Експерти пояснили, як вчитимуться студенти й школярі під час карантину

Експерти пояснили, як вчитимуться студенти й школярі під час карантину

Ексклюзивно
Експерти пояснили, як вчитимуться студенти й школярі під час карантину АР

11 жовтня на нараді у президента Зеленського, присвяченій запобіганню поширенню COVID-19, влада ухвалила рішення про тимчасове переведення вищих навчальних закладів на дистанційне навчання та більш ранній початок осінніх канікул у школах. Експерти з питань шкільної та вищої освіти в ефірі Українського радіо розповіли, які наслідки це матиме для навчального процесу.

Як дистанційне навчання вплине на університети

За словами члена Національної команди експертів з реформування вищої освіти Володимира Бахрушина, у деяких сферах дистанційне навчання суттєво погіршить якість освіти.

"Загалом є такі сфери освіти, де дистанційне навчання може мати сенс і має певні переваги у порівнянні з традиційними технологіями. А є такі сфери освіти, де воно не може застосовуватися, зокрема там, де йдеться про лабораторні роботи, практику. Крім того, дуже важлива функція університетів ─ це соціалізація молоді, тобто спілкування і дискусії, які не завжди можна проводити в онлайн-режимі", ─ підкреслив він.

Бахрушин зауважив, що нині університети більш підготовлені до дистанційного навчання, ніж навесні, проте не всі студенти мають доступ до дистанційних ресурсів.

"У березні більшість університетів не були готові до впровадження дистанційних технологій. Навіть там, де вони використовувались для підтримки освітнього процесу, той карантин викликав дуже багато проблем. Сьогодні університети більше підготовлені, зокрема, під час весняного карантину багато університетів напрацювали методичні матеріали й отримали досвід роботи з електронними платформами, тому тепер це може відбуватися більш організовано і більш результативно. Але є певні спеціальності, де все-таки треба вчитися у звичайному режимі. Тому навіть коли університет переходить на дистанційне чи змішане навчання, треба забезпечити можливість проводити певні заняття у самому університеті з дотриманням вимог безпеки", – зазначив експерт.

Ще однією проблемою Бахрушин вважає те, що студенти не завжди мають доступ до інтернету, що ускладнює можливість навчатися дистанційно.

Як реагують батьки школярів

Співзасновниця ГО "Батьківський контроль" і "Смарт Освіта" Оксана Макаренко розповіла, що батьки роздратовані через зміни у режимі навчання їхніх дітей, а також пов’язала передчасний початок канікул із проведенням місцевих виборів.

"Навесні, коли пандемія прийшла несподівано, люди з розумінням до того ставилися. Зараз вже є глухе роздратування, тому що жодним чином не можна планувати свій час, нормально ходити на роботу. Якщо діти йдуть раніше на канікули або дистанційне навчання, то батькам дуже тяжко виходити на роботу. Особливо це стосується молодших школярів, які, на відміну від студентів, ще не можуть самостійно організувати свій робочий час і навчання, вчасно підходити до комп’ютера, якщо він є в домі. Взагалі це проблема для батьків. Я дуже сподіваюсь, що це рішення через турботу про здоров’я дітей, а не про вибори. Оскільки є практика відкривати виборчі дільниці на території шкіл, можливо, саме з цим пов’язане рішення передчасно піти на канікули. І це дуже обурює", – зазначила Макаренко.

На думку експертки, цьогоріч діти не отримували якісного навчання, оскільки Україна була критично не готова до такої форми навчання.

"Попри те, що в новому законі про повну загальну середню освіту дистанційна форма освіти виділена як окремий напрямок, вона ще не дуже широко розвивається, не всі вчителі володіють цифровими навичками, немає хороших розроблених методик дистанційного навчання, немає національної платформи, де матеріали та уроки могли бути розміщені й доступні для всіх. Також немає хорошого Інтернету в школах", – наголосила вона.

За словами Макаренко, сьогодні понад три тисячі українських шкіл не мають доступу до високошвидкісного Інтернету. Крім того, не всі діти та вчителі забезпечені ґаджетами. На думку експертки, у разі, якщо такий режим навчання триватиме ще пів року, дітям буде тяжко подолати розрив і надолужити всі знання, які вони втратили.

Що відомо

  • 11 жовтня учасники наради у президента щодо запобігання поширенню COVID-19 вирішили посилити обмеження. Тимчасовий виконувач обов'язків міністра освіти і науки Сергій Шкарлет рекомендував встановити канікули для школярів та місячний карантин для студентів.
  • 12 жовтня Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалила новий поділ українських регіонів за поширенням коронавірусу. У "червоній" зоні опинилися два міста.
  • Станом на ранок 13 жовтня в Україні зафіксовано 270 587 випадків коронавірусу, з них 5133 — за останню добу.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди