Цього тижня світові медіа висвітлювали вибори президента у РФ, писали, зокрема, про незмінну мету Путіна воювати з західними цінностями та про його відповідальність за воєнні злочини. Говорили також про українські атаки на російську нафтову промисловість і вкотре згадували непохитність Німеччини щодо "Таурусів". А ще — писали про те, що Maxar і Planet могли опосередковано допомагати Росії прицільно бити по Україні. Тижневий огляд іноземної преси — в матеріалі Суспільного.
Як атаки дронів по НПЗ впливають на Росію і чому цьому не раді в США
Bloomberg говорить про новий етап в російсько-українській війні. Ідеться про удари українських дронів по російських нафтопереробних заводах. З початку 2024 року Київ атакував не менш як 9 великих російських НПЗ. За деякими оцінками, з ладу виведено 11% загальної нафтової потужності країни. А це — мінус експорт і прибутки у бюджет Кремля.
Наразі Україна хоче перешкодити Росії переробляти сиру нафту на паливо, йдеться у матеріалі. Дронові атаки в глибині РФ та довгі черги на АЗС, бо нема пального, мають також й психологічний вплив на росіян, щоб вони все ж помітили війну.
Крім того, ці атаки виснажують протиповітряну оборону РФ. Як розповів для Bloomberg Франсіско Серра-Мартінс, експерт компанії-виробника дронів Terminal Autonomy, українці використовують проти РФ недорогі та одноразові дрони, що коштують в 40 разів дешевше за ракети російського ППО.
У Вашингтоні ж не схвалюють українські атаки на російські НПЗ. Джерела видання Financial Times стверджують, що США не раз закликали розвідку та Службу безпеки України припинити удари на російську енергетичну інфраструктуру. У Сполучених Штатах попередили, що це може спричинити стрибок цін у світі на нафту. Уже у 2024 році ціни на паливо зросли приблизно на 15% — до $85 за барель.
"Ніщо так не лякає чинного американського президента (Джо Байдена — ред.), як різке підвищення цін у рік виборчої кампанії", — сказав FT Боб Макнеллі, ексрадник Білого дому з питань енергетики.
Крім того, американці побоюються заходів у відповідь від Росії. Скажімо, для Заходу важливий трубопровід КТККаспійський трубопровідний консорціум, що транспортує нафту з Казахстану через Росію на світовий ринок. Росія вже перекривала його на якийсь час у 2022 році.
Натомість українські служби, запевняють: мета ударів — перерізати постачання російської армії, зменшити прибутки Кремля, а ще — показати вразливість російської ППО.
Супутникові знімки США допомагали Росії
Український військовий посадовець анонімно повідомив виданню The Atlantic, що, імовірно, Росія обстрілює ракетами Україну, використовуючи супутникові знімки, які купує через посередників у компаній США, зокрема у двох найбільших — Maxar і Planet. За словами джерела, за два роки повномасштабної війни було багато таких збігів: невідомий замовник робить запит на супутникову зйомку того чи іншого об’єкта в Україні, а за кілька днів-тижнів його обстрілюють. Приклади: удари по заводу у Львові, по аеродрому Миргорода, по Овручу та Лубнах навесні 2022-го.
В Міноборони України підозрюють, що РФ купує знімки через треті компанії — ці припущення прокоментував Суспільному очільник української розвідки Кирило Буданов: "Всі країни купують [супутникові знімки], і ми також. Це суто комерційна послуга. Вони й раніше використовували комерційні знімки".
Однак Maxar і Planet мають великі угоди з урядом США — їм геть не вигідно сприяти Росії. Український співрозмовник Atlantic не вважає, що ці фірми навмисне допомагають РФ, але зауважує, їм слід було б контролювати перепродаж зображень, та додає, що знімки Maxar і Planet не раз допомагали й ЗСУ.
Путін запросив би Катерину II та Сталіна святкувати вибори
Арабське міжнародне видання Al Arabiya опублікувало колонку Гассана Шарбеля, політичного оглядача, головного редактора газети Asharq Al-Awsat про чергову перемогу Путіна на "виборах" президента РФ.
"Весело дізнаватися результати виборів ще до того, як вони відбудуться, і заявляти про нищівну перемогу, яка дозволяє тобі продовжувати велику війну проти Заходу", — йдеться в тексті.
Шарбель стверджує, що Росія все більше прив'язується до свого "рятівника і лідера", не важливо, що він деспотичний. На думку оглядача, Путін у 2024 році залюбки запросив би на святкування "перемоги на виборах" Катерину II та Йосипа Сталіна. Шарбель доводить читачів до висновку, що Росія завжди була однакова, їй потрібен цар, а її мета — війна з усім Заходом. Для цього вона не гребує залякувати світ ядерною зброєю.
"Це не війна проти Зеленського, якою б святою не була українська земля для Росії. Це велика війна проти моделі, що вбила Радянський Союз. Це модель занепаду, розпаду країн, суспільств, сім'ї (...) Руйнування цієї моделі має важливе значення для національної безпеки Росії", — припускає колумніст Al Arabiya.
Нова очільниця МКС: Путін відповідатиме
Kyodo News поспілкувалося з Томоко Акане — першою японкою, яка очолюватиме Міжнародний кримінальний суд у 2024-2027 роках. Саме вона рік тому видала ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та дитячої омбудсменки РФ Марії Львової-Бєлової за депортації українських дітей.
Акане переконана, що російський лідер буде притягнутий до відповідальності. "Помста небес повільна, але безсумнівна", — процитувала суддя китайське прислів'я.
"Ми повинні видати (ордер на арешт), попри обставини або політичне підґрунтя", — каже Акане. Водночас вона згадала, що в МКС за останні два роки не було жодної справи, яка б таки призвела до арешту. Тож перед судом постають неабиякі виклики.
Шольц завоював звання "канцлера миру"
Позиція "канцлера миру" не дає Олафу Шольцу діяти рішучіше, пише фінансово-ділове німецьке видання Handelsblatt. Йдеться, про відмову постачати Україні далекобійні ракети "Таурус". Від цього Шольца начебто відмовив Рольф Мютценіх, який очолює партію канцлера — СДПНСоціал-демократична партія Німеччини, пояснює видання.
Цього вівторка, 19 березня, Олаф Шольц заявив, що Німеччина підтримує Україну "найбільше в Європі", саме тому дебати про "Тауруси" є "ганебними для країни". Крім того, раніше Шольц відкинув можливість відправити війська в Україну, коли про таке заговорив глава Франції Емманюель Макрон.
Handelsblatt зазначає, що титул канцлера миру не пасує в нинішніх обставинах як для Шольца, так і для його партії: "Своєю риторикою СДПН підігріває підозри, що на Німеччину не можна покладатися, коли йдеться про політику щодо Росії. (...) І Путін трактуватиме сигнали від СДПН як ознаку слабкості".