У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020

У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020

У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020 Фото: Наталія Тарасенко

22 жовтня організатори онлайн пресконференції за проміжними результатами гендерного моніторингу виборчого процесу в Житомирській області розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020. Моніторинг проводили в 10 областях України.

Під час пресконференції довготермінова спостерігачка гендерного моніторингу в Житомирській області, очільниця Житомирської обласної громадської організації "Паритет" Наталія Тарасенко розповіла, що гендерний моніторинг мав на меті відстежити, з якими викликами стикаються жінки під час виборів і які можливості для них відкриває виборчий процес:

"Цьогоріч вперше за всю історію країни ми маємо 40 % гендерної квоти, закріпленої законодавчо. Це означає наявність у виборчому списку не менше 40 % представництва тієї чи іншої статі. В даному випадку мова йде про жінок, бо вони мають низький відсоток представлення в органах прийняття рішень. Але оскільки 54 % населення України – це жінки, і серед виборців жінок також більше, то потрібно враховувати інтереси представників обох статей, щоб жінки також могли представляти інтереси і потреби своєї широкої групи".

У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020Фото: Наталія Тарасенко

Наталія Тарасенко

В діючих органах влади, за словами Наталії Тарасенко, порушений гендерний баланс:

"Якщо говорити про Житомирську область, то відсоток представлення жінок в органах прийняття рішень є кричуще малим. Наприклад, станом на вересень 2020 року у Житомирській облраді відсоток представництва жінок був 9,5 %, тобто, 6 жінок і 57 чоловіків. В Житомирі цей показник складає 19 % – 8 жінок і 34 чоловіки".

У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020Фото: Наталія Тарасенко

У Житомирі розповіли, з якими викликами стикаються жінки-кандидатки під час місцевих виборів 2020

Активна фаза гендерного моніторингу місцевих виборів стартувала у вересні. На першому етапі проводився збір та аналіз відкритих даних в усіх областях України, а також спостереження за виборчою кампанією та глибинні інтерв'ю з кандидатками різних рівнів у 10 областях – Вінницькій, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Львівській, Одеській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій та Чернівецькій.

За цей період було проведено 42 глибиних інтерв'ю, у 21 випадку жінки були членкинями політичних партій, ще у 21 – йшли самовисуванками.

93 % опитаних жінок висловили думку, що збільшення кількості жінок, які балотуються на місцевих виборах 2020 року, сталося завдяки законодавчому запровадженню гендерних квот. Третина опитаних зіштовхувалися із фактами виборчого насильства, каже Наталія Тарасенко:

"Зокрема, мова йшла про булінг і чорний піар в соцмережах, пошкодження агітаційних матеріалів і застосування фізичного насильства до агітаційних груп жінок. Був один випадок, коли від імені кандидатки роздавали продуктові набори, хоча сама вона була не причетна до цього. Тобто, ми можемо констатувати, що виборча кампанія не є прозорою з точки зору методів її ведення".

Моніторинг триватиме до кінця листопада. На момент його завершення кількість проведених глибинних інтерв'ю має сягнути двохсот. На завершальному етапі інтерв'ю проводитимуть із кандидатками, які перемогли і стали депутатками або очолили громади.

"Частина жінок може відмовлятися від участі, навіть якщо вони перемогли, – говорить Наталія Тарасенко. – Деякі партії могли заключати з ними договори про формальність участі у виборчому процесі. І це теж може бути негативна тенденція, яку ми будемо відслідковувати на етапі, коли вже будуть оголошені результати. Будемо дивитися, чи всі вони пройшли, чи ніхто не відмовився, а якщо відмовився, то з якої причини. Звісно, є певний відсоток жінок, яких партії, які не працювали з жінками, добирали в свої списки. Глибинні інтерв'ю покажуть, наскільки партії працювали з жінками і давали їм можливості будувати успішні виборчі кампанії, стаючи переможницями на своїх округах".

Зі слів Наталії Тарасенко, однією з цілей моніторингу є побудова діалогу з політичними партіями – аби участь жінок була більш прозорою, і вони були представлені на рівних позиціях з чоловіками. Партії мають розуміти важливість роботи з жінками і набирати їх у свої списки не лише, коли оголошується старт виборчої кампанії. Таким чином, вдасться зменшити кількість спекуляцій і пересторог у виборчому процесі.

Будь-який результат починається з перших кроків і важливо, щоб партії ці кроки робили, каже Наталія Тарасенко.

Додамо, що проведення гендерного моніторингу місцевих виборів 2020 року у десяти областях України ініціював міжнародний благодійний фонд "Український жіночий фонд" у партнерстві з Національним демократичним інститутом.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди