"Найважчі в житті": як місцеві вибори у Харкові оцінили члени виборчкомів та штабів

"Найважчі в житті": як місцеві вибори у Харкові оцінили члени виборчкомів та штабів

"Найважчі в житті": як місцеві вибори у Харкові оцінили члени виборчкомів та штабів Суспільне Харків

Нова система голосування, напружений підрахунок та вплив карантину — про такі складнощі на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року в ефірі "Українського радіо Харків" розповіли члени виборчих комісій та представники штабів політичних партій.

Голова однієї з харківських дільничних виборчих комісій Світлана Єгорова цьогоріч брала участь у виборах всьоме. Для неї вони стали найважчими у житті.

"Майже кожна друга людина не могла зрозуміти, де ставити галочку там, де було дві клітинки. Члени комісії, за законом, не можуть нічого пояснювати, а народ обурювався. Ми казали: питайте у виборців, дивіться зразки", — розповіла Світлана.

Найважчі вибори в житті — як місцеві-2020 оцінюють члени виборчкомів та штабівСуспільне Харків

Цьогоріч виборці могли голосувати за партію і певного кандидата у списку. Це ускладнило підрахунок.

"По кожному депутату голоси складно було рахувати. Кожні вибори до 02:00 ночі, а цього разу до 10:00 підраховували. Перед самими виборами повідмовлялися три члени комісії, були члени комісії 19 років, вони брали участь вперше, тому лише спостерігали, не рахували, і врешті підрахунком займалися п'ятеро членів комісії. Тому і затягнулося", — розповіла голова ДВК.

Додаткове навантаження — забезпечення і дотримання вимог карантину. Члени комісій мали працювати у масках і рукавичках, дезінфікувати ручки, видавати маски, тримати дистанцію. Найцікавіше, за спостереженнями Світлани, почалося, коли час було звозити бюлетені до районної і міської комісій.

"Перевезення бюлетенів — найцікавіша тема. Я як голова поїхала у міську комісію. Скупчення було велике, я ледь протиснулася, щоб отримати номер 356. Сказали, що він, може, буде завтра. Багато комісій просто розверталися і їхали назад. Ми здалися наступного дня о 3 ранку", — згадує Світлана.

Найважчі вибори в житті — як місцеві-2020 оцінюють члени виборчкомів та штабівСуспільне, Харків

Харківська міська ТВК зранку 26 жовтня

Голова виборчої комісії у Зачепилівці Володимир Гаглоєв сказав, що зіпсованих бюлетенів було до 2%. Люди ставили позначку не там, де хотіли, тоді зверталися до членів комісії із заявою, брали новий бюлетень, а попередній вважався зіпсованим:

"Люди не знали, куди ставити: за партій, за кандидатів. "Я хочу переголосувати, бо я неправильно поставив", — пишеться заява і видаємо новий бюлетень. Багато писали заяв, і ми давали інший, а цей вважався зіпсованим: з 1211 бюлетенів до 2% були зіпсовані".

За словами Гаглоєва, дільниця перерахувала і запакувала усі бюлетені о 6:25 ранку.

"Не продумало наше ЦВК. Надрукували, а як члени ДВК будуть помирати, це вже їх не хвилювало. Це ж дуже багато — і селищна рада, і районні депутати, і обласні, чотири бюлетені, по кожному кандидату, розкласти, запакувати...", — каже Володимир Гаглоєв.

Натомість у територіальних виборчих комісіях у Харківській області черг не було: "О 12:45 здали. У нас усе було оформлено, правильно пораховано, всі цифри зійшлися, 17 хвилин, і ми вийшли з територіальної виборчої комісії".

На думку голови штабу політичної партії "Блок Кернеса — Успішний Харків!" Олени Олешко, законодавство складне і для виборців, і для виборчих комісій та штабів:

"Законодавство було дуже складне як для територіальних, штабів, так і для виборців. Через це і явка низька — виборець був не готовий прийти на виборчкоми і визначитися. Такого, щоб понад тиждень підраховували результати, ще не було. Спершу рахували по партіях, а потім ділили окремо за партії і окремо за кандидатів".

Голова обласного осередку партії "Європейська солідарність" розповіла, що комісії довго рахували голоси не лише через складність із бюлетенями, а і через провокації:

"Ми стикнулися зі спамом скарг від однієї політпартії, яка намагалися заблокувати остаточне підведення результатів на тій чи іншій ТВК чи ДВК, і не давала можливості оголосити результати за підсумками підрахунку. Проте вибори можуть бути такими, які відбулися, тому що порушень не було понад 2%".

Найважчі вибори в житті — як місцеві-2020 оцінюють члени виборчкомів та штабівСуспільне Харків
Читайте також: Представники виборчої комісії у Харкові кажуть про блокування роботи з боку кандидата від ОПЗЖ

Що відомо

  • Місцеві вибори в Україні 25 жовтня 2020 року відбувались за новим законодавством. Жителі Харкова отримали чотири бюлетені — обирали не тільки Харківського міського голову, депутатів Харківської облради, міськради, але й депутатів Харківської райради. Через велику кількість бюлетенів, підрахунки на деяких дільничних виборчих комісіях тривали усю ніч й ранок. Спочатку до міської ТВК звозили протоколи з виборів до райради та облради. У перші дні роботи міської ТВК в приміщенні комісії утворилися черги із членів комісій.
  • Протоколи від комісій з виборів мера та депутатів міської ради міська ТВК почала приймати 30 жовтня, на п'ятий день після виборів. На місцевих виборах 2015 року 30 жовтня міська ТВК вже опрацювала 100% протоколів з виборів міського голови та оголосила результати.
  • 5 листопада Харківська міська виборча комісія визнала 84 кандидатів обраними депутатами Харківської міськради: як виглядатиме сесійна зала міськради нового скликання.
  • Остаточний список депутатів до облради обласна ТВК ухвалила 6 листопада.
  • Як політологи оцінили результати виборів у Харкові.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди