"Я не вважаю себе захисником Януковича". Бабіков розповів, чому хоче повернутися в ДБР

"Я не вважаю себе захисником Януковича". Бабіков розповів, чому хоче повернутися в ДБР

Ексклюзивно
"Я не вважаю себе захисником Януковича". Бабіков розповів, чому хоче повернутися в ДБР УНІАН

Звільнений заступник голови Державного бюро розслідувань Олександр Бабіков хоче поновитися на посаді через суд. У коментарі Українському радіо він розповів, що мотивувало його податися на конкурс в ДБР, як він його проходив, про основні версії свого звільнення та гоніння за зв’язки з експрезидентом-втікачем Віктором Януковичем. Інтерв'ю Наталії Соколенко.

Про мотивацію працювати в ДБР

Коли стало питання про те, щоб позбавити прокуратуру функції досудового розслідування, виникла необхідність створення слідчого підрозділу, який би перебрав на себе функції прокуратури. ДБР розслідує три головні напрямки: будь-які злочини, вчинені високопосадовцями, крім корупційних; злочини, вчинені працівниками правоохоронних органів, крім випадків, коли це топ-чиновники; розслідування військових злочинів.

Моя мотивація була в тому, що, зважаючи на те, що корупція пронизала всю структуру нашого суспільства, проблемним є саме корупція в правоохоронних органах. Більшість тіньових секторів економіки так чи інакше "кришуються" працівниками правоохоронних органів. Йдеться про конвертацію грошових коштів, контрабанду товарів, тощо. Тому фактично боротьба у цих напрямках не здійснюється. Моя мета була саме в тому, щоб прийти до ДБР і організувати роботу таким чином, щоб саме в цьому напрямку - протидії корупційній злочинності в правоохоронних органах - позбавити спокійного життя тих осіб, які налагодили цю злочинну діяльність.

Що стосується конкурсу, я побачив оголошення на сайті ДБР. І якщо подивитися на кількість осіб, які встигли подати документи, то конкурс становив 20 осіб на місце. Люди, які хотіли зібрати документи, змогли це зробити.

Про зв’язки з Віктором Януковичем

Кожна особа, незалежно від того, що вона вчинила, має право на захист. Адвокатське об'єднання “Aver lex” надавало йому правову допомогу, і я був серед адвокатів. Коли стояло питання, чому і в якому обсязі я представляв інтереси нашого клієнта, я повідомив, що мали місце такі факти, коли я підписував документи і брав участь. Я не вважаю себе захисником Януковича через те, що в адвокатському об’єднанні було утворено групу захисників, які робили над цими справами. Але є питання, коли необхідно своєму колезі підставити плече. Я представляв інтереси, тому що розумів, що є документи в суді, в прокурорів. Але перевели в площині “він захищав цю людину”. А ця людина не має права на захист? Чи ми з одного боку кажемо, що будуємо європейську державу, а з іншого кажемо цього захищати, а цього ні?

У нас будь-якій людині можна причепити ярлик, що він “людина Портнова”, “людина Сидорова”, тощо. Суду не треба, порушення закону не треба, достатньо причепити ярлик. Ми спілкувались з представниками міжнародних організацій, які ціллю поставили розбудову незалежних правоохоронних органів, представниками посольств і в приватній розмові їхній подив викликала ситуація, що гоніння відбуваються через те, що комусь надавалась професійна допомога.

Про причину свого звільнення з ДБР

Після мого звільнення мною було ініційоване розслідування кримінального провадження за фактом перевищення службових повноважень і порушення моїх трудових прав - незаконне звільнення з особистих мотивів. З усіх цих питань я надав свідчення і документи в Офісі генерального прокурора. Саме через це я не можу надавати розгорнуту відповідь на це питання.

Про співпрацю з Віктором Януковичем та конфлікт інтересів

Протягом десяти місяців обговорення проблеми конфлікту інтересів в суспільстві я намагався дізнатися, в якій справі в мене є приватний інтерес. Конфлікт інтересів має полягати у тому, що я як службова особа, використовуючи своє службове становище впливаю на хід розслідування справи.

Поки воно було в повільній формі - листувалися, ходили запити - це було одне питання. Коли було прийнято рішення про моє звільнення, я написав офіційний запит в НАЗК, оскільки виконувачем обов'язки директора ДБР призначено як підставу для звільнення лист НАЗК. У листі йдеться про те, що може бути постійний конфлікт інтересів, є такі ознаки, але не ставиться питання, що необхідно приймати таке рішення. Тому я спитав в НАЗК, в якій справі вони бачать конфлікт інтересів. Виявляється, це єдина справа, присвячена подіям 2010 року, коли відбувалась зміна Конституції. Вони вважали, що оскільки це кримінальне провадження перебуває в розслідуванні слідчих Майдану, я можу, якщо приступлю до виконання обов'язків директора ДБР, якимось чином впливати.

Проте, для того, щоб виник конфлікт інтересів, мені потрібно було б принаймні очолити ДБР і виконувати повноваження директора.

По-друге, на час прийняття рішення це кримінальне провадження було передане слідчим СБУ. Тому навіть гіпотетично конфлікт інтересів не міг виникнути. Тому я розцінюю всі ці дії як те, щоб дистанціювати мене від органу досудового розслідування і у такий спосіб впливати на хід розслідування тих проваджень, які залишились в центральному апараті. Адже наступним кроком після мого звільнення було те, що виконувач обов'язки директора підпорядкував собі головне слідче управління і почав вимагати в його керівника, щоб він звільнився за власним бажанням. Це свідчить про те, що слідчі ДБР стали заручниками певних політичних процесів.

Що відомо

  • Раніше заступника директора Державного бюро розслідувань Олександра Бабікова звинувачували в тому, що він представляв інтереси президента-втікача Віктора Януковича в суді.
  • Бабіков заперечив звинувачення та повідомив, що інколи підміняв адвокатів Януковича та підписував технічні документи.
  • У березні Національне агентство з питань запобігання корупції заявило, що призначення Бабікова заступником директора ДБР могло викликати конфлікт інтересів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди