Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцією

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцією

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцією Колаж Тетяна Нікуліна

Кореспонденти Суспільного зібрали відповіді на найгостріші питання які виникають у людей, що стикнулися з коронавірусною хворобою. Відповіді дають провідні медичні фахівці Миколаївської області.

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцієюsucco Pixabay

Якою повинна бути поведінка родичів, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцією COVID-19, які не підлягають госпіталізації?

"Якщо захворів пацієнт в родині і він не підлягає госпіталізації, то поведінка родини нічим не повинна відрізнятися від того, як раніше відносилися до цієї людини в родині. Безумовно, ця людина може заразити ще когось із членів сім'ї, але не факт, що хтось із членів сім'ї, прийшовши додому із безсимптомним носійством, не став причиною захворювання цього члена родини. Тому до таких людей відноситись абсолютно нормально. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом в основному. Це залежить від імунітету людини.

Звичайно, повинно постійно провітрюватись приміщення, в якому перебуває пацієнт. Бажано, щоб ця людина, на момент захворювання знаходилась в окремі кімнаті і менше контактувала із людьми. Звичайно, всі члени сім'ї ідуть на самоізоляцію до одужання з моменту контакту для того, щоб не розповсюджувати цю інфекцію далі. Було чітко сказано, що 80% населення перенесе цю недугу на ногах, а деякі навіть і не будуть знати, що вони перехворіли цією інфекцією. Але є 20% наших людей, які, на жаль, перенесуть цю недугу в тяжкому стані.

Тому, звичайно, якщо в сім'ї є бабусі, дідусі похилого віку, люди, які страждають на ендокринні захворювання, цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, такі люди повинні однозначно бути відокремлені від тих пацієнтів, які хворіють.

Дезінфікувати, протирати підлогу і поверхні, звичайно, необхідно в приміщенні, де знаходиться пацієнт, тричі на добу. І провітрювання", – начальниця управління охорони здоров'я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай.

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцієюУНІАН

Як працює Миколаївський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф після звернення пацієнтів з підозрою на коронавірусну інфекцію COVID-19?

"При зверненні пацієнтів на швидку медичну допомогу, а саме за номером 103, з підозрою або встановленим діагнозом COVID, є декілька алгоритмів розвитку подій – госпіталізація, амбулаторне або інші види лікування.

Якщо пацієнт звертається вперше за дзвінком 103, в нього немає встановленого діагнозу COVID-19, але є симптоми. Розподіляємо ці симптоми на легкі – тобто один із симптомів, наприклад, температура, швидка медична допомога рекомендує звернутись до сімейного лікаря за фактичною адресою проживання. Якщо немає у нього декларації – у сімейну амбулаторію, де він може визначити, чи є у нього діагноз COVID-19.

У випадку, якщо він звертається у сімейну амбулаторію, виїжджає мобільна бригада із представників сімейної амбулаторії. Проводить ПЛР-забір і через деякий час повідомляють про наявність в даного пацієнта хвороби або ні. Якщо діагноз встановлено, але перебіг захворювання легкий, хворому рекомендовано залишатися вдома, під наглядом сімейного лікаря.

Інший розвиток подій – це коли пацієнт звертається за екстреною медичною допомогою на 103. В нього визначаються симптоми, які порушують летальні функції, наприклад, не вистачає кисню при диханні, дуже висока температура, яка не зменшується при прийомі жарознижувальних препаратів, є підтверджений діагноз COVID-19 або підозра. В цьому випадку виїжджає швидка медична допомога і госпіталізує хворого або в інфекційну лікарню або в інший стаціонар, який визначений для пацієнтів.

Коли пацієнт почуває себе погано, необхідно однозначно визначитися з етапом. Це або швидка медична допомога, або сімейна амбулаторія.

Перебіг хвороби, за даними статистики, на 80%, це легкий перебіг. Тому потрібно мати декларацію з сімейним лікарем та звернутись до нього при наявності одного із симптомів", – головний лікар Миколаївського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Миколаївської обласної ради, Андрій Самойлов.

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцієюLuisella Planeta Leoni Pixabay

Якщо у вас захворів хтось із членів родини на COVID–19 або ви підозрюєте, що у вас є симптоми коронавірусної інфекції, або ви контактували з пацієнтами з підозрою на коронавірусну інфекцію COVID–19?

"Перше, що Ви повинні зробити, звернутися до Вашого сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. Він чітко дасть роз'яснення, що Вам треба робити.

Якщо Ви захворіли, до Вас виїде бригада додому і візьме у Вас тест на ПЛР-діагностику. Або іншим чином визначать як Ви будете обстежені. Можливо, це буде забір ІФА на імуноглобуліни. І в разі, якщо імуноглобулін М буде позитивний, то тоді береться ще тест ПЛР-діагностика. Сімейний лікар визначить Ваш стан, призначить Вам лікування, буде спостерігати Вас телефоном. І в разі погіршення Вашого стану, Вам буде проведено додаткове обстеження, до якого відноситься або рентген грудної клітини, або КТ-дослідження органів грудної клітини.

В залежності від ступеня ураження легень, буде скеровано або на госпіталізацію до ковідних стаціонарів, на базі яких відкриті ліжка для лікування пацієнтів з підтвердженою ковідною хворобою. І там Ви будете отримувати лікування.

Якщо у Вас перебіг легкого ступеню важкості, немає враження легеневої тканини, тоді Ви будете амбулаторно лікуватися, виконуючи всі вказівки Вашого сімейного лікаря до повного одужання.

Ті документи, які Вам необхідно, будуть видані по закінченню Вами лікування і отримання ПЛР-досліджень по тому, як Ви одужали", – начальниця управління охорони здоров'я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай.

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцією

Чому важлива вакцинація у час боротьби з пандемією коронавірусної інфекції COVID – 19?

"По-перше, чому ми ніколи не припиняємо вакцинацію під час пандемії будь-яких інфекцій, не тільки коронавірусу. Тому, що якщо припинити цю рутинну планову вакцинацію, ми можемо отримати спалах іще плюс якоїсь інфекційної хвороби, яка є вакциноконтрольована. Тому для цього ніколи не припиняється вакцинація під час будь-яких пандемій і епідемій, для того, щоб ми хоча би під час однієї хвороби не отримали ще спалах другої хвороби. Тому, що нашаровуючись одна хвороба на другу, значно підвищує ризики захворіти або тим, або іншим захворюванням, і підвищує ризики смертності.

Тому, звичайно, ми не припиняємо вакцинацію. Обов'язково вакцинуємо всіх діток, дорослих в будь-який час епідемії.

Що би хотілось сказати в плані того, що маємо рутинну, я би ще рекомендувала проводити додаткову вакцинацію. Вона не є обов'язковою в календарі щеплень. Але, наприклад, діти до 5 років та особи, старші 65 років, є особами групами ризику. Або ті, які мають хронічні захворювання, я би рекомендувала вакцинуватися додатково від грипу та від пневмококової інфекції.

Як створити додатковий захист імунітету від ускладнень, які можуть відбуватися від коронавірусу та під час грипу. Тому, що зараз з епідемією коронавірусу ми будемо потихеньку заходити в епідемію грипу. І це буде дві важкі інфекції. Для того, щоб мінімізувати важкі перебіги, рекомендовано ще робити таку додаткову вакцинацію.

Я би сказала, що хоча б не варто абсолютно боятися вакцинації. Звичайно, якщо виникають якісь питання, Ви можете звертатися до свого сімейного лікаря, до свого педіатра, які можуть розказати більш детально, пояснити для чого це, чому це ми робимо.

Якщо педіатр не може пояснити або має якісь побоювання вакцинувати дитинку з якоюсь хронічною хворобою, треба направляти до вузького спеціаліста для того, щоб зробити більш комплексне обстеження і вирішити питання чи потрібно щось робити, що додатково зробити, або що зробити із обов'язкового календаря", – експертка з дитячої імунології в Миколаївській області Ольга Жмура.

Фахівці роз'яснюють: Що робити, якщо у родині є хворі з коронавірусною інфекцієюtruthseeker08 Pixabay

Як вберегти людей похилого віку від поширення коронавірусної інфекції COVID–19?

"У час швидкого поширення коронавірусу всі ми стали вразливішими. Є серед нас і ті, кому зараз особливо складно. Це люди, які не так швидко обмінюються інформацією або взагалі не мають до неї швидкого доступу. І це можуть бути люди старшого віку, які не користуються Інтернетом. Поцікавтеся, чи є у Вас такі сусіди, чи є у них все необхідне, щоб покликати на допомогу.

Якщо Ви будете починати з ними розмову, скажіть, що Ви просто хочете допомогти. Подзвоніть до них у двері. Залиште, наприклад, аркуш із корисними телефонами. Їх Ви можете знайти на сайті Національної служби здоров'я України. Запитайте їх, чи мають вони сімейного лікаря, чи підтримують вони з ним контакт. Чи є в них мобільний телефон чи інші засоби для зв'язку. Зрештою, запитайте чи є гроші на мобільному рахунку, чи вміють вони подзвонити. Також можете ввічливо їм нагадати, це буде незайвим, що зараз не час іти до лікаря або поміряти тиск чи поспілкуватися. Натомість розкажіть, що коли піднімається температура вище за 38 градусів, коли з'являються задишка і кашель, потрібно одразу телефонувати в 103.

Для профілактики важливо нагадати, що потрібно мити руки з милом, не торкатися обличчя. Це правила стандартні, усі їх знаємо, але повторювати і нагадувати і собі, і іншим не буде зайвим.

Запитайте також, чи є у цих людей необхідні ліки і чи стосуються вони програми “Доступні ліки”. Якщо так – то допоможіть отримати електронний рецепт по телефону. І Ви також можете допомогти навіть принести ці ліки за цим рецептом з аптеки.

Ізоляція – це те, що збереже здоров'я в усіх нас, обмеження соціальних контактів. Ми можемо дотримуватись ізоляції, але не ізолювати допомогу і людяність", – представниця пресслужби Національної служби здоров'я Христина Петрик.

Авторка – Галина Самойленко.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди