Президент Володимир Зеленський 25 липня заявив, що у Дніпрі за підозрою у вбивстві професорки Львівської політехніки та екснардепки Ірини Фаріон затримали 18-річного хлопця. Наразі затриманому повідомили про підозру за ч.1 статті 115 — умисне вбивство. У Львові суд обрав підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права застави. Сам підозрюваний, Вʼячеслав Зінченко, заявив журналістам, що не вбивав Ірину Фаріон.
Про затримання підозрюваного у справі про вбивство екснардепки Ірини Фаріон президент Володимир Зеленський написав у Telegram 25 липня.
"Щойно міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко доповів мені про затримання в Дніпрі підозрюваного у скоєнні вбивства Ірини Фаріон. Затримано 18-річного хлопця. Тривають необхідні слідчі дії та експертизи. Доручив міністру внутрішніх справ представити суспільству всі деталі", — сказав Зеленський.
Президент зазначив, що операція із затримання була "дуже непростою".
Що розповіли у поліції та МВС
За процесуального керівництва Львівської обласної прокуратури повідомлено про підозру 18-річному мешканцю м. Дніпра у вчиненні умисного вбивства громадської діячки, народної депутатки України VII скликання Ірини Фаріон (ч. 1 ст. 115 КК України).
Про це повідомив заступник Генпрокурора Антон Войтенко під час спільного брифінгу за участі міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка у Львові 26 липня.
За словами голови МВС Ігоря Клименка, є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв у Ірину Фаріон.
"139 годин безперервної роботи величезної команди оперативників, слідчих, кримінальних аналітиків, експертів, інших поліцейських служб, співробітників СБУ. Перевірили кожен куточок по маршруту відходу стрільця та обшукали близько 100 га лісу", — розповів він у Telegram деталі пошуків.
За словами Клименка, вистежити затриманого допомогли смарткамери відеоспостереження, які зафільмували його. Хлопець прибув до Львова 9 липня, змінивши за цей час три квартири. З місця злочину він втік одразу, а через два дні після вбивства поїхав потягом до Дніпра. Клименко додав, що наразі слідство схиляється до думки, що стрілець — лише виконавець.
"На місці злочину була знайдена куля. 9 на 28, гільза спортивна. Вона зараз знаходиться на експертизі. Ми знаємо, що ці патрони в Україну поступали у 2017-2018 рр. в кількості 1 млн шт. Це специфічна куля, не бойова. Ми зараз маємо встановити, де ця куля була придбана. Можливо на чорному ринку. Або була придбана раніше", – повідомив Клименко.
"Стосовно причетності даної особи здійснюється комплекс заходів. Ми вивчаємо його зв'язки як на території України, так і за кордоном і одна із версій – причетність спецслужб країни-агресора до вказаного злочину", – повідомив на брифінгу перший заступник голови СБУ Сергій Андрущенко.
Що відомо про затриманого хлопця
Суспільне поспілкувалось з батьком хлопця. Він зазначає, що нині служить у війську, тому нічого не знає про переміщення хлопця по Україні. За його словами, син не говорив нічого, що б свідчило про неприязнь до Ірини Фаріон.
"Звісно, я не вірю в це все, який батько в таке може повірити?", — сказав чоловік.
Сусід затриманого розповів Суспільному, що знав його з п'яти років. Вони разом відвідували спортивні секції.
"Живе з мамою, дуже порядний хлопець. Він гарно вчиться, ніколи б не подумав, що він може таке зробити, я впевнений, що він такого не робив. Як я знаю, він нікуди не виїздив за останній час, мама спілкується з його мамою, то не було такої інформації, що він виїздив кудись", — сказав хлопець.
Що відомо про вбивство Ірини Фаріон
19 липня, близько 19:30, невідомий вистрілив у Ірину Фаріон неподалік її дому, після чого втік.
Близько 20:00 Ірину Фаріон госпіталізували до лікарні святого Пантелеймона з вогнепальним пораненням голови. Керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова Наталія Матолінець розповіла що Ірині Фаріон провели операцію. Медикиня додала, що стан критичний: глибока мозкова кома.
О 23:33 керівниця анестезіологічної служби Першого ТМО Львова повідомила, що врятувати Ірину Фаріон не вдалось.
У Львові оголосили спеціальну поліцейську операцію для затримання стрільця — план "Перехоплення".
Напад на Ірину Фаріон кваліфікували за ч.1 ст.115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України. Стрільцеві загрожує позбавлення волі на строк до п'ятнадцяти років.
Слідство розглядає кілька мотивів вбивства, зокрема громадська/політична діяльність і особиста неприязнь. Також слідчі не виключають у вбивстві "російський слід".
Пізніше правоохоронці оголосили в розшук чоловіка, який може бути причетний до вбивства Ірини Фаріон. Він худорлявої статури, зростом приблизно — 170-180 см. У поліції оприлюднили фото і відео з розшукуваним.
Що відомо про Ірину Фаріон
Ірина Фаріон народилася у Львові. У 1987 році закінчила філологічний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка. З 1991-го працювала у Національному університеті "Львівська політехніка". Має звання докторки філології.
В останні роки радянської влади Фаріон була членкинею КПРС, хоча це заперечувала. Проте у 2013 році журналісти знайшли у Державному архіві Львівської області документи, які підтвердили цей факт її біографії. Мовознавиця відмовилася його коментувати та відповіла, що "Орлиця не звітує перед гієнами".
Згодом вона пояснювала членство у КПРС спробою "розвалити партію зсередини".
У 2005 році Фаріон стала членкинею ВО "Свобода", а через рік — депутаткою Львівської обласної ради. У 2012 році її обрали до Верховної Ради 7-го скликання. Тоді ж Фаріон очолила підкомітет парламенту з питань вищої освіти Комітету з питань науки та освіти.
У період роботи у Раді Фаріон відзначилася рядом критичних заяв. Однією з найбільш відомих стала її оцінка знання української мови Миколою Азаровим — очільником уряду часів Януковича. Тоді вона заявила, що "мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі". Азаров тоді відповів, що не проти допомоги Фаріон в опануванні української.
Загалом, більшість заяв та висловлювань Фаріон, що викликали резонанс, стосувалися мовного питання. Одне з останніх — інтерв'ю, де мовознавиця різко розкритикувала українських військових, які продовжують спілкуватися російською мовою.
Після того, як розгорівся скандал, вона опублікувала слова підтримки на свою адресу одного зі своїх підписників з Криму. У публікації були персональні дані підписника. Після цього у Криму його нібито затримали російські спецслужби. Студенти вийшли на протест у Львові і вимагали звільнення професорки. 15 листопада 2023 року Львівська політехніка звільнила Фаріон. Проте у травні 2024 року Львівський апеляційний суд поновив її на посаді. На відшкодовані гроші жінка купила 11 дронів для ЗСУ.
Станом на 19 липня досудове розслідування у кримінальній справі проти Ірини Фаріон, яке відкрило СБУ ще у листопаді 2023 року — тривало. Зокрема, у статті про образу честі й гідності військовослужбовця.