Несподіванка для РФ та посилення переговорної позиції. Що пишуть іноземні ЗМІ про операцію в Курській області

Несподіванка для РФ та посилення переговорної позиції. Що пишуть іноземні ЗМІ про операцію в Курській області

Олександр Бортніков, Сергій Шойгу, Андрій Бєлоусов, Валерій Герасимов
Керівник російського ФСБ Олександр Бортніков (другий праворуч), секретар Ради безпеки Сергій Шойгу (праворуч), міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов слухають доповідь начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова з приводу ситуації в Курській області, 7 серпня 2024 року. AP/Gavriil Grigorov

Четверту добу в Курській області Росії тривають бої. Генштаб ЗСУ не коментує цю операцію, її цілі та масштаби. За даними Американського інституту вивчення війни на 8 серпня українські сили просунулися на 35 км вглиб від Сумщини. Все це розвінчує тези про військову міць Росії, показує, що Україна вміє дивувати на фронті, та посилює Київ перед імовірними мирними перемовинами, пишуть іноземні ЗМІ. Детальніше — розповідає Суспільне.

Військова мета — ослабити тиск РФ на фронті та підготувати контрнаступ

У The Wall Street Journal вийшов розбір операції та аналіз її ймовірних цілей і наслідків. У статті військовий аналітик Королівського інституту об’єднаних збройних сил у Лондоні Нік Рейнольдс припускає, що тепер у Росії можуть виникнути проблеми з постачанням своїх військ біля Харківщини та що РФ для захисту Курщини доведеться відтягнути частину сил зі сходу України. Проте, Рейнольдс скептично налаштований щодо відкриття ще одного напрямку боїв для ЗСУ. "Їм [українцям] потрібно стабілізувати лінію фронту на Донбасі", — говорить він.

На думку науковця Інституту досліджень зовнішньої політики Роба Лі, не факт, що ця операція змусить РФ перекинути військові підрозділи зі сходу України в Курську область. Скоріш, каже аналітик, росіяни відправлять туди частину сил зі сходу Харківщини.

Фінське видання Yle опитало OSINT-аналітика Еміля Кастехельмі. Той каже, що не впевнений, що росіяни не зможуть стримати наступ на Курську область й також вважає малоймовірним, що Росії доведеться відводити для цього велику кількість військ зі сходу України.

Польський генерал у відставці, екскомандувач силами спеціального призначення Роман Полько в коментарі Польській агенції преси сказав, що дії на Курщині мають сприяти тому, що партнери України врешті припинять боятися ескалації з боку Росії: "Добре, що Україна вживає дій, які дивують росіян. Захід повинен вже зараз зняти всі обмеження і менше декларувати, а більше постачати Україні бойових засобів".

Політичні цілі: ініціатива від Києва, перемовини, розвінчання пропаганди

Британське видання The Telegraph називає три ймовірні цілі України: відволікання росіян від наступу на Донеччині, розбрат всередині Росії та "просування угоди про обмін територіями під час майбутніх переговорів".

Німецький Spiegel також припускає, що мета операції — сильніша позиція України на перемовинах, можливість яких, пише видання, президент Зеленський віднедавна не відкидає. Але щоб райони Курської області стали своєрідною розмінною монетою, Україні доведеться їх утримувати до переговорів і поки невідомо, чи може це вдатися.

У Spiegel також відзначають вдале планування операції — на відміну від минулорічного контрнаступу ЗСУ цього разу "українцям, схоже, вдалося не злити жодної інформації заздалегідь".

Про політичний мотив операції пишуть і в Financial Times. "Уряд України хоче змінити імпульс і стратегічний наратив", — прокоментував виданню Мік Раян, генерал-майор австралійської армії у відставці. Але він додає, що, враховуючи тиск Росії на різних ділянках фронту, важко зрозуміти стратегічне обґрунтування "курської" операції.

Оглядач німецького Handelsblatt Франк Шпехт вважає, що наступ головним чином має справити психологічний ефект на росіян: "Ворожі танки на власній території, [...] оголошення надзвичайного стану в Курській області — все це робить складнішим для Путіна й далі говорити про повномасштабну війну з Україною як про спеціальну військову операцію".

Шпехт також підкреслює небезпеки операції на Курщині для України, якщо їй забракне військ. До того ж захоплену західну техніку, якщо таке трапиться, кремлівська пропаганда використає як "доказ", що з Росією воює НАТО.

Операція в Курській області — це аргумент для американських та європейських союзників, що вони не мають боятися погроз ескалації з боку Кремля і що Україні слід дозволити воювати у будь-який спосіб, який прискорить завершення війни — ідеться в матеріалі Bloomberg. Там додають, що це перший випадок після Другої світової війни, коли армія іншої країни вторглася в Росію. Хоча офіційний Київ досі не підтверджував, що в Курській області зараз воює саме українська армія.

У BBC пишуть про те, що Росія не була готова до наступу й це показує, що "СВО" йде не за планом. Проте, оглядач видання Стів Розенберг каже, операція на Курщині навряд простимулює росіян врешті повстати проти війни Росії в Україні. Імовірніше за все, чиновники використають атаку на область, щоб знову підтримати офіційний наратив Кремля: Росія не є агресором і оточена ворогами.

Китайська газета Global Times із посиланням на низку експертів робить висновок, що атака на Курську область загострить ситуацію на полі бою і "перекреслить надії на мирні переговори". "В умовах, коли голоси Заходу закликають до перемовин, Україна хоче продемонструвати свою боєздатність і рішучість", — говорить науковець із Шанхайського національного інституту міжнародних обмінів і судового співробітництва ШОС Цуй Хенг та додає, що для операції обрали саме цей час, бо зараз в російському військовому керівництві відбуваються зміни (наприклад, навесні в Міноборони РФ змінився керівник — ред).

"Українська атака не становить серйозної військової проблеми для Москви, але завдає репутаційної шкоди", — пише варшавський Центр східних досліджень (OSW). Там також припускають, що основні причини Курської операції — політичні. Мовляв, Київ демонструє, що Сили оборони можуть володіти ініціативою, зокрема загрожувати Росії на її територіях.

Американський інститут вивчення війни (ISW) зазначає, що операція в Курській області показує, що Україні вдалося досягнути оперативної несподіванки. Але Кремль майже напевно намагатиметься повернути цю територію і зупинити просування українців далі вглиб Росії. Бо інакше це стало б стратегічним ударом для Путіна, який намагається утвердити думки про стабільність, безпеку й геополітичне відродження РФ.

На початок