Закарпаттю сепаратизм не загрожує — фонд "Демократичні ініціативи"

Закарпаттю сепаратизм не загрожує — фонд "Демократичні ініціативи"

Опитування
Закарпаттю сепаратизм не загрожує — фонд "Демократичні ініціативи" Фото: Ужгородський прес-клуб

Загрози сепаратизму на Закарпатті немає, принаймні, за тими настроями, які панують серед населення Закарпаття. Про це на форумі "Re:Open Zakarpattia" заявив представник Фонду "Демократичні ініціативи" Андрій Сухарина.

Опитування проводилося з 24 серпня до 6 вересня 2020 року, вибірка — 1000 респондентів (500 — репрезентативна вибірка на Закарпатті, 500 — вибірка з-поміж нацменшин регіону).

Андрій Сухарина, зокрема, повідомив, що 50,8% людей бачить Закарпаття у складі унітарної України, частина (37,6%) – у складі унітарної країни, але з розширеними повноваженнями місцевих рад і громад. Лише невеличка частка (2,8%) говорить про федералізацію. "Із складу нацменшин 31% не відповіли на це питання. Саме по собі це нічого не говорить. З цими громадянами України треба працювати, доносити візію", — розповів представник Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.

Експерт зауважив, що питання розширення повноважень регіону співзвучне з процесами децентралізації. Згідно з опитуванням, вірять у децентралізацію 55% закарпатців, 25% — не згодні, 20% не змогли відповісти на це питання.

"Нацменшини оцінюють ситуацію в регіоні більш песимістично", — експерт

"Як люди загалом оцінюють ситуацію в регіоні? Здебільшого, як спокійну, навіть 11% як благополучну, — каже Андрій Сухарина. Закарпатці краще оцінюють ситуацію в регіоні, ніж українці в країні (благополучно тільки 3%). 7% кажуть про ситуацію в регіоні як критичну і вибухову", — додав експерт. "Нацменшини оцінюють ситуацію більш песимістично. Закарпатці дивляться у майбутнє з оптимізмом, але без великих очікувань. Домінуюча частина говорить, що нічого особливо не зміниться. Тренд, характерний для Закарпаття – трохи менше оптимізму", — розповів експерт.

26% закарпатців позитивно ставляться до контрабанди

Водночас за словами Андрія Сухарини, 26% закарпатців позитивно ставляться до тих краян, які займаються контрабандою. Ще 25% людей байдуже, що області притаманна така зайнятість. Лише 37% говорить, що це не прийнятно.

Також поблажливо значна частина закарпатців ставиться до тіньової зайнятості. "Лише у 25% немає близьких, які не виїхали чи не виїжджали б закордон на роботу чи постійне проживання. Йдеться про членів сім’ї чи близьких друзів. Ще один аспект, який дуже критичний — майже 50% опитаних думали, щоб виїхати з України і 7% вже робили конкретні дії для цього. Половина — це дуже багато, такого відсотку не спостерігається в інших регіонах", — зазначив Андрій Сухарина.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди