На місцевих виборах українці обирають представників влади на місцях – тобто майбутніх керівників громад, а також депутатів до рад різних рівнів. Це стосується обласної, районних, міських, селищних та сільських. А у Полтаві – ще й районних у місті рад.
За результатами місцевих виборів на Полтавщині мають обрати 16 міських голів. Претендентів же на ці посади – 132. Це і представники політсил, і безпартійні. У громадах, де населення 75 тисяч та більше, вибори можуть відбуватися у два тури. Зокрема, це стосується Полтавської та Кременчуцької.

Вибори можуть відбуватися у два тури
"Виходять два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів. Це умова, якщо ніхто з кандидатів не набере більше 50% голосів. Другий тур відбувається протягом 2 тижнів після завершення першого туру", − говорить координатор мережі "Опора".
На цих виборах громади розділяють за кількістю виборців – до 10 тисяч та більше.
Малих на Полтавщині 33 – 11 селищних та 22 сільських. Тут вибори депутатів – за мажоритарною системою. Тобто, на посади проходять ті, хто вище у рейтингу за результатами голосування. Кандидати можуть іти і від партій, і шляхом самовисування.

Громади розділяють за кількістю виборців – до 10 тисяч та більше

Як голосують громади до 10 тис. виборців
У бюлетені в такому випадку виборець заповнює лише одну пусту клітинку. Відповідно, обрати можна лише одного кандидата.
У громадах, де понад 10 тисяч виборців, діє пропорційна система із відкритими списками. Це не лише публікація переліку представників від політсили, а голосування за конкретного кандидата. Хто отримає більше голосів, підіймається вище у рейтингу партії. І, якщо вона пройде до ради, має більше шансів зайняти депутатське крісло.
За такої системи немає самовисування.

У громадах, де понад 10 тисяч виборців, позначку треба ставити у двох клітинках
А в бюлетенях позначку треба ставити у двох клітинках – за партію та конкретну людину від неї. Але, якщо не визначилися, можна відмітити лише політсилу.
Проте у списку кожної партії є лідер, який першочергово пройде до ради.
"Це на всіх рівнях виборів – перший кандидат. Він закріплений у списку. Якщо партія долає 5-відсотковий бар’єр, то він також проходить. Після нього можливі зміни, може другий кандидат по округу посунутися, якщо хтось набере більшу квоту, а він не набере цю квоту", − каже координатор мережі "Опора".
За такою виборчою системою формують обласні, міські, районні, районні у місті та ради громад.
Найчисельніша серед них – обласна. На Полтавщині до неї серед 861 кандидата мають обрати 84 депутати.

На Полтавщині до обласної ради серед 861 кандидата мають обрати 84 депутати.
За новим адміністративним поділом в області утворили 4 райони. Отож, і депутатів обиратимуть до 4 райрад. По 54 до Полтавської та Кременчуцької, а по 42 до Лубенської та Миргородської.
У 16 міських рад загалом мають обрати 472 депутати. У кожній буде від 22 до 42 обранців.
А селищних та сільських рад, де більше 10 тисяч виборців, – 11. У кожній по 26 депутатів.

Кого і куди обираємо: місцеві вибори на Полтавщині
Щодо Полтави – тут лишається ще й три райради у місті – Київська (38), Шевченківська (38) та Подільська (34).

У Полтаві лишається три райради
Обранці набувають повноважень впродовж місяця після виборів, каже Костянтин Донченко.
"За умови, якщо буде другий тур виборів, цей процес може трохи затягнутися. Але вже у листопаді ми матимемо нові ради, вони будуть проводити перші сесії, складати присяги і починати працювати", − зазначив координатор мережі "Опора".