Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подій

Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подій

Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подій Оригінальне

Їх називали куркулями та ворогами радянської влади. До кінця життя вони прожили з тавром ворог. Все це про селян які повстали проти колективізації. За більш як 10 років у 20-х - 30-х роках минулого століття на Поділлі відбулось близько 5000 масових виступів, про це Суспільному розповів історик Павло Кравченко.

Одне із таких виступів - тривало майже 2 тижні. З 23 жовтня по 5 листопада 1920 року. Селяни Журавлівки, що на Вінниччині протистояли регулярним військам червоної армії.

Петро Стовпчатий у Журавліці мешкає з народження. Тут, каже народилось не одне покоління його роду. Про журавлівське повстання селян йому розповів дід. Його хата була при вʼїзді до села.

Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подійОригінальне

На фото: Петро Стовпчатий

Селяни опиралися червоноармійцям майже 2 тижні. Остаточний штурм Журавлівки відбувся 5 листопада.

Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подійОригінальне

1920 року на Поділля ввійшли регулярні дивізії червоної армії, аби придушити повстання непокірних селян, які боролись і за власне майно, і за незалежність своєї країни, каже історик Павло Кравченко. Таких селянських повстань як у Журавлівці, було десятки.

"У 1921 році було ліквідовано, на території Поділля, за рік 52 збройні повстанські загони. На Поділлі був масовий повстанський рух.”

Журавлівське повстання 1920 року у розповідях нащадків учасників тих подійОригінальне

На фото: Павло Кравченко

Всіх, хто брав участь у таких повстаннях карали засланнями та розстрілами. Про долю деяких з них рідні дізнались лише в останні роки.

“Знаю про те, що тоді був ворог народу - зараз виявився герой. Пишаюся своїм дідусем, але на жаль мало про нього знаю”, - каже правнучка учасника селянського повстання Тетяна Дребнюк.

“Діда піймали в потязі. Він тікав, а потім за місяць розстріляли”, - розповідає онук учасника селянського повстання Петро Нестерук.

Селянські повстання на Поділлі тривали до 32-го року, каже історик Павло Кравченко. А далі був голодомор.

Памʼятник учасникам Журавлівського повстання у селі Маяки встановили кілька років тому. Історію повстанського руху тут Надія Пшенична, почала вивчати із 72 року, та до 90-х років у селі ніхто про них не розповідав. Страх після репресій, розстрілів та голодомору, більшість очевидців тих подій, змусив замовкнути назавжди, каже Надія Пшенична.

Читайте також

  • Палац Потоцьких на Вінниччині перетворили на мистецький простір
  • Виставку, присвячену козаку Мамаю, презентують у Вінниці
  • Новий експонат: знайдений на Вінниччині зуб мамонта передали до краєзнавчого музею
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди