Рада збільшила штрафи за ухиляння від мобілізації

Рада збільшила штрафи за ухиляння від мобілізації

Доповнено
Верховна рада
Верховна рада. УНІАН

Верховна рада сьогодні, 9 травня, проголосувала за законопроєкт №10379 про внесення змін в кримінальний кодекс та кодекс про адміністративне правопорушення за порушення мобілізації. Зокрема документом передбачено збільшення штрафів для тих, хто ухиляється від мобілізації.

Про це у Telegram повідомив нардеп від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

Цей законопроєкт у другому читанні підтримали 256 парламентарів. Зазначається, що "проти" ніхто не проголосував, ще 4 нардепи — утрималися.

"Обʼєктивно, всі зміни, які обіцяв комітет (з правоохоронної діяльності — ред.) внести про помʼякшення — зробили. Багато негативних норм прибрали", — додав Железняк.

Цей закон має набрати чинності через місяць після того, як його підпише президент України Володимир Зеленський.

Згідно з законопроєктом, очікується, що суми штрафів для ухилянтів від мобілізації будуть наступними:

  • за порушення правил військового обліку: штраф від 3 400 до 5 100 гривень, за повторне порушення або в особливий період – від 17 000 до 25 500 гривень;
  • за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час: від 5 100 до 8 500 гривень – для громадян, від 17 000 до 34 000 гривень – для посадових та юридичних осіб;
  • за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у воєнний час: від 17 000 до 25 500 гривень – для громадян, від 34 000 до 59 500 гривень – для посадових та юридичних осіб.

Коментуючи законопроєкт, голова комітету Верховної ради України з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас зазначив, що штраф — це адміністративна, а не кримінальна відповідальність, передає кореспондент Суспільного із приміщення українського парламенту.

"Це перший рівень відповідальності, якщо ми кажемо про мобілізацію. Даним законопроєктом не чіпаються будь-яким чином норми, які передбачають кримінальну відповідальність. Тобто в нас в державі є спочатку адміністративна відповідальність, потім кримінальну. І ця законодавча ініціатива підвищує штрафи, які стосуються саме адміністративної відповідальності", — сказав він.

Іонушас додав, що штраф може бути накладений за ухилення від мобілізації протягом трьох місяців з моменту виявлення порушення, але не пізніше року, з моменту вчинення.

Водночас член парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Андрій Осадчук заявив, що передбачені законопроєктом штрафні санкції навіть для нього є "великими".

"17-25 тисяч гривень – це великі гроші. Це великі гроші для Києва, це великі гроші для мене особисто, а для якихось провінційних міст і сіл — це дуже великі гроші. Тобто, скоріш за все, у нас буде ситуація, коли ці штрафи не будуть оплачені громадянами, бо в них може просто не бути цих коштів. І, звичайно, тоді включається процедура виконавчого провадження, і таким чином можна буде блокувати рахунки й стягувати майно", — сказав він.

Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законну силу документ набуде 18 травня 2024 року.

На початок