"Напередодні військової операції". Ізраїль має наміри перемістити 1,4 млн палестинців з Рафаху

"Напередодні військової операції". Ізраїль має наміри перемістити 1,4 млн палестинців з Рафаху

Ізраїль
Пункт пропуску "Рафах", Сектор Гази, на кордоні з Єгиптом. Фото: Mohammed ABED/AFP via Getty Images

Влада Ізраїлю має наміри перемістити 1,4 мільйона палестинців з міста Рафах, що на півдні Сектору Гази, до так званих "гуманітарних анклавів" напередодні запланованих військових дій в цьому районі.

Про це заявив речник Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Даніель Хагарі, передає CNN.

За його словами наступ ізраїльського війська на Рафах – це "те, що нам потрібно зробити". Водночас Хагарі зазначив, час проведення бойової операції залежатиме від "умов, які це дозволять".

"Які умови? Нам потрібно переконатися, що 1,4 мільйона людей переїдуть до гуманітарних анклавів, які ми створимо разом з міжнародною спільнотою. Вони нададуть їм тимчасове житло, їжу, воду та польові шпиталі", – розповів речник ЦАХАЛу.

Хагарі відмовився назвати дату будь-якого вторгнення Армії оборони Ізраїлю у місто, де люди живуть з гострою нестачею їжі, води, медикаментів і житла.

"Ми посилюємо свою готовність. Я не хочу називати дату. Але це буде найкращий час для Ізраїлю", – сказав він.

Зазначається, що понад половина населення Сектора Гази наразі переховується у Рафаху, який межує з Єгиптом, після втечі з півночі та центру анклаву. Напередодні прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що необхідно просунутися до Рафаху, щоб знищити рештки угрупування ХАМАС. Водночас у коментарі CNN ізраїльські посадовці повідомили, що проведення операції у Рафаху "не є неминучою" і що Кабінет міністрів держави ще "не схвалив військових планів щодо цього".

Вторгнення бойовиків руху ХАМАС в Ізраїль 7 жовтня 2023 року

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектора Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня 2023 року Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектора Гази. Прем'єр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 11 жовтня погодився сформувати уряд національної єдності з членами опозиції, включаючи колишніх генералів, щоб керувати країною через кабінет міністрів у воєнний час.

Того ж дня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу на території анклаву.

13 жовтня 2023 року Армія оборони Ізраїлю закликала цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". 27 жовтня минулого року речник ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі заявив, що ізраїльські сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари у Секторі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу 28 жовтня 2023 року повідомив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада 2023 року сухопутні сили Ізраїлю прорвали передову лінію оборони палестинського руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня вперше для евакуації іноземців відкрили контрольно-пропускний пункт "Рафах", що на кордоні з Єгиптом.

Міністр оборони Ізраїлю Йоав Галлант 13 листопада заявив, що бойовики угруповання ХАМАС втратили контроль над містом Газа. Через місяць стало відомо, що ЦАХАЛ зруйнував мережу тунелів ХАМАСу в Газі. 24 грудня 2023 року прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу оголосив, що ЦАХАЛ посилює бойові дії на території Сектору Гази.

Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, яке супроводжувалося щоденним звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та бойовиками ХАМАСу в Червоному морі єменські хусити, яких підтримують терористичні угруповання та Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що завдають ударів по кораблях Ізраїля та їх союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно зі Сполученим Королівством завдали ударів по силах хуситів в Ємені.

На початок