На Рівненщині, як і в Україні, ледь не щодня добове виявлення хворих на коронавірус встановлює рекорди. Влада закликає громадян не нехтувати хоча б елементарним – засобами захисту в громадських місцях, у транспорті.
Журналісти Суспільного у Рівному вирішили проїхатись декількома маршрутами громадського транспорту та подивились, наскільки дотримуються пасажири цих рекомендацій.
Чому ми про це пишемо
Нещодавно Міністерство охорони здоров'я оприлюднило короткий соціальний ролик, знятий у транспорті. Його суть – проста: пояснити, що якщо хтось із пасажирів, який є носієм вірусу, знімає маску – він наражає на небезпеку інших, навіть тих, хто у масці.
Якщо у громадському місці носити маску неправильно, спущеною з носа чи взагалі на бороді – сенсу в ній, по суті, немає.
Важливо: У цьому матеріалі обличчя тих, в кого маска в транспорті приспущена – ми розмиваємо, адже суть публікації – не принизити когось чи виставити у поганому світлі. Фото в матеріалі – як доказ того, що журналісти дійсно особисто їхали у транспорті та рахували кількість тих, хто маску носив "формально".
Читайте також: Погляд покупця: як "карантинить" центральний ринок Рівного, якщо прийти без камер
45-й маршрут, ЗОШ-19 – Вербова – Кн. Романа.
Свій маршрут ми розпочали із зупинки на вулиці Князя Романа о 12:15. На Вербовій були за 45 хвилин.

Під час рейсу у маршрутці проїхало 18 пасажирів, 7 з них носили маски приспущеними з носа. Також одному з пасажирів водій зробив зауваження, щоб той одягнув маску на обличчя.

У маршрутці їхала жінка, яка після того, як в неї зайшла, почала говорити по телефону та спустила маску на підборіддя, так її й більше не одягнувши правильно. У самого водія маска на обличчі теж була приспущена.
Читайте також: Чи захищає носіння маски від COVID-19. Пояснення епідеміологів США
Журналістка Суспільного розпитала у водія 45 маршрутки, чи часто люди нехтують карантинними правилами та їздять у транспорті без захисних масок. Водій коментар дав, але робити фото та називатись – відмовився.
"Зазвичай, мало людей сідає в маршрутку без маски. Але такі є, й на них ніхто не звертає уваги. Якщо я таких бачу, то я роблю зауваження. Є інше, що не можна брати стоячих людей. А людям нема як добиратись додому в годину пік, особливо ввечері. Ми їдемо з Ювілейного, веземо людей на Північний, декілька чоловік вийшло й зайшло і все. А інші лаються – водій виходить крайнім, ледве не битись лізуть. Тепер ввечері мало їздимо", – розповів водій.
Читайте також: Де і кого штрафуватимуть за відсутність маски. Пояснює міністр юстиції
49-й маршрут, Енергетиків – Макарова.
У 49-й маршрутці рейс розпочався по 13-й із зупинки на Макарова, а закінчився в 13:40 на Енергетиків. За рейс у маршрутці проїхала 41 людина, зі спущеними масками ми нарахували 13 пасажирів.

У чотирьох дітей масок взагалі не було. На водієві маска закривала лише рота.
Читайте також: "Карантин вихідного дня" у Рівному таки буде. Що зачинять, а що ні

На кінцевій у водія ми запитали те ж, що й у його колеги раніше.
"За маски люди сваряться рідко, але є й такі, що сідають у маршрутку без них. В основному пасажири сваряться за те, що мало місць. Порушень нема, бо всі сидячі місця, а люди стоять на зупинках. Краще б тестів більше робили б, а не ходять з коронавірусом й до лікарів не звертаються та їздять по місту, й по ринках, й по маршрутках. Зараз біля вас хтось сяде й у нього коронавірус може бути, а може й не бути. Потрібно більше тестів робити", – розповів водій маршрутки 49 Сергій.
На запитання журналістки, звідки водій знає, що люди їздять у транспорті хворі, він відповів, що сам так захворів.
"Бо мене так заразили. Мій двоюрідний брат, того й знаю. Кума моя з кумом також перехворіли й не думали, що у них ковід, бо просто легко перенесли хворобу", – додає водій.
Читайте також: Рівненська адвокатка розповіла про штрафи за неносіння масок у громадських місцях
Тролейбус № 1, Мототрек – Ювілейний
У тролейбус за маршрутом №1 журналістка зайшла о 14-й, проїхала в ньому один рейс та вийшла о пів на четверту.

За півтори години, що тривав маршрут, тролейбус перевіз 128 пасажирів, з них 28 людей проїхали з неправильно одягненими масками. Під час поїздки, кондукторка зробила десяток зауважень пасажирам, щоб ті правильно одягнули маски собі та дітям.

"Тут буває все, за маски кондуктор, як Цербер Міфічний персонаж, який охороняв вхід до царства Аїду. Цербера здолав Геракл. Сьогодні це ймення жартівливо вживається на позначення будь-якого охоронця. Цербер не дозволяв проходити повз себе тим, хто спершу не кинув йому якусь подачку.ходить і говорить, щоб їх вдягали. Буває й таке, що люди заходять без масок. З ними боротись допомагають пасажири. Зазвичай, стараємось злагодити конфлікт, але так не завжди виходить. Буває й таке, що й матюкають і у всіх смертних гріхах звинувачують. Я сама перехворіла на цю заразу, тому вважаю, що карантин не потрібно було послаблювати спочатку й відкривати ринки та дозволяти пільговий проїзд, бо бабусі 350 раз на базар їдуть", – розповідає кондукторка тролейбуса № 1, жінка просила не називати її ім'я та не фотографувати.
Читайте також: Як і де найшвидше поширюється COVID. Пояснює рівненський санлікар
Тролейбус № 10, Мототрек – Автовокзал – Ювілейний
У тролейбус №10 сіли на кінцевій зупинці о 15:35. Проїхавши весь маршрут, вийшли на тій же ж зупинці, що й сідали о 16:50.

За більш ніж годину тролейбус провіз 77 пасажирів, з яких 24 їхали з неправильно одягненими масками. Одна жінка була без неї. Кондукторка три рази робила зауваження пасажирам, щоб одягали маски та одному відмовила у пільговому проїзді, адже він дійсний з 10-ї ранку до 16-ї вечора.

Журналістка Суспільного розпитала у кондукторки, як ситуацію з карантином і засобами захисту бачить вона.
"Буває таке, що пільговики сідають у тролейбус без маски, але ми їм постійно, як малим дітям, нагадуємо. Трапляється, що взагалі заходять без масок. В принципі, дотримуються карантину, один одному й зауваження роблять, бо ми не можемо все видивитись. Якщо в людини немає маски, ми питаємо, чого вона без маски, нагадуємо про неї, якщо нема, то висаджуємо – далі не веземо. Інколи буває, що хтось в салоні знайде в себе запасну, то дають, типу, як виручають", – розповіла кондукторка тролейбуса № 10 Ірина.
57-й маршрут, ПМК–100 – Коновальця
На завершення ми проїхались у 57-й маршрутці, рейс розпочався о 16:55 на зупинці ПМК-100, а закінчився о 17:25 на кінцевій. За 35 хвилин проїхало 50 людей, з них 16 були з неправильно одягненими захисними масками.

Водій двічі робив зауваження пасажирам, щоб ті одягали засоби захисту. На зупинках маршрутка зупинялась всього декілька разів, адже салон був заповнений.

Водія ми запитали те ж, що й його попередників.
"За всіма дивитись – це велика нагрузка. За людьми, за дорогою, щоб ні на кого не наїхати, гроші рахувати, щоб здачу давати, ще й за масками слідкувати мені потрібно. Якщо когось побачу, то роблю зауваження. Але в основному всі в масках їдуть. Повірте, тут у салоні є кому поправити тих, хто без маски" – розповідає водій 57 маршрутки Олександр.
Він додає, що на водіїв люди ображаються, бо ті не беруть до салону стоячих пасажирів.
Підсумок
За пів дня, що журналістка Суспільного провела у трьох маршрутках та двох тролейбусах, поїхало 283 пасажири. З них 68 одягнули маски неправильно та четверо взагалі були без масок.
За нашими спостереженнями, якщо до транспорту заходить 10 пасажирів, то у 2-х з них маска одягнена неправильно.