Група розвідника Олександра Пислара на позивний Bravo однією з перших заходила на територію Курської області Росії. 12 серпня він опублікував відео, яке завірусилось у соціальних мережах, — на ньому військовий вільно пересувається по центральній частині російської Суджі. Ми записали із ним бліц-інтерв'ю про перебіг операції та труднощі, що виникають у її проведенні.
Як готувались до проведення операції?
У 20-х числах липня чутки ходили, що ось, можливо, буде така операція, мовляв, будьте готові. А вже на початку серпня, за два дні до цього двіжа, прийшла команда переміщатись.
Якими були перші дні і ночі?
Росіяни, напевно, не очікували, що буде удар на кількох ділянках. Тобто, це не був рух на одному або двох відрізках кордону, а одразу на декількох. Наше командування було проінформоване, що росіяни не тягнуть сюди підтримку, а навпаки — відходять, і відповідно, наші нарощували темп наступу. Ви маєте розуміти, що штурмові та десантні підрозділи просуваються максимально глибоко вперед, наскільки можливо на той момент. Закріплюються, блокують дороги, а вже ззаду підтягується другий ешелон, який проводить зачистки та встановлює позиції.
Для вас особисто таке швидке просування було несподіванкою (за перший день Сили оборони просунулись не менш ніж на 7 км вглиб Росії — ред.)?
Так, якщо бути відвертим, ми себе недооцінювали. А яким чином росіяни прошляпили цей момент — я не розумію. І для нас було несподівано, що опа — у нас вийшло.
Як російські військові реагували?
Вони не знали, що їм робити. Їхні боєздатні підрозділи воюють в Україні, а тут сиділи строковики, трохи прикордонників, і кадирівці з “Ахмату”, які втікали.
Вчора ви розмістили відео із центру Суджі. Чи можете ви підтвердити, що Суджа повністю контролюється Україною?
Суджа під контролем Сил оборони, ми вільно пересуваємось по всьому місту, але є невеликий нюанс — потрібно проводити повну зачистку, яка потребує часу.
Як змінився бойовий настрій за цей тиждень?
Найкраще відчуття — це розуміти, що оці дії послаблюють тиск росіян на інших напрямках. Я подивився багато інтерв'ю і на каналах військових читаю, що в них заспокоїлась ситуація на інших напрямках за рахунок того, що почалась ця операція.
Які найбільші труднощі?
Тут дуже велика проблема з налагодженням зв'язку. В Росії погано працюють старлінки. Чим глибше ми просуваємось по їхній території — тим більше це ускладнюється.
А який момент вам особисто за ці дні найбільше запам'ятався?
Коли дружина сказала: “Я без тебе за кордон не поїхала, а ти дивись, що витворяєш!”
Що відомо про бої в Курській області
6 серпня в Міністерстві оборони Росії заявили про прорив українськими військами кордону і початок боїв у Курській області. Через добу на це відреагував лідер Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували достовірність відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області. Але українська влада лише 12 серпня підтвердила, що ЗСУ присутні в Курській області — президент Володимир Зеленський доручив підготувати гуманітарний план для території, а головнокомандувач Олександр Сирський заявив, що під контролем Сил оборони 1000 кв. км Курської області.
Бої в Курській області Росії прокоментували в Сполучених Штатах та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.