Петербург в мініатюрі і масонські знаки: міфи про Полтаву

Петербург в мініатюрі і масонські знаки: міфи про Полтаву

Петербург в мініатюрі і масонські знаки: міфи про Полтаву Суспільне Полтава

За офіційними даними Полтаві більше 1100 років. Не дивно, що з містом пов'язано чимало загадкових оповідок. Суспільне зібрало 5 найпопулярніших міфів про обласний центр.

Міф перший: походження назви річки Ворскла

Існує легенда, що напередодні Полтавської битви московський цар Петро І спостерігав за переправою військ за допомогою підзорної труби. Лінза з неї начебто випала і покотилася в річку. Через це цар обурився і сказав: "Эта река − вор скла" (прим. крадій скла). Однак річка Ворскла згадується ще у "Повісті временних літ" у 12 столітті та в "Іпатієвському літописі", який був написаний у 15 столітті.

Річка ВорсклаСуспільне Полтава

Річка Ворскла

А сама назва річки складається з тюркського кореня "ворск" (назва одного із племен) та болгарського топонімічного суфікса "-ла".

За іншою версією назва "Ворскла" походить від скіфо-сарматських слів "вор" і "скол" в значенні "біла вода".

Міф другий: Полтава − маленький Петербург

Існує думка, що Кругла площа Полтави, композиційний центр і символ міста наслідують Двірцеву площу у Санкт-Петербурзі. Це не зовсім так.

Зліва - Корпусний сад у Полтаві, зправа - Двірцева площа у Санкт-ПетербурзіСуспільне Полтава

Зліва - Корпусний сад у Полтаві, зправа - Двірцева площа у Санкт-Петербурзі

Архітектор Артур Ароян говорить, що полтавська Кругла площа завершена раніше Двірцевої. Більше того, на 20 років раніше, ніж Олександрівська колона, встановлений і Монумент слави у Полтаві. Артур Ароян вважає, що у Полтаві, як і в інших містах, де композиційні центри створювалися з нуля, робили так звані експерименти, щоб зрозуміти, які архітектурні рішення доцільно робити в Санкт-Петербурзі, а які ні.

Міф третій: замок Річарда

Інша легенда Полтави пов’язана з будинком за адресою Пушкіна, 40. Місцеві навіть дали йому назву – "замок Річарда". Ймовірно, через схожість із Замком Річарда Левове серце у Києві. Хоча ніякого стосунку до англійського короля будинок не має.

Легенда говорить про те, що однієї дощової ночі загадковій чоловік почав винаймати кімнату на останньому поверсі будівлі. Це було ще на початку 20 століття. Через деякий час містом почали ширитися чутки, що біля будинку начебто відбуваються дивні речі. Наприклад, коні могли злякано іржати поруч та відмовлялися їхати далі. А ще над дахом навіть досі шумно і моторошно кружляють зграї граків.

Зліва - будинок по вулиці Пушкіна, 40 у Полтаві, зправа - Замок Річарда у КиєвіСуспільне Полтава

Зліва - будинок по вулиці Пушкіна, 40 у Полтаві, зправа - Замок Річарда у Києві

Історичного підтвердження ця історія не має. Будинок у вікторіанській стилістиці − перший прибутковий у Полтаві. Його 1890 року звів повірений Перцович. Інтер’єр будинку цілком відповідав вимогам багатих постояльців.

Таку загадкову атмосферу будівля навіює своєю архітектурою. А от зграї граків − це типовий випадок для осінньо-зимового періоду, вважає архітектор Артур Ароян.

Міф четвертий: підземний хід до Хрестовоздвиженського монастиря

Кажуть, що під Хрестовоздвиженським монастирем є підземний хід. За чутками, тунель веде до мікрорайону Червоний Шлях. Побудували його нібито за гроші полтавського полковника Мартина Пушкаря.

Однак дослідники говорять, що технічно у 17 столітті такий прохід зробити було неможливо. Не тільки через велику відстань і перепади рельєфу, а й через водну перешкоду. Між монастирем і містом протікає невелика річка Тарапунька, а колись ще й річка Рогізна. Підземні ходи під водоймами навчилися створювати лише у другій половині 19 століття у найбільш розвинених країнах, де використовували бетон.

Міф п'ятий: масонський знак на пам'ятнику загиблим козакам

Пам'ятник загиблим козакам зведений на Панянському бульварі, круті схили якого були частиною фортифікаційних укріплень Полтави. На хресті – напис "Українським загиблим козакам" і знак "Всевидяче око", вписаний у рівнобедрений трикутник. Люди кажуть, що це масонський знак і в ньому зашифровані якісь послання. Однак, це не так.

Пам'ятник загиблим козакам у Полтавіdost.mistaua.com

Пам'ятник загиблим козакам у Полтаві

У Полтаві дійсно функціонувала відома масонська ложа "Любов до істини". Туди навіть входив Іван Котляревський.

Однак, такі символи, як "всевидяче око" зображали ще на козацьких хоругвах (прим. − бойовий прапор). Вони з'явилися задовго до появи масонства.

Більше відео, де розповідаємо про міфи про Полтаву можна знайти тут.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди