Чому двоє режисерів відмовилися від нагород Зеленського та куди подівся указ про їхнє нагородження

Чому двоє режисерів відмовилися від нагород Зеленського та куди подівся указ про їхнє нагородження

Ексклюзивно
Чому двоє режисерів відмовилися від нагород Зеленського та куди подівся указ про їхнє нагородження
Колаж, Суспільне

9 листопада президент Володимир Зеленський підписав указ № 491/2020, яким відзначив державними нагородами працівників культури та майстрів народного мистецтва. Двоє режисерів зі списку відмовилися від орденів. Станом на 12 листопада указ про нагородження зник із сайту президента і в Офісі президента не можуть пояснити, куди він подівся.

Що сталося

Пізно ввечері 9 листопада на сайті глави держави з'явилося повідомлення про підписання Володимиром Зеленським указу № 491/2020 "Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва".

11 листопада стало відомо, що режисер фільму "Атлантида" Валентин Васянович та режисерка стрічки "Земля блакитна, ніби апельсин" Ірина Цілик відмовилися від присуджених їм нагород.

Васянович назвав своє рішення етичним стосовно своїх колег і звинуватив владу у кримінальному переслідуванні кіновиробників.

"Як учасник кінематографічного процесу я протестую цією відмовою проти генерування владою кримінальних проваджень проти більшості кіновиробників, котрі створювали українську кіноіндустрію останніми роками. За дивним збігом обставин, ці "справи" переважно стосуються тих продакшенів, які представляли Україну на міжнародній арені", – зазначив Васянович у коментарі Lb.ua

Таку ж позицію висловила режисерка Ірина Цілик. Однак також додала, що вважає присудження їй такої нагороди завчасним.

"Ну яка з мене заслужена? Щиро кажучи, я дуже хочу бути корисною і заслужити любов та довіру своєї країни різними добрими справами. Але наразі було б недоречно мати таке звання, дивлячись на це з різних точок зору. По-перше, я лише починаю свій шлях у кінорежисурі. Крім того, вважаю недоречним приймати з легкою душею такі відзнаки в часи непевності, коли багатьох моїх колег із кіноспільноти було скривджено несправедливими діями нинішньої влади", - написала вона.

Згодом Цілик розповіла Суспільному, що після відмови від нагороди з ОПУ з нею ніхто не зв'язувався і коментувати цю тему вона більше не хоче.

"Перепрошую, що відмовляю, але я більше не хочу давати коментарі на цю тему. Усе, що хотіла, я написала на своїй сторінці", - сказала Суспільному режисерка.

У чому причина відмови

Мова йде про звернення Державного агентства з питань кіно до членів Ради з державної підтримки кінематографії та членів Експертних комісій від 4 вересня. Держкіно, зокрема, просило при оцінюванні проєктів під час другого туру пітчінгу "врахувати інформацію щодо наявності незакритих кримінальних проваджень щодо низки компаній та наявність незавершених та не зданих до Держкіно проєктів у попередніх роках".

За даними Держкіно, це, зокрема, компанії ТОВ "Трафік філмз", ТОВ "Лаймове світло", ТОВ "Артхаус Трафік", ТОВ Інформаційне агентство "Медіа ресурси менеджмент", Асоціація "Українська кіно-асоціація", громадська організація "Молодість", громадська спілка "Асоціація кіноіндустрії України", ТОВ "Пронто Фільм", ТОВ "Казка Продакшн", ТОВ "Студія "Червоний собака", ТОВ "Іллєнко Фільм", ТОВ "Ганзафільм", ТОВ "Фреш Продакшн Ю ЕЙ", ТОВ "Студія Гармата фільм" які є фігурантами справи ч.3 ст.191 КК України (привласнення або розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб).

Представники кінопродакшенів, щодо яких відкриті провадження, відмовились прокоментувати Суспільному ситуацію з відмовою режисерів від нагород. Також від коментарів відмовились представники кінофестивалю "Молодість".

"Кінофестиваль "Молодість" в даній ситуації не є компетентним інститутом, щоб коментувати вчинки кінорежисерів. Фестиваль намагається уникати різних політичних ситуацій, тож я не думаю, що тут є сенс коментувати від імені кінофестивалю. Я не можу прокоментувати особисто, бо це буде в такому випадку від імені кінофестивалю", – зазначив PR-директор "Молодості" Гліб Родченков.

Голова Держкіно Марина Кудерчук заявила Суспільному, що агентство перебуває на карантині, вона — на лікарняному і не може коментувати вчинок режисерів.

"Майже всі фільми Валентина (Васяновича - ред.) зняті за підтримки Держкіно. Не вигадуйте сенсації, де її немає", — зазначила Кудерчук.

Що кажуть експерти

Гендиректор "Довженко-центру" Іван Козленко заявив Суспільному, що підтримує відмову Васяновича і Цілик від нагород Зеленського.

"Дуже дивним публічним проявом політики Держкіно було ніким не підписане звернення, оприлюднене на сайті Держкіно напередодні 14 пітчингу із закликом до членів експертних рад і Ради з підтримки кінематографії при виборі проєктів керуватися не передбаченими законом критеріями, такими як наявність або відсутність кримінальних проваджень щодо провідних компаній-кіновиробників, найбільш активних на українському кіноринку в останні п’ять років. Інакше як тиском на компанії на експертні ради, і на Раду з підтримки кінематографії такі листи не можна трактувати", — каже Козленко.

Він також зазначив, що це не перший протест, який кіносектор "публічно демонструє щодо цієї політики, проте вони на жаль лишаються без відповіді".

"Останній лист, підписаний 200 підписантами з вимогою переглянути рішення Ради щодо 14 пітчингу, адресований президенту і прем’єр-міністру, залишився без відповіді. Це теж поганий сигнал для середовища, яке по суті лишається зараз сам на сам зі своїми проблеми під час коронавірусної кризи. Я приємно вражений моральним вчинком Васяновича. Але в більш глобальному сенсі я вважаю, що сама система державних нагород, успадкована від радянських часів, має бути радикально переглянута. Культура більше не виконує тієї функції, яку вона виконувала в радянському тоталітарному суспільстві", — наголосив голова "Довженко-центру".

Куди подівся указ про нагороди

Згідно з нумерацією указів на сайті Офісу президента станом на 12 листопада, видно, що одного документу не вистачає. Це указ № 491/2020, про нагородження митців.

Укази президента
Васянович. Скріншот

Суспільне звернулося за коментарем до представників Офісу президента, аби з'ясувати, чому указ про нагородження працівників національної культури та мистецтва зник із сайту.

Очільниця директорату з питань інформаційної політики ОПУ Ірина Победоносцева близько 10:00 12 листопада зазначила, що спробує з'ясувати цю інформацію. Станом на 14:00 на дзвінки та повідомлення вона не відповідала.

Речниця президента Юлія Мендель заявила, що їй нічого невідомо з цього приводу. "Я не бачила цього указу ще і не можу його коментувати. Треба з'ясувати це, я не володію інформацією", - сказала речниця президента.

Неофіційно, на Банковій відмовилися коментувати цю тему взагалі.

На початок