ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного Бугу

ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного Бугу

ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного Бугу Суспільне Миколаїв

Державна екологічна інспекція перевіряла причетність товариства з обмеженою відповідальністю "Емза" (Первомайської гідроелектростанції) до різкого зниження рівня води у водосховищі Південного Бугу та масової загибелі червонокнижних видів риб. Можлива причина: наявність ушкоджень на греблі, через які витікає вода.

Зниження рівня води в Первомайському водосховищі нижче максимально допустимих позначок призвело до збитків водним біологічним ресурсам річки та масової загибелі червонокнижних видів риб.

ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного БугуСуспільне Миколаїв

Директор ТОВ "Емза" Георгій Кузьменко говорить, що перед ремонтом все узгодили з водними структурами, місцевою владою і водоканалом. Рівень води був у нормі на початок робіт.

"Це входило в загальний план робіт: замінити дерев’яну надбудову греблі на Первомайській ГЕС в зв’язку з тим, що вона вже використовувалася багато років і вже до осінньо-зимового періоду 20 – 21 років не витримала б", – розповів директор ТОВ "Емза" Георгій Кузьменко.

Не зменшували рівень води до дозволеної позначки 62/46 метрів по балтійській системі, а працювали на 62/56, тобто на 10 см вище, погодні умови дозволяли це. Тиждень працювали без зауважень. 26 вересня помітили зменшення рівня води. А в ніч з 27 на 28 вересня він опустився на метр.

ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного БугуСуспільне Миколаїв

"Я замовив довідку щодо гідропостів, які розташовані вище по течії Первомайського гідровузла і нижче по течії, де впадає в річку Південний Буг Синюха. Це дає можливість провести аналіз водності і причин, які стали наслідком різкого зниження води у Первомайському водосховищі. І в цій довідці я побачив, що з 26 вересня значно знизились витрати на вході у Первомайське водосховище", – розповів Георгій Кузьменко.

ТОВ "Емза" заперечує звинувачення у причетності до мору риби у водосховищі Південного БугуСуспільне Миколаїв

Начальниця відділу техногенно-екологічної безпеки Басейнового управління водних ресурсів Південного Бугу, що у Вінниці, Лариса Кошова говорить, що не припиняли попуски води вище Первомайської ГЕС.

"Гайворон працював. Раптово там за сутки пішло півтора мільйона води. Був відповідний Акт обстеження. Це не погоджувальний лист. Тому що ми, згідно з положенням про басейнове управління, не надаємо погоджувальних документів. Необхідно було погодити дане пониження з первомайським водоканалом", – розповіла Лариса Кошова.

Директор комунального підприємства "Первомайський міський водоканал" Дмитро Малішевський говорить, що директор ТОВ "Емза" всі дії щодо ремонту погоджував лише в телефонному режимі, документально це не затверджено.

Подробиці в репортажі кореспондентів Суспільного

Авторка – Тетяна Макушева, оператор – Юрій Руденко.

Начальник відділу техногенно-екологічної безпеки Регіонального офісу водних ресурсів у Миколаївській області Руслан Туз причинами різкого зниження води в Первомайському водосховищі, що потягнули за собою мор риби, називає низьку водність басейну Південного Бугу та незадовільний стан споруд ГЕС.

Підприємство отримувало скарги щодо останнього факту.

29 вересня інспектори Управління державного агентства рибного господарства в Миколаївській області зафіксували знищення червонокнижної риби на понад 17 млн грн. Усе через осушення ділянки р. Південний Буг від с. Кінецьпіль Первомайського району до б’єфу Первомайської ГЕС. Тоді склали протокол на правопорушення, що передбачено ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Наразі від коментарів відмовляються, бо триває слідство.

23 жовтня завершилася 10-денна перевірка на Первомайській ГЕС Державною екоінспекцією. Результати повідомляти відмовляються. Директор ТОВ "Емза" Георгій Кузьменко говорить, що нарікань не виявлено, причина обміління річки не в ушкодженнях на греблі.

"Складений Акт від третього вересня про обстеження стану гідротехнічних споруд Первомайської ГЕС, в комісію входили також працівники РОВР. Висновки Акту можна просто процитувати: гідротехнічні споруди знаходяться в задовільному стані. Первомайським гідровузлом здійснюється забезпечення екологічних витрат відповідно режиму роботи водосховищ, водних господарських систем у басейні річки Південний Буг в умовах низької водності 20 року", – розповів Георгій Кузьменко.

Читайте також: "На Кіровоградщині повернули державі водосховище"

Георгій Кузьменко звертався до басейнового управління після різкого зниження води щодо того, що готові приймати попуски, не завершуючи ремонтні роботи.

"Вони перестали контролювати режим роботи річки Південний Буг у межах ділянки від Гайворонського водосховища до Первомайського. Повинно надходити не менше 6,5 кубів води. А згідно з їхнім рішенням, з 26 вересня витрати знизилися до чотирьох кубів, до 3,9 кубів. Тобто зменшення витрат призвело до обміління річки", – говорить Георгій Кузьменко.

Відомо, що за цим фактом відкрите кримінальне провадження.

Кореспонденти Суспільного відправили запит до ГУНП у Миколаївській області.

Чекаємо на відповіді щодо ходу слідства.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди