Педагогічний дослід та "Отрада": що пов'язувало відомих учених із Полтавщиною

Педагогічний дослід та "Отрада": що пов'язувало відомих учених із Полтавщиною

Педагогічний дослід та "Отрада": що пов'язувало відомих учених із Полтавщиною Суспільне Полтава

Лікар Микола Скліфосовський та педагог Антон Макаренко народилися не в Полтаві. Але життя і наукова діяльність у певний період були тісно пов'язані з обласним центром. Про зв’язок всесвітньовідомих учених із Полтавою розкаже Суспільне.

Микола Васильович Скліфосовський

Один з найвидатніших хірургів XIX століття – Микола Васильович Скліфосовський. Він народився 6 квітня 1836 року у бідній сім’ї на хуторі біля міста Дубоссари Херсонської губернії.

Микола Васильович Скліфосовськийwikipedia.org

Микола Васильович Скліфосовський

Ім'я видатного хірурга, військового лікаря, ученого-новатора, доктора медицини відоме всьому світу. Був почесним членом Лондонського медичного товариства, Товариства чеських лікарів в Празі, Товариств лікарів-хірургів в Парижі і Будапешті. Скліфосовський брав участь у трьох війнах як військово-польовий лікар. Одним із перших у Російській імперії запровадив асептику і антисептику. Власноруч сконструював апарат, що підтримував наркоз під час операцій. До цього лікарі могли оперувати не довше 5 хвилин. Скліфосовський ввів чимало нового у хірургічну практику.

Після 1871 року він з родиною переїздить до маєтку другої дружини на Полтавщину. Його маєток "Отрада" розташовувався на території сучасного дендропарку в полтавському мікрорайоні Яківці.

Лікар любив займатися садоводством. Біля будинку мав фруктовий сад, сам доглядав за ним. Вирощував яблуні, груші, абрикоси, персики, грецькі горіхи і шовковицю. Із плодами Скліфосовський робив досліди, зокрема, схрестив два сорти яблунь і груш, одержав соковиті й ароматні сорти.

Микола Васильович був губернським гласним, почесним мировим суддею полтавського повіту, членом Полтавського сільськогосподарського товариства. Займався благодійництвом. За власні гроші побудував школу для сільських дітей, розраховану на 40-45 учнів.

В окремому будинку він приймав хворих селян, робив складні операції в Полтавській земській лікарні.

13 грудня 1904 року Микола Скліфосовський раптово помер у віці 68 років. Поховали вченого неподалік від місця Полтавської битви. 25 травня 1979 року перед головним корпусом Полтавської обласної клінічної лікарні, яка носить ім’я Скліфосовського, відкрили пам’ятник хірургу. Також у полтавському мікрорайоні Яківці є провулок, названий на його честь.

Полтавська обласна лікарня імені М. Скліфосовськогоwikipedia.org

Полтавська обласна лікарня імені М. Скліфосовського

Антон Семенович Макаренко

На Полтавщині Антон Макаренко прожив більше 25 років. Саме тут створив свою "Педагогічну поему". А ще – здійснив педагогічний дослід, який не має подібних. 1988 ЮНЕСКО визнало Антона Семеновича одним з чотирьох видатних педагогів світу поряд з Джоном Джуї, Георгом Кершенштейнером та Марією Монтессорі.

Антон Семенович Макаренко

Антон Семенович Макаренко

Народився письменник і педагог на Сумщині. 1917 із золотою медаллю закінчив Полтавський учительський інститут. А вже за три роки, у свої 32, Макаренко приймає пропозицію Полтавського відділу народної освіти організувати і очолити колонію для безпритульних і неповнолітніх правопорушників. За місяць відкриває її у селі Ковалівка Полтавського району в колишньому поміщицькому маєтку.

Розпочавши такий педагогічний експеримент, Макаренко зумів перетворити потенційних злочинців на організованих, свідомих і активних членів суспільства. Основа методики Макаренка – це виховний колектив, в якому діти пов'язані дружніми, побутовими та діловими цілями. Саме ця взаємодія служить комфортним середовищем для розвитку особистості.

"Будь-яка робота в класі завжди є одночасно роботою і виховною, але зводити виховну роботу тільки до навчальної не можна", − говорив педагог.

О.М.Горький і А.С.Макаренко з групою вихованців колоніїwikipedia.org

О.М.Горький і А.С.Макаренко з групою вихованців колонії

Макаренко вважав, що спілкування педагогів і учнів має базуватися на дружніх взаєминах, повазі вчителя до учня, вірі в його сили і можливості.

Антон Макаренко розробив теорію дитячого колективу. Розкрив основні його ознаки, визначив стадії розвитку, шляхи формування і методику використання виховних можливостей колективу.

Педагог прожив 51 рік, помер і похований у Росії.

1988 року у селі Ковалівка Полтавського району року на місці, де 1921–1925 була дитяча трудова колонія, відкрили музей-заповідник Макаренка. Його іменем названі низка навчальних закладів в Україні.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди