Унаслідок "великого обміну", який відбувся 29 грудня, на підконтрольну Києву територію повернулося 76 українських бранців. Від початку, за словами президента Володимира Зеленського, домовлялися про 81, але кілька людей залишились на окупованій території, бо там мешкають їхні родини. Росія та підконтрольні їй бойовики вимагали повернути 141 особу. Україна передала 127, ще 14 відмовилися повертатись на окуповані території.
ЗВІЛЬНЕНІ
Серед інших, Україні вдалося повернути авторів "Радіо Свобода" Станіслава Асєєва й Олега Галазюка, які перебували в полоні з літа 2017 року. У серпні 2018 року телеканал "Россия 24" показав програму, в якій полонений Асєєв нібито підтверджує, що працював на українську розвідку. Це було вперше, коли бойовики показали Асєєва від моменту затримання. Правозахисники непокоїлися з приводу його місцеперебування, а також того, що під час ув’язнення йому погрожували і, можливо, катували. Міжнародним організаціям було відмовлено у доступі до полоненого. Бойовики засудили Асєєва до 15 років колонії.
Також звільнено кількох українців, яких в ОРЛО засудили як учасників "диверсійної групи". Бойовики звинувачували їх у "вбивсті" начальника "міліції ЛНР" Олена Анащенка, а також у причетності до загибелі Михайла Толстих на прізвисько "Гіві" (ватажок бандформування "Сомалі", загинув 8 лютого 2017 року) та Арсенія Павлова на прізвисько "Моторола" (ватажок банформування "Спарта", загинув 16 жовтня 2016 року). Бойовики стверджували, що група готувала вбивство ватажка "ДНР" Олександра Захарченка. У "ЛНР" заявили, що в "диверсійну групу" входили 16 осіб. Серед тих, кого повернули: Сергій Іванчук, Іван Дєєв, Іван Катишев, Олександр і Володимир Данильченки.
Звільнено водія з Алчевська Едуарда Алояна. Цього року "суд" в ОРЛО засудив його до 12 років позбавлення волі за "шпигунство" на користь України.
Бойовики також звільнили засуджену ними до 12 років за "шпигунство" 24-річну жительку Луганська Вікторію Вороніну. Також звільнена власниця зоомагазину з Первомайська Олена Сорокіна, яку бойовики викрали минулого року через те, що вона наклеїла на стіні листівку із закликом підтримати Україну у війні з РФ. На обмін Сорокіна приїхала у футболці поверх одягу, на якій від руки написала "Моя держава — Україна" та намалювала герб.
Терористи звільнили матір братів Чуйкових, які у 2014 році переїхали з окупованої Горлівки у Харків. 48-річна Марина Чуйкова лишилася там, щоб доглядати за хворою матір'ю. У полон бойовики захопили її у березні 2018 року, звинувативши у шпигунстві. У жовтні 2019 року їхній "суд" призначив Марині Чуйковій 11 років тюрми.
Серед звільнених з полону є й військові Збройних сил України Богдан Пантюшенко, Олександр Коріньков та Сергій Глондар.
Богдан Пантюшенко — командир танку, який бойовики підбили під Донецьком. Перебував у полоні з січня 2015 року.
Військовослужбовці 3-го полку спецпризначення старшина Сергій Глондар та молодший сержант Олександр Коріньков потрапили у полон 16 лютого 2015 року, коли виконували бойове завдання у районі Дебальцевого. Військові супроводжували колону й мали вивести поранених з Дебальцевого, однак їхній загін потрапив у засідку. Тоді декілька військових загинуло, кілька — дістали поранення, інших взяли у полон. Відомо, що їх утримували у Макіївській колонії.
Серед звільнених полонених — військовослужбовець Кім Дуванов з Ізюмського району. 48-річний старший солдат потрапив у полон 22 травня 2019 року. Це сталося в Донецькій області. Тоді 8 українських військових на вантажівці збилися з маршруту неподалік Новотроїцького та заїхали на тимчасово окуповану територію. Там бійців затримали учасники незаконних збройних формувань. Кім Дуванов – контрактник, служить в Збройних силах України з 2017 року.
Звільнено бійця 30-ї окремої механізованої бригади Володимира Воскобойника, який з травня 2018 року перебував у полоні в ОРДО.
Бойовики відпустили військового з Харківщини Романа Фурсова, захопленого в бою на сході України у 2017 році.
Повний список звільнених:
- Дєєв Іван Анатолійович, військовий
- Євтушок Юрій Олександрович, військовий
- Іванчук Сергій Олександрович, військовий
- Фурсов Роман Вікторович, військовий
- Воскобойник Володимир Володимирович, військовий
- Геймур Олександр Юрійович, військовий
- Глондар Сергій Вікторович, військовий
- Дуванов Кім Володимирович, військовий
- Жемелінський Василь Леонідович, військовий
- Коріньков Олександр Олександрович, військовий
- Пантюшенко Богдан Валерійович, військовий
- Пундор Борис Йосипович, військовий
- Алоян Едуард Фарамазович, цивільний
- Буянов Віталій Олександрович, цивільний
- Вороніна Вікторія Олегівна, цивільна
- Горбулич Тетяна Миколаївна, цивільна
- Данильченко Олександр Олександрович, цивільний
- Данильченко Володимир Олександрович, цивільний
- Єременко Валентина Олександрівна, цивільна
- Завацький Вадим Юрійович, цивільний
- Катишев Іван Олександрович, цивільний
- Коркішко Роман Вікторович, цивільний
- Мухіна Анастасія Володимирівна, цивільна
- Олійник Денис Анатолійович, цивільний
- Пауков Олександр Сергійович, цивільний
- Секацький Денис Валерійович, цивільний
- Семенов Валерій Михайлович, цивільний
- Семиренко Анатолій Олександрович, цивільний
- Сорокіна Олена В'ячеславівна, цивільна
- Тарасюк Валерій Олександрович, цивільний
- Тучин Юрій Олексійович, цивільний
- Циганок Євген Валентинович, цивільний
- Яровий Андрій Михайлович, цивільний
- Анікімов Віталій Андрійович, цивільний,
- Асєєв Станіслав Володимирович, цивільний
- Багненко Лариса Олександрівна, цивільна
- Батрак Дмитро Володимирович, цивільний
- Бражников Євген Миколайович, цивільний
- Бурцев Володимир Євгенович, цивільний
- Галазюк Олег Дмитрович, цивільний
- Гісь Роман Володимирович, цивільний
- Гончарова Тетяна Олександрівна, цивільна
- Горбань Євген Юрійович, цивільний
- Губкіна Ольга Михайлівна, цивільна
- Деркач Василь Іванович, цивільний
- Женчус Андрій Відмантасович, цивільний
- Завальна Олена Юріївна, цивільна
- Карачор Наталія Іванівна, цивільна
- Карпук Дмитро Валерійович, цивільний
- Керюхін Сергій Миколайович, цивільний
- Коваль Денис В’ячеславович, цивільний
- Кочмурадов Андрій Анатолійович, цивільний
- Кривошеєв Яків Михайлович, цивільний
- Кулаков Олег Володимирович, цивільний
- Куліш Ігор Валерійович, цивільний
- Лазарєва Олена Вікторівна, цивільна
- Мальцева Зінаїда Миколаївна, цивільна
- Ніколаєв Сергій Олександрович, цивільний
- Печонкін Станіслав Миколайович, цивільний
- Писанець Роман Юрійович, цивільний
- Полікарпов Кирило Сергійович, цивільний
- Поляков Олександр Геннадійович, цивільний
- Репетило Олександр Петрович, цивільний
- Робак Сергій Вікторович, цивільний
- Романченко Валерій Олександрович, цивільний
- Савін Василь Костянтинович, цивільний
- Соколов Валерій Анатолійович, цивільний
- Сугерей Олег Вікторович, цивільний
- Теорентер Максим Олександрович, цивільний
- Терещенко Галина Іванівна, цивільна
- Тимофєєв Олександр Леонідович, цивільний
- Усатюк Сергій Володимирович, цивільний
- Халимендик Вадим Вікторович, цивільний
- Чуйкова Марина Володимирівна, цивільна
- Шейтер Руслан Олексійович, цивільний
- Ярмишко Алла Іллівна, цивільна
ПЕРЕДАНІ БОЙОВИКАМ
Зі свого боку, Україна в рамках обміну віддала бойовикам обвинувачених у розстрілах на Майдані ексберкутівців, харківських терористів, державних зрадників, російських військових, українських колаборантів та закордонних найманців. Серед них:
П’ятеро ексберкутівців, яким 28 грудня Київський апеляційний суд пом’якшив міру запобіжного заходу. Йдеться про Олега Янішевського, Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Сергія Тамтуру та Олександра Маринченка. Перші троє перебували в СІЗО. Рішення про їхнє звільнення викликало різко негативну реакцію адвокатів і родичів Героїв Небесної сотні. Кілька сотень людей вийшли до Лук’янівського СІЗО, щоб не допустити виїзду колишніх беркутівців на місце обміну. Проте вже по обіді 29 грудня стало відомо, що обвинувачених обміняли, тому активісти згорнули пікет.
Також Київ обміняв засуджених 28 грудня до довічного ув'язнення харківських терористів: Володимира Дворнікова, Віктора Тетюцького, Сергія Башликова. Їх визнали винними у скоєнні теракту 22 лютого 2015 року, коли у Харкові під час ходи активістів, присвяченої пам'яті Героїв Небесної сотні, на місці загинуло двоє людей, ще двоє померли в лікарні. Серед загиблих – правоохоронець і троє активістів – Данило Дідик (15 років), Микола Мельничук (18 років), Вадим Рибальченко (37 років), Ігор Толмачов (52 роки).
Також Україна передала Росії севастопольця Степана Резуника. Його затримали за участь у незаконному збройному формуванні “Самооборона Севастополя”, яке сприяло окупації півострова. Суд у Києві більше тижня тому тільки розпочав розглядати його справу по суті, але Резуник потрапив у списки на обмін і, ймовірно, повернеться на окупований півострів у незаконний спосіб, через закриті Києвом пункти пропуску.
Адвокат Валентин Рибін повідомив hromadske, що Київ передав ОРДЛО відомого бойовика, бразильця Рафаеля Маркуса Лусваргі, якого 2 травня 2019 року український суд визнав винним в участі у незаконних збройних формуваннях в Україні та терористичній організації і засудив до 13 років тюрми. 31 липня цей вирок набув чинності.
Також Рибін розповів, що Україна передала бойовикам ще низку його клієнтів: громадянина РФ Руслана Гаджиєва, який брав участь у бойових діях на Донбасі, фігуранта справи щодо заворушень в Одесі 2 травня 2014 року Сергія Долженкова, росіянина Олега Дороніна, який воював на Донбасі, його у 2016 році засудили до 13 років тюрми, та підозрювану у держзраді ексчемпіонку України із тхеквондо Дарію Мастікашеву.
Водночас Олександр Каратай, якого звільнили з-під варти разом з Мастікашевою, відмовився переходити на підконтрольну бойовикам територію і брати участь в обміні.
Київ передав бойовикам 85-річного харків'янина Мехті Логунова. Він був засуджений до 12 років за держзраду. За даними спецслужби, Логунова завербувала російська військова розвідка, і протягом 2015-2017 років він збирав різнопланову інформацію, в тому числі з грифом "секретно", у військовій сфері та у сфері військово-оборонних розробок.
Усі фото — Офіс президента