"Історія примар". Агенти ФБР розповіли про найбільше викриття російських шпигунів

"Історія примар". Агенти ФБР розповіли про найбільше викриття російських шпигунів

"Історія примар". Агенти ФБР розповіли про найбільше викриття російських шпигунів
CBS

Агенти й аналітики Федерального бюро розслідувань США розповіли про найбільше в історії країни розкриття російських шпигунів, яке тривало протягом першого десятиліття 21 століття. До нього залучили десятки офіцерів з кількох підрозділів, багато з яких зізналося, що через 10 років знали шпигунів краще за членів власних родин.

"Звичайне" життя

Як ідеться в документальному фільмі американського телеканалу CBS, у 2000 році агенти ФБР дізналися, що у США було кілька російських шпигунів, які видавали себе за американців і загрожували національній безпеці країни.

Операція отримала назву "Історія примар" і помічник керівника відділу контррозвідки ФБР Алан Колер назвав її "найбільшим контррозвідувальним федеральним розслідуванням в історії". Агенти розповіли, що шпигунів навчали вживатися в повсякденне життя США: вони одружувалися, отримували роботу, створювали сім'ї, а також відправляли закодовані повідомлення додому, живучи подвійним життям. Понад десять років агенти ФБР прослуховували будинки чотирьох пар шпигунів з передмістя Нью-Йорка, Колумбії, Бостона і Нью-Джерсі. Вони стежили за їх подорожами і, врешті, зламували їх секретну комунікаційну мережу.

Російські шпигуни, затримані ФБР
Російські шпигуни, затримані ФБР. CBS

"Вони ходили в школу з американцями. Вони ходили на вечірки 4 липня (День незалежності США — ред.) зі своїми сусідами. Ніколи ніхто не підозрював, що вони виявляться російськими шпигунами", — розповів Колер.

Співробітники ФБР розповіли, що, коли вони вперше зрозуміли, що у США можуть бути російські розвідники, — це стало критичною загрозою, з якою необхідно було боротися. Вони прослуховували дзвінки, здійснювали електронний моніторинг, перехоплювали електронні повідомлення, щоб зрозуміти, з чим саме зіштовхнулися.

Прикриття, готівка, стеження

Агенти контррозвідки кажуть, що російські шпигуни обирали роботу, яка, на їхню думку, дозволила б їм отримати доступ до людей, які займають впливові посади. Їх завдання полягало в зборі конфіденційної інформації, яка буде відправлена ​​в Москву і, потенційно, може бути використана для заподіяння шкоди національній безпеці США. За кожним їхнім кроком стежили.

Агенти ФБР зафіксували кілька обмінів, у ході яких росіяни передавали один одному великі суми готівки в громадських місцях (для допомоги у фінансуванні своїх операцій) і один випадок, коли 60 тисяч доларів були закопані на зупинці для відпочинку на шосе, щоб передати їх пізніше.

Закопані гроші
Закопані гроші. CBS

Так, російський оперативник Крістофер Метсос був відправлений з Москви для допомоги шпигунам і знаходився під спостереженням ФБР у 2001 році у Квінсі, штат Нью-Йорк. За словами агентів, він зіграв вирішальну роль у забезпеченні грошима і предметами "торгівлі" шпигунам, які працювали у США. "Торгівля" містила в себе методи та технології, які шпигун використовує для збору розвідданих.

Крістофер Метсос
Крістофер Метсос. CBS

У травні 2004 року ФБР змогла документально зафіксувати зустріч між Метсосом і російським урядовцем на залізничній станції Лонг-Айленд. Дипломат РФ спускався сходами, а Метсос — підіймався. У чоловіків були однакові сумки, якими вони обмінялися. З'ясувалося, що Метсосу передали сумку зі значною сумкою готівки — понад 200 тисяч доларів.

Затримання та обмін

Урешті, через роки розслідувань, у ФБР вистачало матеріалу для арешту чотирьох сімейних пар, загалом було заарештовано 10 осіб. Між Вашингтоном і Москвою почалися переговори. Служба зовнішньої розвідки Росії не стала заперечувати, що затримані — їх люди. Урешті десятьох затриманих у США обміняли на чотирьох утримуваних у російських в'язницях, яких звинуватили у шпигунстві на західні розвідки. Серед них був і ексофіцер Головного розвідувального управління РФ Сергій Скрипаль, якого отруїли "Новачком" у Британії у 2018 році. Агенти ФБР, які летіли на обмін, зазначили, що знали цих росіян краще за членів своєї родини, а у польоті деякі з них були дуже похмурими.

У затриманих подружніх пар були діти, які народилися вже в США. Незабаром після обміну три родини з чотирьох змогли возз'єднатися зі своїми дітьми, але син одного зі шпигунів вирішив залишитися у США і став піаністом. Агенти підсумували, що у контррозвідників рідко буває можливість напряму поговорити зі своїм опонентом і це був "сюрреалістичний досвід".

На початок