Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог – про вибори на Кіровоградщині

Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог – про вибори на Кіровоградщині

Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог – про вибори на Кіровоградщині

Низька явка виборців обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Так прокоментував проміжні результати виборів у Кіровоградській області керівник Центральноукраїнської соціологічної лабораторії Едуард Клюєнко. Він розповів Суспільному про те, що вплинуло на виборця, який дійшов до кабінки для голосування.

Попередні результати виборів оголошують штаби партій, в області чи не вперше, не проводили екзит-полів (за виключенням опитування соціологічної групи ”Рейтинг” на замовлення штабу ймовірного наступного голови громади в Олександірії Сергія Кузьменка).

Чому не було екзит-полів?

Щоб проводити такі дослідження, треба серйозні гроші. Це перша причина. І по-друге, якщо політсила оголошує, що будуть їх проводити, то не можуть не показати результати після виборів. Тобто, ти платиш гроші, і ще й можеш потім вимушено показати низькі результати. Не думаю, що у Андрія Ранковича (чинного голови Кропивницького) не було цих грошей. Можливо, справа в тому, що жодне соціологічне опитування напередодні виборів не передбачало, що вибори мера пройдуть у першому турі, а Кузьменко мабуть вірив у перемогу.

На думку соціолога, у регіоні лідирують

  • Пропозиція
  • Європейська солідарність
  • Батьківщина
  • Опозиційна платформа — За життя
  • Голову Кропивницького ймовірно визначать вже у першому турі. Ним стане Андрій Райкович.
  • У більшості населених пунктів області перемагають чинні мери.

Черги

На результати не можуть впливати тільки вони, але стали однією з головних причин результатів, які ми бачимо. Я назвав ці вибори пандемічними-недовиборами. Одні не прийшли, бо боялись захворіти, це зрозуміло.

Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог про вибори на Кіровоградщині
Черги на дільницях у Кропивницбкому в день виборів.

Літні люди не бояться черг, навпаки – це спосіб поговорити, провести час, обговорити ситуацію в державі. Для людей середнього віку – це вже складність, але вони готові якийсь час постояти, щоб виконати свій громадянський обов’язок. А молодь – підійде, побачить чергу, і одразу йде, навіть не вагаючись.

Так партія "Перспектива міста" Артема Стрижакова втратила свої голоси. Всю кампанію соціологічні служби показували, що у Кропивницькому буде боротьба двох партій-лідерів: "Пропозиції" Райковича і "Перспективи міста" Стрижакова. Остання набрала вдвічі менше голосів, ніж передбачалось, бо її передвиборча кампанія орієнтувалась радше на більш молодий електорат.

Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог про вибори на Кіровоградщині
Андрій Райкович та Артем Стрижаков

А загалом по області черги – це одна із причин низьких показників "Слуги народу".

Що вплинуло на виборця, який голосував

Наразі Кіровоградська облась показала, що регіон знову більше тяжіє до східної України, це показують непогані результати ОПЗЖ. Нагадаю, що внутрішньополітичний курс країни завжди визначався тим, як проголосує Центральна Україна. Зростання рейтингу ОПЗЖ прогнозоване, бо інші політичні сили останніми роками були при владі, але обіцяних змін люди не отримали, тому хто залишається? Ті, хто в опозиції.

Явка обвалила результати одним політсилам і допомогла іншим. Соціолог про вибори на Кіровоградщині
Голосують у Високих Байраках. Суспільне: Кропивницький

Падінням рейтингу "Слуги народу", окрім згаданих черг, послужив Андрій Балонь, якого презначив керувати регіоном президент (екс-очільника області спімали на хабарі 1,8 млн гривень – ред.).

Всі ті, хто голосував за праві сили – "Свободу", "Народний фронт", "Правий сектор" "перетекли" до "Європейської солідарності" Порошенка.

Вибори очільників громад

У багатьох містах області ( Кропивницький, Новомиргород, Мала Виска, Новоукраїнка) очільники громади очевидно не зміняться. Така тенденція спостерігається по всій Україні. Цим головам дуже "повезло". Вони втрапили в той момент, коли через реформи децентралізації їх громади отримали шалені кошти, в порівнянні з попереднім рівнем фінансування. У Кропивницькому, до прикладу, це було 400-700 мільйонів, то зараз це 3 мільярди.

В Олександрії на виборах мера спрацював "Ефект Лукашенка", просто естетична втома у виборців від одного й того ж керівника (Степан Цапюк керує громадою з 2010 року, з 1998 по 2006 вибирався на цей пост двічі – ред.), тому голову переобрали.

Андрій Кузьменко та Степан Цапюк
Андрій Кузьменко та Степан Цапюк. Україна-Центр

На Кіровоградщині проголосували за неопоміщика Лозінського (головою Підвисоцької ОТГ Голованівського району обрали Віктора Лозінського – колишнього народного депутата, засудженого за вбивство у 2011 році – ред.). Наразі там немає лідерів, які б себе проявили гарно у господарській діяльності, і люди голосують за те, щоб не розвалилось у громаді хоч те, що є.

Криза еліт, коли виборці голосують не "за", а "всупереч", спостерігається в Україні і надалі.

Читайте також

На початок