В Івано-Франківську презентували, як перероблятимуть відходи

В Івано-Франківську презентували, як перероблятимуть відходи

В Івано-Франківську презентували, як перероблятимуть відходи
Суспільне Карпати

В Івано-Франківському університеті нафти і газу представили результати дослідження щодо відновлення енергії з твердих побутових відходів. Енергію науковці пропонують відновлювати шляхом термічної обробки.

В Івано-Франківську презентували, як переробляти відходи
В Івано-Франківську презентували, як переробляти відходи. Суспільне Карпати

Університет нафти і газу разом із румунськими та словацькими колегами рік працювали над спільним проєктом. В межах цих досліджень обладнали лабораторію визначення теплоти згоряння твердих побутових відходів вартістю приблизно 40 тисяч євро. В результаті науковці дослідили, що пластик має найбільший енергетичний потенціал.

Теодозія Яцишин
Теодозія Яцишин. Суспільне Карпати

"Нам потрібно налагоджувати систему роздільного сміттєзбирання, бо цей варіант, що зараз функціонує для процесів саме відновлення енергії таким методом обробки, – це досить складно, і, відповідно, понижується показник відновлення енергії, також і надходить в атмосферу багато забруднювачів, саме в такому режимі", - каже експертка проєкту, доцент кафедри екології Теодозія Яцишин.

За словами керівника української команди проєкту Максима Карпаша, Франківщина має великі перспективи щодо переробки сміття, як і самих відходів. Як результат, область може отримати джерело енергії разом із інвестиціями та вирішити екологічну проблему.

Максим Карпаш
Максим Карпаш. Суспільне Карпати

"Два генеральних напрямки – добувати сміттєвий газ завалочний, що ми, в принципі, почали, і далі його перетворювати в інші види енергії або сортувати і спалювати. Наш проєкт був націлений на те, щоб оцінити енергетичний потенціал від спалювання, - розповідає Максим Карпаш. - Ми можемо дойти до відчутної частки в енергетичному балансі нашої області десь до 10 %, для порівняння вся відновлювана енергетика зараз генерує десь відсотків чотири".

Двічі-тричі на рік до Івано-Франківська приїжджають інвестори, які готові вкласти гроші в переробку сміття, але хочуть отримати й гарантії щодо тривалості своєї діяльності, каже начальник управління інвестиційної політики Ігор Попадюк.

Ігор Попадюк
Ігор Попадюк. Суспільне Карпати

"Коли приходить інвестор, він каже: "Я готовий побудувати завод". Але цей завод чи по спалюванню, чи по сортуванню, чи це буде вторсировина, яка продаватиметься. Треба також питання вирішити збору цього, тому що в нас зараз, наприклад, вивозить АТП, але 100 % тоді має вивозити інвестор. Тобто, тут треба попрацювати і в напрямку проведення тендерів або звільняти місто від тендерів на вивезення сміття. Тому що може виграти один перевізник, який збирає сміття, а інвестор хоче забезпеченням сміттям на 10-20 років, тому ми говоримо про законодавчу базу", - розповідає Ігор Попадюк.

На початок