"Це трохи дивно". Правозахисниця про заборону партнерських пологів у Франківську

"Це трохи дивно". Правозахисниця про заборону партнерських пологів у Франківську

"Це трохи дивно". Правозахисниця про заборону партнерських пологів у Франківську facebook

Проводити партнерські пологи у період карантину заклади охорони здоров’я можуть з певними обмеженнями, однак законні підстави для їх заборони відсутні. Про це Суспільному Карпати розповіла регіональна представниця Уповноваженого ВРУ з прав людини в Івано-Франківській області Людмила Непийвода.

За її словами, батьки мають право на партнерські пологи. Для цього вони повинні завчасно звернутися до адміністрації пологового будинку з відповідною заявою.

"Наказ МОЗу № 234 від 10-го травня 2007-го року зобов’язує керівників закладів охорони здоров’я організувати в стаціонарі присутність партнера на пологах, не більше двох людей. Ця функція не лежить ні на обласній раді, ні на структурних підрозділах охорони здоров’я, а саме - на закладі охорони здоров’я. Чому у нас це по-іншому розвивається, це трохи дивно. Якщо жінки отримують відмову, потрібно звертатися у вищі органи управління. Також не виняток - звертатися до уповноваженого з прав людини. І, звичайно, - до суду", - каже Людмила Непийвода.

Щодо рішення обласної комісії ТЕБ і НС в Івано-Франківській області щодо заборони партнерських пологів, то представниця уповноваженого з прав людини в області вважає, що для того, щоб зробити висновок, чи порушені права породіль, треба вивчити, якими критеріями керувалася комісія. Адже у публічному просторі немає оприлюдненої доповіді керівника департаменту охорони здоров’я. Тому в офісі Уповноваженого з прав людини "це питання ще не вивчали".

Крім того, Людмила Непийвода озвучила права породілі.

  • Право самостійно обирати собі лікаря або вимагати його заміну, якщо співпрацювати не вдалося. При цьому лікар зобов’язаний у доступній формі пояснити мету запропонованого дослідження, лікувальних заходів, прогноз на майбутнє, в тому числі, і ризики для здоров’я жінки і її дитини.
  • Право на психологічну підготовку до пологів. Йдеться про підготовчі курси в поліклініках і жіночих консультаціях для вагітних та членів її родини, які планують брати участь у партнерських пологах.
  • Право вибору пологового будинку і лікаря.
  • Право на інформацію. Медперсонал повинен інформувати жінку про стан її здоров’я та майбутньої дитини не лише в усній, але й у письмовій формі. Їй не можуть відмовити у ознайомленні із запитами в медичній документації.

Натомість, заступниця медичного директора КНП "Івано-Франківський перинатальний центр" Івано-Франківської міськради Любов Федорович каже: "Згідно з протоколом позачергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій в Івано-Франківську був виданий наказ по управлінню охорони здоров’я, що на період червоної і помаранчевої зон в міському перинатальному центрі проведення пологів за присутності партнерів призупинено. А також - у зв’язку з рішенням обласної ради. До покращення ситуації з коронавірусом".

За її словами, у вересені-жовтні провели 12 партнерських пологів. З них сім - шляхом кесаревого і п'ять - фізіологічних. У листопаді звернень про партнерські пологи не було.

Щодо того, що адміністрація пологових будинків самостійно ухвалює рішення щодо проведення партнерських пологів, пояснює: "Сергій Львович (Стефанко, директор міського перинатального центру- ред.) не висловлював свою думку, бо його й не питали. Рішення прийняла комісія облради, і нам рекомендували припинити партнерські пологи".

Любов Федорович розповіла, що до партнера, який приходить підтримати свою дружину на пологах, є певні вимоги: "Він повинен пройти відповідну підготовку у Школі відповідального батьківства, яку проводить лікар-психолог у нашому закладі. Також він повинен бути здоровим – мають бути відсутні інфекційні захворювання. Він проходить обстеження - флюорографію органів грудної клітки, посів органів носоглотки на носійство патогенного стафілокока. Також протягом 48-ми годин до пологів він повинен мати результат ПЛР-тестів щодо наявності COVID-19".

За її словами, завдання партнера на пологах – не лише емоційна та психологічна підтримка, а й допомогти жінці подолати біль. Крім того, він ухвалює рішення щодо діагностичних, лікувальних маніпуляцій, оперативних втручань, знеболення, якщо його дружина без свідомості. Також йому показують дитину після народження.

При проведенні фізіологічних пологів партнер знаходиться з породіллею дві години після пологів, а після кесаревого розтину – чотири. Після чого покидає стаціонар.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди