П'ять мільйонів примірників. ОПУ відправила в друк бюлетені з п'ятьма запитаннями від Зеленського

П'ять мільйонів примірників. ОПУ відправила в друк бюлетені з п'ятьма запитаннями від Зеленського

П'ять мільйонів примірників. ОПУ відправила в друк бюлетені з п'ятьма запитаннями від Зеленського УНІАН

В Офісі президента повідомили, що бюлетень з п'ятьма питаннями, які планують винести на всеукраїнське опитування 25 жовтня, вже відправили на друк. Два з них нещодавно озвучив президент Володимир Зеленський. Інші три стосуватимуться легалізації канабісу в медичних цілях, скорочення кількості нардепів та питання про Будапештський меморандум. Експерти поставили під сумнів законність проведення подібного соцопитування та помітили у ньому ознаки передвиборчої агітації.

Так, джерела Суспільного в Офісі президента підтвердили, що бюлетень з тиражем у 5 мільйонів екземплярів саме з такими п'ятьма питаннями вже відправили на друк.

В Офісі президента назвали всі п'ять ймовірних запитань всеукраїнського опитування

В Офісі президента назвали всі п'ять ймовірних запитань всеукраїнського опитування

Так, на всеукраїнське опитування планують винести такі питання:

  1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
  2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
  3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
  4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях - для зменшення болю у важких хворих?
  5. Чи підтримуєте ви право України на використання гарантій безпеки визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?

Позиція громадянського руху ЧЕСНО

Аналітик з партійних фінансів Ігор Фещенко зазначив, що таке опитування, з точки зору закону, "є вкрай сумнівним". Він наголосив, що подібні всеукраїнські опитування, по-перше, не організовуються в такі стислі терміни, а, по-друге, не оголошуються фактично за півтора тижня до виборів. Експерт також зазначив, що в умовах пандемії проведення такого соцопитування може погіршити епідемситуацію в країні.

"Очевидно, що самі вибори вже є ризиком, оскільки відповідальний громадянин, який намагається уникати соціальних контактів, але захоче піти проголосувати, і піде голосувати, крім того, що він буде взаємодіяти з членами комісії, йому доведеться взаємодіяти з представниками опитувального штабу. І така взаємодія буде навіть в тому випадку, якщо ти відмовляєшся його проходити", — додав він.

За словами Фещенка, сумнівів у тому, що це є агітація, дуже мало, оскільки опитування оголосили три дні тому досить раптово.

"Всі ці питання доволі серйозні, щоб по кожному з них вести інформаційну кампанію з усіма "за" та "проти". Також у цьому зверненні президент фактично повторив обидва гасла партії "Слуга народу": "Україна - це ти" та "Буде так, як вирішиш ти". Це ті гасла, які наразі є на рекламних матеріалах політсили. Згідно з Виборчим кодексом, самі ці гасла вже є виборчою агітацією", — зазначив експерт.

Він додав, що немає жодних сумнівів, що президент включений у виборчу кампанію партії, оскільки деякі кандидати заявляли, що отримали запрошення балотуватися від Зеленського, і наголосив, що наявність всеукраїнського опитування та формулювання питань у ньому може певною мірою підвищити явку на вибори. Експерт також зазначив, що це опитування, на його думку, має одразу кілька цілей.

"Перше - це підвищення рейтингу "Слуги народу" напередодні виборів. А друга ціль, я думаю, з урахуванням самих питань, принаймні чотирьох з них, то це ті рішення які президент хоче провести в парламент, і якщо люди їх підтримають, то він матиме певний аргумент", — зазначив Фещенко.

Натомість експерт зазначив, що "останнє питання вибивається по логіці з інших".

"Оскільки по перших чотирьох питаннях в залежності від того, якою буде відповідь, або якщо не буде жодної відповіді, можна вчиняти якісь дії. Легалізувати канабіс можна, і так далі. Але це п'яте питання по Будапештському меморандуму, як би люди не відповіли і як би вони не ставилися до цього історичного документа, немає ніяких інструментів і важелів застосувати цей інструмент. Воно вибивається з логіки, тому що якою б не була відповідь, результату не буде", — зазначив він.

Позиція Комітету виборців України

Генеральний директор КВУ Олексій Кошель у коментарі Суспільному розповів, що проведення такого опитування, ініційованого Володимиром Зеленським, жодним чином не є порушенням чинного законодавства. Він розповів, що "у день виборів цілком легально і законно можна проводити опитування виборців на виході з виборчих дільниць", так само як і інші передвиборчі акції.

"Але за своєю суттю, виходячи зі змісту питань, це опитування є політичною технологією. Я маю на увазі, що в цьому опитуванні є позиція щодо легалізації марихуани, тобто легких наркотиків, у медичних цілях", — зазначив голова КВУ.

Він нагадав, що за даними Національного екзит-полу за підсумками парламентських виборів 2019 року, у середовищі виборців партії "Слуга народу" переважала саме найменша вікова група: виборці від 18 до 29 років віддали 59% голосів за цю політичну силу.

"Тому, цілком очевидно, що питання про легалізацію легких наркотиків розраховане саме на молодого виборця. Таким чином його простіше втягнути в процес опитування і паралельно автоматично проголосувати на виборчій дільниці за політичну силу, прихильником якої був раніше молодий виборець", — пояснив експерт.

Кошель наголосив, що попри те, що жодні результати соціологічних опитувань не можуть бути використані у правовому полі, віцеспікер Верховної ради Руслан Стефанчук вже заявив, що результати цього опитування будуть враховані при розробці проєктів державних рішень.

"Це надзвичайно велика небезпека, оскільки на відміну від соцопитувань, які дають результати з похибкою до півтора або двох відсотків, тут ми не можемо говорити жодним чином про репрезентативність. Тобто потрібно враховувати й пікові моменти явки, і стать, і різні регіони тощо", — наголосив він.

Голова КВУ зазначив, що в середньому один пункт для проведення так званого опитування може охоплювати близько однієї тисячі виборців. Він підрахував, що таким чином має бути близько 15-20 тисяч людей, які повинні працювати в день виборів і опитувати громадян на вулицях своїх міст і сіл.

"На мою думку проводити масові заходи в умовах карантину це просто безумство. Словом "безумство" я фактично дублюю слова представників влади, які такими чином характеризували концерти та масові акції, які проводили в умовах пандемії. Складається враження, що влада не чує і не розуміє один одного, тобто перед тим як анонсувати захід, в якому може взяти, за словами його організатора, до 5 мільйонів осіб - влада мала б принаймні проконсультуватись з Міністерством охорони здоров'я", — зазначив він.

Позиція ЦВК

Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що вибори відбудуться відповідно до вимог Виборчого кодексу, і жодних дій щодо організації опитування громадської думки Центральна виборча комісія не здійснює.

"Вбачається, що ініціатива Президента буде організовуватись не відповідно до виборчого законодавства", — додав він.

Утім, у парламенті залишається зареєстрованим законопроєкт № 4043 "Про внесення змін до закону України "Про Центральну виборчу комісію" щодо опитувань громадської думки". У разі його ухвалення, ЦВК може бути уповноважена проводити опитування громадської думки у разі прийняття урядом рішення про проведення такого опитування.

Позиція громадянської мережі ОПОРА

Як зазначили в організації, "президент, відповідно до закону, не вправі оголосити або ініціювати проведення опитування суспільства у такий спосіб". 

"Разом з цим, за відсутності будь-якого правового регулювання порядку оголошення (ініціювання) главою держави та проведення такого опитування як на конституційному, так і законодавчому рівні, такі дії президента можуть свідчити про можливий вихід за межі визначених Конституцією повноважень", — додали в ОПОРі.

У громадянській організації зазначили, що наразі залишаються невідомими притання про форму з'ясування громадської думки, хто саме буде займатися опитуванням громадян, оскільки члени виборчих комісій не мають права проводити такі соцопитування, а також про цільову аудиторію, оскільки не всі українці є виборцями.

"З урахуванням того, що Президентом не було озвучено, де саме в межах виборчої дільниці має відбутися таке опитування, пізніше з різних джерел публічно було уточнено, що опитування не проходитиме в приміщенні для голосування, а ЦВК – не буде його організовувати.

В організації наголосили, що проведення такого опитування безпосередньо у приміщенні виборчих ділянок може перешкоджати законному ходу голосування. Також ОПОРА зазначає, що умовах пандемії проведення в день голосування масового заходу у формі опитування може створити додаткове навантаження на епідеміологічну ситуацію в країні.

Що відомо

  • Президент Володимир Зеленський заявив, що хоче провести всенародне опитування у день виборів 25 жовтня, на якому українців попросять дати відповідь на 5 запитань.
  • Експерти пов'язують наміри Зеленського з невдалою спробою пропрезидентської фракції "Слуга народу" провести через Верховну раду законопроєкт щодо проведення опитувань 4 вересня поточного року. Цей документ пройшов профільний комітет, але так і не був розглянутий у сесійній залі.
  • На сайті Верховної ради зареєстровані зміни до закону про ЦВК щодо створення умов для проведення опитування громадської думки. Згідно з документом, опитування має проводитись у день голосування на загальнодержавних або місцевих виборах на всій території України або в окремих її місцевостях на підставі відповідного рішення Кабміну.
  • Ініціативу Володимира Зеленського з проведенням загальнонаціонального опитування в день місцевих виборів 25 жовтня викликала неоднозначну реакцію найбільших політичних сил України. Більшість політичних фракцій його розкритикувала.
  • Голова Верховної ради Дмитро Разумков повідомив, що держбюджет не передбачає видатків на анонсоване Зеленським всенародне опитування.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди