Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив про підписання заяви із президентами Азербайджану та Росії про припинення бойових дій в Нагірному Карабаху з 10 листопада. Після цього у Єревані люди вийшли на акцію протесту й увірвалися до парламенту країни, а президент Вірменії Армен Саргсян заявив, що з ним не проводили консультації щодо підписання угоди і про неї він дізнався з преси.
"Я підписав заяву про припинення війни в Карабаху з президентами Росії та Азербайджану. Я прийняв це рішення у результаті глибокого аналізу воєнного стану й оцінки людей, які найкращим чином володіють ситуацією", - написав Пашинян у Facebook.
Він додав, що текст відповідної заяви "дуже болісний особисто для мене і для нашого народу", але це рішення є "найкращим з можливих за поточної ситуації". Усі деталі про підписаний документ Пашинян пообіцяв надати найближчими днями.
"Це не перемога, але і поразки немає, поки ти не визнаєш себе переможеним. Ми ніколи не визнаємо себе невдахами, і це має бути початком нашої ери національного об’єднання та відродження", ㅡ додав він.
Президент Вірменії Армен Саргсян заявив, що дізнався з преси про підписання угоди про припинення боїв в Нагірному Карабаху. Він сказав, що з ним не проводили консультації, як з президентом. Про це йдеться в заяві Саргсяна у Facebook.
"Я не брав участі ні в яких переговорах. Врегулювання карабахського конфлікту - справа державної ваги. Будь-який крок, дія, будь-яке рішення, що стосується життєво важливих інтересів безпеки і прав Вірменії, Арцаха і всього вірменського народу, особливо підписання документа, повинні стати предметом всебічних консультацій і обговорень", - зазначив Саргсян.
За його словами, він негайно ініціює політичні консультації, щоб якомога швидше "погодити рішення, що випливають з порядку денного щодо захисту національних інтересів". Саргсян додав, що сподівається, що це питання буде вирішено протягом 10 днів.
Умови домовленостей
Про деталі домовленості повідомила пресслужба президента Росії Володимира Путіна:
- повне припинення вогню з 10 листопада;
- війська Азербайджану та Вірменії зупиняються на зайнятих позиціях;
- на лінії зіткнення сторін в Нагірному Карабаху та в Лачинському коридорі, що пов'язує Карабах з Вірменією, розміщуються російські миротворці;
- проводиться обмін полоненими, затриманими та тілами загиблих;
- біженці повертаються на територію Карабаху під контролем комісара ООН у справах біженців;
- контроль за транспортним сполученням здійснюється за допомогою прикордонних військ ФСБ Росії.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв у зверненні до народу повідомив, що на лінії зіткнення будуть також турецькі миротворці. Він оголосив про перемогу у війні, пише BBC.
Протести у Єревані
Після повідомлення Пашиняна про мирну домовленість щодо Карабаху тисячі людей вийшли на вулиці вірменської столиці. Про це свідчить трансляція протестів у місті.
Частина мітингувальників увірвалась в будівлю уряду, щоб знайти главу уряду Пашиняна. Вони вибили двері будівлі, розтрощили частину меблів та техніки.


У ході акції протесту мітингарі побили спікера парламенту Вірменії Арарата Мірзояна. Протестувальники витягли його зі службової машини і побили. Як пише Радіо Азатутюн, Мірзояна доправили до лікарні.
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян під прямого ефіру в Facebook заявив, що життю Мірзояна нічого не загрожує, проте його прооперували.
"Арарат Мірзоян - один з тих людей, хто зі сльозами на очах прийняв або ж не прийняв це рішення. У нашій політичній команді немає нікого, хто б прийняв це рішення без сліз, а якісь мерзотники нападають на Арарата Мірзояна і його дитину, якийсь негідник, який за останній рік не зміг задовольнити своє бажання побити людину",- сказав прем'єр.
Також частина протестувальників направилась до будинку прем'єр-міністра. Пізніше Пашинян відреагував на протесту у своєму Facebook. За його словами, з його резиденції, куди також прорвалися протестувальники, вкрали комп'ютер, годинник, парфуми, водійські права та інші предмети.

Пашинян заявив, що перебуває у Вірменії та продовжує виконувати обов’язки прем’єр-міністра.
Що відомо
- Азербайджан на початку жовтня погодився на переговори з ОБСЄ щодо конфлікту у Нагірному Карабаху. Наступного дня Азербайджан і Вірменія домовилися про припинення вогню, проте уже за добу почали звинувачували одне одного у порушенні режиму припинення вогню.
- 22 жовтня президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що азербайджанські війська встановили повний контроль над кордоном з Іраном.
- 9 листопада у повітряному просторі Вірменії поблизу кордону з Азербайджаном був збитий військовий гелікоптер Мі-24 Російської Федерації. МЗС Азербайджану визнало, що вертоліт був збитий їхніми військовими і пообіцяло виплатити компенсації.
- Цього ж дня військові Азербайджану взяли під контроль стратегічно важливе місто Шуша.