В селі на Рівненщині люди встановили вказівники з історичними назвами вулиць

В селі на Рівненщині люди встановили вказівники з історичними назвами вулиць

В селі на Рівненщині люди встановили вказівники з історичними назвами вулиць Суспільне Рівне

Вказівники з прив'язкою до історичних назв і прізвищ, які домінували у тому чи іншому кутку села, встановили в Дермані Першому на Рівненщині. Це ідея місцевої жительки Олени Демчук. Попри бізнес у Здолбунові, вона принципово залишається в рідному селі. А нині взялася популяризувати його історію. Односельці підтримали її ідею грошима.

Жінка каже, що це лише початок і акцентує на тому, що назва села – чоловічого роду, а не жіночого. Тож правильно говорити – Дермань Перший і йому 1300 років.

На вказівниках – не офіційні назви вулиць, а історичні.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

Цей вказівник скеровує в урочище "Скит"

"Це такий острівець природи, можна сказати, недоторканий, який є найкращий в Дермані... Вулиця Марчуки і це називається Марчуківський скит. За легендою, з цього скита почалося перше поселення Дермані", – розповідає Олена Демчук.

Уродженці Дерманя роз'їхалися по всьому світу, – каже Олена Демчук. А коли навідуються сюди, то орієнтуються за місцевими назвами.

"Вулиці шукають за старими назвами в селі. Тому й вирішили прив'язати старі, колишні назви", – зазначає ініціаторка.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

"Стара-стара криниця, яка утворилася завдяки декільком джерелам. І старожили іменують її як криниця "Безодня". І місцина така тут, що колишні господині тут, зазвичай, зустрічалися. Тут було таке центральне місце, де хто прав, хто воду носив", – розповідає Олена Демчук.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

Влітку 2020-го дерманці зорганізувалися й облаштували це місце. І коли чистили криницю, то зрозуміли, що назва Безодня – не лише через стрімкий спуск. Під час літньої толоки і з'явилася ідея появи таких вказівників.

"Спонтанне рішення. Вирішила наша команда дерманська просто від себе щось зробити хороше і приємне для села," – каже ініціаторка.

Самі зібрали кошти і самі ж встановили загалом 10 таких вказівників по всьому селу.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

"Вулиця Марчуки – зараз як Вискокогірна зареєстрова. Вулиця Шинковці, де зараз теж встановили табличку, офіційно – Шевченка. Семенюки – вулиця Лесі Українки. Сліпці – вулиця Миру. Змінені вулиці. Але деякі й так залишилися", – розповіла секретарка сільради Наталія Кочаровська.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

Офіційна назва вулиці Сидори від історичної на вказівнику різниться лише однією кінцевою буквою. Це найстаріша у Дермані вулиця і теж названа за домінуючим на ній прізвищем. Вона йде праворуч від в'їзду в село.

Дерманські вказівникиСуспільне Рівне

А зліва – герб Дерманя Першого. Його теж встановили одночасно із вказівниками. Це сучасна розробка геральдистів за замовленням Олени Демчук і уродженця Дерманя, історика Андрія Жив'юка.

"Взагалі селу 1300 років. І не було в нас ні прапора, ні герба. Починався Дермань з монастиря і починався Дермань з міфу... що колись давно богатир заснув під дубом і його роздер дермань, тобто звір", – каже Олена Демчук.

Наразі ще мають завершити встановлення прапора Дерманя, – каже Олена Демчук. І додає, що це лише початок візуалізації історії в їхньому селі.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди