"Що вони роблять та скільки їм платять". Сім запитань про вибори на Сумщині

"Що вони роблять та скільки їм платять". Сім запитань про вибори на Сумщині

"Що вони роблять та скільки їм платять". Сім запитань про вибори на Сумщині Суспільне Суми

Чим займатимуться депутати місцевих рад та міські голови після того, як більшість людей за них проголосує 25 жовтня? За що вони будуть відповідати і що не входитиме у їхні обов'язки? Обираючи свідомо, варто дізнатися відповіді на ці запитання.

"Що вони роблять та скільки їм платять". Шість запитань про вибори на СумщиніСуспільне Суми

Скільки депутатів у місцевих радах Сумської області?

Це залежить від кількості виборців у громаді. Сумська міська рада – 42 депутати, 38 - у Конотопі, Шостці та Ромнах, 34 - в Охтирці та Лебедині, 26 – у Глухові, Путивлі, Тростянці, Кролевці, Білопіллі, Бурині. Сумська обласна рада - 64 депутати.

Що робить депутат місцевої ради?

Представляє інтереси свого округу та територіальної громади. Від їхнього імені має вирішувати їх проблеми - через запити до органів державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів; вносить пропозиції до порядку денного сесій, працює у складі депутатських комісій, може ініціювати оголошення недовіри міському голові, розпуск виконкому та звільнення посадовців відповідної ради.

Яка зарплата у депутата місцевої ради?

На відміну від нардепів, депутати місцевої ради НЕ отримують зарплатню, їхнє депутатство - на БЕЗОПЛАТНІЙ основі. Єдиний депутат, який отримує за свою роботу винагороду – секретар ради. Що стосується обласної ради, тут зарплату отримує голова, його заступник, а, за рішенням ради, її може отримувати також і голова бюджетної комісії. При цьому, всі ці люди не мають права суміщати роботу в облраді з іншою або бізнесом.

"Що вони роблять та скільки їм платять". Шість запитань про вибори на СумщиніСумська платформа реформ

Що вирішують міський голова та депутати?

 • формують місцевий бюджет і розмір місцевих податків і зборів;
 • управляють об’єктами комунальної власності, ЖКГ та побутового обслуговування, землею громади, благоустроєм.

Що НЕ МОЖУТЬ робити міський голова та депутати?

 • визначати рівень пенсій;
 • займатись питаннями обороноздатності країни та армії;
 • розслідувати кримінальні справи та притягати винних до відповідальності;
 • регулювати загальнодержавні податки;
 • встановлювати тарифи на газ та електрику, зв’язок, проїзд у міжміському автомобільному та залізничному транспорті, а також на: тепло та гарячу воду, холодне водопостачання та каналізацію, збір та вивіз сміття (якщо підприємства є ліцензіатами Національної комісії, яка здійснює держане регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг);
 • ремонтувати дороги державного значення
"Що вони роблять та скільки їм платять". Шість запитань про вибори на Сумщині

Що таке "депутатські кошти"?

Це гроші місцевого бюджету, які щороку передбачають у кошторисі на виконання депутатами своїх повноважень (у тому числі обіцянок). Суму визначає сам депутатський корпус. Але “на руки” депутати ці гроші не отримують, а подають заявки на їх використання, і вже той чи інший підрозділ місцевої ради, у віданні якого знаходиться вирішення того чи іншого питання, реалізує заявку - з дотриманням загальних бюджетних процедур.

Що таке депутатський звіт?

Депутат місцевої ради зобов’язаний періодично, але не рідше одного разу на рік, звітувати про свою роботу перед виборцями. У якому форматі це проводити - кожен вирішує самостійно, але це має бути публічно. І не пізніше, ніж за 7 днів депутат має повідомити в місцевих ЗМІ (або в інший спосіб, визначений місцевою радою) про час і місце свого звіту.

Читайте також: Місцеві вибори-2020. Кого ми обираємо та що треба знати про компетенції влади
"Що вони роблять та скільки їм платять". Шість запитань про вибори на Сумщині

Автор - Олексій Захарченко

Що відомо

 • Дві третини депутатів Сумської міської ради не прозвітували про свою роботу за минулий рік. Такі результати проєкту "Атестація депутатів".
 • Центральна виборча комісія оголосила з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня.
 • Кожен виборець має приходити голосувати на дільницю зі своєю ручкою, а для людей з ГРВІ повинні стояти окремі кабінки.
 • На вибори до Сумської міської ради подалися 14 політичних партій, до обласної - 12.
 • Повні списки кандидатів в депутати Сумської міськради від усіх партій опубліковані тут.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди