У США розглянуть законопроєкт про використання заморожених активів РФ на користь України — Politico

У США розглянуть законопроєкт про використання заморожених активів РФ на користь України — Politico

Сполучені Штати
Конгрес Сполучених Штатів. Associated Press

Конгрес Сполучених Штатів передасть на розгляд президенту країни Джо Байдену двопартійний законопроєкт про використання заморожених російських активів для допомоги Україні.

Про це пише Politico.

Зазначається, що цю законодавчу ініціативу схвалили комітети Палати представників та Сенату США. Вона дозволить конфіскувати від 5 до 8 мільярдів доларів російських активів, які спрямують на відбудову України. Дискусії щодо цього документу почнуться, коли Конгрес розроблятиме новий законопроєкт про допомогу Україні.

Видання також пише, що цей закон містить "низку нюансів, які все ще потрібно вирішити". Так, деякі законодавці США занепокоєні тим, що закон про використання заморожених активів Росії для підтримки Україні можуть розглядати як заміну більшої допомоги Києву.

Ідея про використання заморожених російських активів також наштовхнулася на опір у Європі. Попри це, лідери ЄС "просуваються вперед", конфіскуючи прибутки від заморожених російських активів замість того, щоб повністю конфіскувати їх, пише видання.

Посадовець американського Міністерства фінансів Френч Хілл каже, що варто розширити коло потенційних арештованих коштів та способів їх використання. Зокрема, він хоче, щоб законопроєкт охоплював не лише російські активи, а й державні підприємства

"Це не громадянська війна. Це вторгнення країни-члена Великої п'ятірки ООН, що порушує всі відомі нам норми міжнародного права. І тому, коли буде досягнуто мирного врегулювання, Росія повинна виплатити суверенному сусідові певну компенсацію. Це чудовий спосіб створити фонд для відновлення України після миру", — сказав Хілл.

В адміністрації президента Байдена таку ідею вітають. Наразі там ведуть переговори із союзниками, включно з країнами-членами "Групи семи" (G7), аби переконатися, що всі скоординовані у тому, аби змусити Росію заплатити".

Що відомо про заморожені російські активи

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС. Більшість цих активів перебуває у бельгійській Euroclear, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд.

29 січня посли Європейського союзу досягли згоди щодо використання прибутку від заморожених російських активів для допомоги Україні.

Що відомо про вилучення російських активів на користь України

Наприкінці квітня 2022 року Палата представників Конгресу США схвалила законопроєкт, який передбачає конфіскацію заморожених активів російських підсанкційних юридичних та фізичних осіб. Вилучені кошти пропонується спрямувати для надання додаткової військової та гуманітарної допомоги Україні.

24 червня 2022 року Сенат Канади схвалив законопроєкт, який передбачає можливість конфіскації російських активів.

18 листопада 2022 року Європейський Союз заморозив 68 мільярдів євро російських активів, згідно з внутрішнім документом Єврокомісії. Наразі Євросоюз вивчає можливість направити деякі із заморожених активів банку Росії на відновлення України. Обговорення перебуває в ранній стадії, тому що для таких кроків потрібен перегляд правової основи.

У липні 2023 року повідомлялось, що лідери Європейського союзу підтримують плани, які передбачають введення податку на непередбачений прибуток, отриманий від заморожених активів Центробанку РФ сумою понад 200 мільярдів євро, для допомоги у відновленні України.

У жовтні 2023 року влада Естонії схвалила і направила до парламенту поправку до закону про міжнародні санкції, яка серед іншого передбачає використання російських заморожених активів для відшкодування збитків, завданих Україні через війну.

30 листопада 2023 року прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомляв, що до Конгресу Сполучених Штатів внесено законопроєкт про арешт заморожених активів Росії на користь відновлення України.

Наприкінці грудня 2023 року Сполучені Штати запропонували “Групі семи” (G7) план конфіскації російських активів на 300 млрд доларів.

На початок