", відмови опонентів і COVID-19. Як в Україні проходили дебати перед другим туром виборів Суспільне, колаж

В Україні добігають кінця виборчі кампанії другого туру місцевих виборів. Сім міст вже обрали своїх мерів 15 листопада, ще в низці вибори пройдуть невдовзі — 22 листопада. Уперше в Україні Суспільне проводило дебати кандидатів у мери міст, до публічної дискусії долучилися майже усі кандидати. У КВУ заявили, що відмови деяких політиків взяти участь у дебатах свідчать про багаторічну звичку агітувати на "кишенькових" ресурсах.

Голова Комітету виборців України Олексій Кошель заявив, що організація теледебатів Суспільним мовником є показником не заангажованості цієї події.

"Те, що організацію дебатів цьогоріч взяв на себе Суспільний мовник, є дуже хорошою практикою. Адже найчастіше причинами відмови кандидати називають заангажованість каналів", — заявив Кошель, коментуючи дебати, які проводилися в Україні.

Утім, КВУ оцінює негативно те, що у багатьох містах кандидати все одно відмовилися прийти на дебати.

"Звісно, зрозуміло, що їм значно зручніше проводити агітацію на закритих ресурсах. Саме тому ми наполягаємо на тому, щоб зробити участь у дебатах кандидатів на виборах усіх рівнів обов’язковою на законодавчому рівні. Таким чином дебати зможуть повною мірою відповідати своїй ролі найбільш відкритої та конкурентної форми передвиборчої агітації", — додав голова Комітету.

Луцьк

12 листопада Суспільне.Волинь стало майданчиком для діалогу кандидатів на посаду міського голови Луцька. Команда Суспільного запросила кандидатів Ігоря Поліщука і Богдана Шибу взяти участь у проєкті "Виборчий округ. Дебати".

Поліщук і Шиба розповіли про власне бачення вирішення двох топ проблем міста: подальшої долі Луцького центрального ринку та ліквідації смороду в обласному центрі. Але від перехресних дебатів і запитань до опонента Поліщук відмовився, мотивуючи це тим, що Шиба вже обіймав посаду міського голови Луцька і його досягнення і стиль керівництва відомі загалу.

Ужгород

Дебати між кандидатами на посаду міського голови Ужгорода відбулися 17 листопада в ефірі Суспільне.Закарпаття. Самовисуванець Богдан Андріїв та чинний депутат міськради Ужгорода, кандидат від партії "Слуга Народу" Віктор Щадей, відповіли на запитання глядачів і представника Комітету виборців України на Закарпатті Дмитра Тужанського.

Опоненти під час дебатів звинуватили один одного у розповсюдженні брехні та маніпуляцій в інтернеті. Зокрема, Андріїв заявив, що на нього "ллють бруд" на сайті “УжCity” та “Ужгород без Андріїва” за якими начебто стоїть Щадей. Той у відповідь дорікнув невчасними ремонтами міської інфраструктури.

Львів

Дебати між чинним мером Львова Андрієм Садовим та нардепом Олегом Синюткою ("Європейська солідарність") відбулися в ефірі Суспільне.Львів 18 листопада. Дебати складалися з 5 блоків:

  • Вітання.
  • Про життя Львова 2020,
  • Про COVID-19 та виклики для місцевої влади,
  • Питання журналістів,
  • Про громадський транспорт Львівської ОТГ,
  • Перехресні дебати "віч-на-віч". Кожен з учасників мав право поставити три запитання своєму опонентові.

Сторони, зокрема, звинувачували одна одну у незаконних забудовах. За словами Олега Синютки, дозволи на незаконну забудову надає місто. Андрій Садовий заперечив і додав, що такі дозволи надає ДАБІ. Також опоненти торкнулися гарячої для містян теми будівництва сміттєпереробного заводу. За словами Андрія Садового, у Львові мають збудувати завод із перероблення сміття за прикладом Відня і Кракова, де такі заводи розташовані у місті. Синютка навпаки наполягав, що таке підприємство має бути розміщене за межами Львову.

Миколаїв

19 листопада у програмі "Виборчий округ. Дебати" в ефірі Суспільне.Миколаїв мали взяти участь переможці першого туру виборів – чинний мер Олександр Сєнкевич та керівник громадської організації "Миколаїв – єдина родина" Владислав Чайка. Але перед початком дебатів до поліції надійшло повідомлення про замінування будівлі Миколаївської філії Суспільного. Представники Владислава Чайки звернулися до Олександра Сєнкевича з пропозицією перенести "Дебати" на 20 листопада. Олександр Сєнкевич погодився.

Дніпро

Дебати в Дніпрі між чинним мером Борисом Філатовим і другим кандидатам на посаду очільника міста Загідом Красновим заплановані на 20 листопада, але через неявку одного з кандидатів можуть не відбутися.

Суспільне.Дніпро повідомляє, що виборчий штаб Бориса Філатова повідомив Дніпровську філію Суспільного про намір делегувати для участі у програми "Виборчий округ. Дебати" до студії представника виборчого штабу кандидата, що суперечить умовам проєкту. Штаб другого кандидата на посаду очільника Дніпра Загіда Краснова поки що не надав ніякої офіційної відповіді на запрошення на дебати.

Одеса

Команда Суспільного Одеси запрошувала до участі у проєкті кандидатів на посаду Одеського міського голови нардепа Миколу Скорика ("ОПЗЖ") та чинного мера міста Геннадія Труханова. Обом кандидатам були надіслані офіційні запрошення на ефір 13 листопада. Однак, жоден з кандидатів на ефір не прийшов. Прессекретарка Одеської міськради Наталя Мальцева заявила Суспільному, що Геннадій Труханов не ходить на дебати. Микола Скорик спочатку погодився, але за кілька годин до ефіру представниця його пресслужба надіслала Суспільному відповідь з відмовою.

Полтава

Команда Суспільне. Полтава 11 листопада офіційно запросила до участі в дебатах обох лідерів першого туру: представника партії "За майбутнє" Олександра Мамая та Сергій Іващенко від "Слуги народу". Але згоду на участь отримали від лише від Сергія Іващенка.

"Фактично ми мали не дебати, а співбесіду із кандидатом, що відважився погодитися прийти в ефір. Попри заявлену назву програми та відмову іншого кандидата, ми вирішили скористатися можливістю познайомити глядачів із позицією з ключових питань пана Сергія Іващенка, який виявив відповідне бажання взяти участь у програмі", – розповіла продюсерка UA: ПОЛТАВА Ольга Журавльова.

Рівне

19 листопада о 19:20 відбулися дебати кандидатів на посаду мера Рівного голови ГО "РІВНЕ РАЗОМ" Віктора Шакирзяна та ректора Рівненської духовної семінарії та академії Християн Віри Євангельської Олександра Третяка на Суспільному. Учасники дискусії мали поставити один одному по три запитання, відповісти на питання редакторської групи щодо своєї команди, виборчої кампанії, зробленої роботи, також обговорили топ проблем регіону.

Запланований на 19 листопада ефір відбувся. Щоправда, із двох кандидатів на посаду міського голови Рівного на них прийшов один – Олександр Третяк від "Європейської солідарності". Шакирзян у день дебатів оприлюднив відео звернення, у якому сказав, що піде на дебати у п'ятницю, 20 листопада, але на канал "Рівне 1". Він пояснив, чому не прийде на дебати на Суспільне:

"У четвер мене запрошено на зустріч з представниками Міністерства охорони здоров'я та профільного комітету Верховної ради України. Під час переговорів підійматиму питання встановлення у міській лікарні нової кисневої станції та облаштування додаткових ліжкомісць", – заявив Шакирзян.

Суми

До другого туру міських виборів-2020 вийшли два кандидати — очільник обласної організації політичної партії “Європейська солідарність” Вадим Акпєров та чинний мер Олександр Лисенко. Суспільне.Суми ініціювало телевізійні дебати між кандидатами 13 листопада. На дебати не прийшов один з кандидатів - Олександр Лисенко, хоча офіційної відмови Суспільне від нього не отримало. Тож, Вадим Акпєров відповідав на питання редакції Суспільного та експертів у різних галузях.

Черкаси

Суспільний мовник Черкащини готовий стати майданчиком для діалогу кандидатів на пост міського голови Черкас. Команда UA: ЧЕРКАСИ запросила чинного мера Анатолія Бондаренка та представника "Голосу" Віктора Євпака взяти участь у ток-шоу "Виборчий округ. Дебати". Ефір відбудеться 20 листопада о 19:20. Суспільне гарантує рівні умови для незалежної дискусії.

Чернівці

Суспільне запросило кандидатів на посаду мера Чернівців до участі в програмі "Виборчий округ: Дебати" 27 листопада, оскільки повторне голосування на виборах міського голови Чернівців призначено на 29 листопада. Їм обом надіслали листи, в яких повідомили про формат передачі. Кандидат від "Єдиної Альтеративи" Роман Клічук та висуванець "Команди Михайлішина" Віталій Михайлішин, які пройшли до другого туру виборів міського голови Чернівців, готові брати участь у дебатах. Втім, наразі Роман Клічук хворіє на COVID-19, тому питання про його участь у дебатах залишається відкритою.

Що відомо

  • Головні проблеми в організації другого туру виборів 22 листопада пов'язані з пандемією коронавірусу - це недостатня кількість масок, термометри, що працюють неправильно та можлива імітація вимірювання температури виборців замість перевірки реальних показників.
  • Центральна виборча комісія призначила повторні вибори у чотирьох регіонах через смерті кандидатів та судові рішення.
  • Громадянська мережа ОПОРА повідомляє, що кандидати на місцевих виборах-2020 сукупно витратили 227 тисяч доларів на рекламні повідомлення у Facebook.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди